Budapest telis-tele van káprázatos látnivalókkal, lebilincselő utcái és történelmi épületei évről évre turisták tömegeit vonzzák, híre pedig már a világsajtót is bejárta. Bár látványosságainak többsége bárki számára bejárható, a föld alatt meghúzódó titokzatos helyekre csak kevesen juthatnak el. Pedig komoly járatrendszerek vannak a fővárosiak talpa alatt: nézd meg, miért kerültek oda!
![](https://static.femina.hu/utazas/alagutak-budapest-alatt/kobanya-pincerendszer.jpg)
A legtitokzatosabb múltú járatok egyike a kőbányai pincerendszer, amelyet egykor a nevéhez hűen a bányászatban hasznosították. Miután ez megszűnt, az alagutaknak új funkciót próbáltak adni, előbb a borospincészetek, később a sörfőzdék. Egykori bejárata az Örs vezér teréhez közeli Élessaroknál kezdődött, és mintegy 196 ezer négyzetméteren terült el.
Fotó: Wikipédia/VinceB
![](https://static.femina.hu/utazas/alagutak-budapest-alatt/kobanyai-pince.jpg)
A második világháború idején egyes járatait a hadiipar hasznosította, a magyar-német repülőipari egyezmény értelmében motor-összeszerelőüzem működött itt. Az államosítás után az állaga megromlott, ma raktárként és gombatermesztésre használják, viszont 2008 óta évente szervezett túra keretében látogatható.
Fotó: Indafotó/Ragnotti
![](https://static.femina.hu/utazas/alagutak-budapest-alatt/gellerthegyi-viztarozo.jpg)
Ha kirándultál már a Gellért-hegyen, talán te is felfigyeltél már a hegyoldalban elhelyezkedő titokzatos, rácsos bejáratra, azt azonban csak kevesen tudják, mi is van a mindig zárt kapu mögött. A Gruber József medence valójában Budapest legnagyobb víztározója, amely a Hegyalja út, a Sánc utca és az Orom utca között található, és 80 ezer köbméter víz tárolására alkalmas.
Fotó: Wikipedia/Akela3
![](https://static.femina.hu/utazas/alagutak-budapest-alatt/f4-atombunker.jpg)
A Szabadság-tér mellett látható furcsa szellőztető célja temérdek turistának okozott már fejtörést. Az F-4 objektum, melyet a köznyelvben Rákosi-bunkernek is neveznek, titkos atombunkerként épült meg, 39 méter mélységben. Lejárata az egykori Akadémia utcai pártközpont udvarából nyílt, még tanácskozóterem is épült benne, és a '70-es évekig készenlétben volt. Üzemeltetését később a BKV vette át, ekkor szerzett tudomást a közönség az óvóhelyről.
Fotó: Wikipédia/Rovibroni
![](https://static.femina.hu/utazas/alagutak-budapest-alatt/metro-alagut.jpg)
A metróalagutak sem pusztán a közlekedésre alkalmasak, vészhelyzet esetén ugyanis a 2-es és a 3-as metró hosszú szakaszon hermetikusan elzárható a felszíntől, így ezek akár óvóhelyként is használhatóak lennének. Megközelítőleg 220 ezer ember befogadására alkalmas a terület, bár a víz, az áram és a levegő csupán három napig lenne biztosítható bennük. Az egyes szektorokhoz mosdók és felügyelő személyzet is tartozik.
Fotó: Wikipédia/Christo
A képek forrása: Wikipédia/VinceB, Rovibroni, Akela3, Christo, Indafotó/Ragnotti.
Egy másik járat Buda alatt
Már az előember is járhatott a labirintusban, de máig látogathatók egyes szakaszai.
Több százezer éves labirintus rejtőzik Budapest alatt - Mesés kincseket rejthet, de rémes dolgokat is
Nézegess képeket!
Elolvasom