A graffiti sok esetben nem csupán lázadás, hanem valódi művészet, melynek nem titkolt célja a gondolatébresztés, nem utolsósorban pedig az, hogy kizökkentse közönségét. Egyes művészek még az olyan helyektől sem idegenkednek, mint a csernobili atomerőmű romjai mellett elterülő, radioaktív szellemváros, Pripyat, megrázó alkotásaikkal nem hagyják, hogy a hely kísértetei feledésbe merüljenek. Nézd meg a képeket!

Az 1986. április 26-án bekövetkezett reaktorrobbanás minden idők egyik legsúlyosabb katasztrófája volt: több százezer embert kellett kitelepíteni, és tízezrek vesztették életüket a radioaktív sugárzás miatt. A falra festett női arc fájdalma csak kismértékben tudja kifejezni mindezt.
Fotó: www.environmentalgraffiti.com

A reaktortól nyolc kilométerre található a még ma is radioaktív Pripyat, a graffitik közül szinte mindegyik itt látható.
Fotó: www.flickr.com, abandonia

A lakókat a robbanás után csak több nappal, akkor azonban rendkívül gyorsan telepítették ki. Hivatalosan nem él itt senki, leszámítva a múlt kísérteteit - sok falfirka erre utal.
Fotó: www.flickr.com, abandonia

Az orosz graffitik általában színesek, az itt látható alkotások azonban szinte mind fekete-fehérek, rettegést, elmúlást és fájdalmat tükröznek.
Fotó: www.flickr.com, giovanni.baldini

Nagyon sok kép jelenít meg gyerekeket, rengeteg kiskorú vesztette életét a radioaktív sugárzás következményei miatt.
Fotó: www.flickr.com, Nicholas Lativy

Az épületeket nem bontják le, a munkálatok ugyanis még több radioaktív szennyeződést juttatnának a levegőbe.
Fotó: www.flickr.com, giovanni.baldini

Valószínű, hogy a falakra sötét árnyként vetülő alakok még sokáig nem hagyják nyugodni az emberiség kollektív lelkiismeretét.
Fotó: www.flickr.com, Pedro Moura Pinheiro
Városok az atomkatasztrófa után
Ha kíváncsi vagy azokra a városokra, melyeknek egykor atomkatasztrófához volt közük, nézd meg a képeket!
Így néz ki Hirosima, Nagaszaki és Csernobil az atomkatasztrófa után
Nézegess képeket!
Elolvasom