Emberi arc jelent meg a sziklán: ez Románia legújabb csodája
A Cserna-völgyben különös jelenségre lettek figyelmesek a kirándulók. Nézd meg te is!
A Romániában folyó Cserna a Duna bal oldali mellékfolyója, mely nem csupán neve - feketét jelent -, de az általa megtett út tekintetében is titokzatos. Látványos képződményekben gazdag, misztikus, ködbe burkolózó, sűrű fenyvesekkel borított hegyek között halad el, miközben olyan furcsa csodákat tár a látogató el, mint az egyre híresebbé váló Cserna-völgyi szfinx.
Misztikus alak a Kárpátokban
A Kárpátok láncai között található Cserna-völgyi szfinx misztikus hangulatú kő, melynek formáit nem kell sokáig nézni ahhoz, hogy a kirándulók észrevegyék, miért is hívják így: a szikla egyértelmű emberi vonásokkal van felruházva, bizonyos szögből nézve egy komoly, méltóságteljes arcot rajzol ki.
Máig kérdés, hogy a furcsa alakot a természet erői formálták-e meg, illetve hajdan élő emberek faragták ki, mintegy a táj ősi isteneiket megörökítő, titokzatos őrzőjeként.
A sziklaalakzatról több történet is kering, ezek egyike szerint a kőarc a Kárpátokban élők egy ősi hősét jeleníti meg, Zernest - a történet szerint a folyó neve is innen ered -, akit az ókori görögök Ternessosnak, a rómaiak pedig Diernának vagy Lernának hívtak.
Így lehet eljutni a szfinxhez
A környék gyönyörű kirándulóhelyeket rejt, és igazi vad, természeti környezet jelent. Magát a szfinxet a közeli Herkulesfürdőről viszonylag gyorsan el lehet érni: az itteni vasútállomástól DN 70-es európai úton Orsova felé kell haladni, majd a Cserna-folyón átívelő második híd végénél letérni az országútra, ahonnan az utazók három kilométer után már láthatják is a 16 méter magas, illetve nyolc méter széles szfinxet.
Nem árt azonban óvatosnak lenni a környéken, a helyi erdőkben ugyanis viperák élnek, melyek marása halálos is lehet. Fontos ezért, hogy a látogatók ismerjék a helyi mentők, illetve hegyi mentők számát, valamint öltözzenek megfelelően, vegyenek magas, vastag szárú bakancsot, hosszú szárú, vastag anyagból készült nadrágot, továbbá - különösen a köves, sziklás területeken - nézzenek mindig a lábuk elé.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A hegyvidéki túra után magát Herkulesfürdőt sem szabad kihagyni, mely már a rómaiak idején is ismert fürdőhely volt. Herkulest a meleg hévizek őrzőjének és védőjének tartották, oltárt és templomot is emeltek neki az egykori város területén. A régi fürdőhely a népvándorlás idején elpusztult, a 19. században azonban újjáépítették, ebből a korból származnak barokk palotái is. A helyi gyógyvizek számos probléma kezelésére kiegészítő megoldást nyújtanak, többek között segítenek leküzdeni az ízületi, a különféle női, az emésztőrendszeri, az idegrendszeri, valamint a légzőszervi betegségeket.
Képek: romaniamegalitica.blogspot.com.
Megnéznéd a szfinxet?
OLVASD EL EZT IS!
- csehország
- kiállítás
Itt őrizték a legendás diktátor múmiáját: új szenzáció a szomszédban
- várrom
- történelmi látnivalók