3 különleges hangulatú utca az országban
Nem minden utca egyforma. Vannak, melyeken szomorú események történtek, illetve, ami könyvet ihletett.
Ha hazánk utcái beszélni tudnának, rengeteg, gyakran a mai napig kérdéses titokról, homályos eseményről ránthatnák le a fátylat. Legtöbbször ugyanis nem a négy fal között, hanem az utcákon zajlanak történelmünk és kultúránk meghatározó eseményei, de az sem ritka, hogy maga az utca ihleti a történetet. A következő három, titokzatos, szép vagy éppen fájdalmas emlékeket őrző utcán egyszer végig kell sétálnod.
Egy költőóriás emlékére: József Attila utca, Balatonszárszó
Hazánk egyik legkiemelkedőbb irodalmi alakjának tragikus halálára emlékeztet a balatonszárszói József Attila utca, ahonnan nem messze fájdalmasan fiatalon lelte halálát a költő. 1937. december 3-án a szárszói vasúti sínek közé vetette magát, bár máig rejtély, hogy pontosan mi történt - akadnak, akik öngyilkosság helyett balesetnek vélik a tragédiát.
A költőóriás tiszteletére rendezték be az utcában, a hetes szám alatt található József Attila Emlékmúzeumot. Épülete korábban a Horváth-panziónak adott otthont, melyben utolsó heteit töltötte a nehéz sorsú költő. Kéziratmásolatokat, fotókat és egész életművét megtekintheted, a Petőfi Irodalmi Múzeum anyagából rendezett állandó kiállítás egész évben várja látogatóit. Az utcán végigsétálva hamar eljuthatsz a vasútállomásig, mellyel szemben, a Tóparti parkban az 1998-ban felállított József Attila-emlékművet is megcsodálhatod.
A történelem macskakövei: Mártírok útja, Esztergom
Esztergom belvárosának egyik meghatározó utcája 1948-tól egészen a rendszerváltásig viselte a Mártírok útja nevet. Napjainkban ugyan már hivatalosan Lőrinc utcának hívják, a legtöbben mégis régi nevén emlegetik.
Nevéhez a magyar történelem egyik legszomorúbb emléke fűződik, ezen az úton vonultak ugyanis a kegyetlen haláltáborok felé a második világháború fanatizmusának áldozatai. Az utca az 1956-os forradalom viharainak is fontos helyszínéül szolgált, október 26-án itt foglalt le a lázadó tömeg egy tankot, melynek lánctalpai közé az éppen bontás alatt lévő út kockaköveit ékelték.
Az utca a Széchenyi és Rákóczi teret köti össze a Kis-Duna sétánnyal, folytatása pedig a Bottyán híd. Nem csupán történelmi vonatkozásai miatt érdemes azonban végigsétálnod rajta, az egykori északi városfal nyomvonalát követő utca ma rendkívül színes, mindkét oldalán üzletek és éttermek sorát találod. Páros oldalán egy 1920-ban épült neobarokk stílusú bérház áll, melyet 2009-ben műemlékké nyilvánították. Helyén korábban színház, előtte pedig nyomda működött.
Az utcának ezen a szakaszán csodálhatod meg az 1900-ra felépült takarékpénztári üzletsort is, melynek emeletén az előkelő Széchenyi Kaszinó várta a szórakozni vágyókat, mára pedig ez az épület is megkapta a műemléki védettséget. 2007 óta az utca egy szakaszát egyirányúsították, a város távlati terveiben pedig az szerepel, hogy a forgalom elől teljesen elzárják, és sétálóutcaként teljes egészében a gyalogosoknak adják át.
Az elveszett gyermekkor nosztalgiája: Pál utca, Budapest
A Pál utcai fiúk azon kötelező olvasmányok közé tartozik, melyeket a könyvet legnagyobb ellenségüknek tartó diákok is szívesen olvasnak. Molnár Ferenc klasszikusának színhelyeit biztosan te is sokszor elképzelted, miközben lelki szemeid előtt megjelentek a gittegylet tagjai.
Ha az ifjúsági regény szereplői nem is, a helyszínek valósak. Te is végigsétálhatsz az utcán, melyen Nemecsek Ernő vagy Boka igyekezett nap mint nap a Grundra, ami a Pál utca és a Mária utca sarkán állt. A Pál utca a József körútról nyílik, folytatása pedig a Nap utca, melyen végigsétálva eljuthatsz egy másik fontos színhelyhez, a Füvészkerthez is.
2007-ben, a regény megjelenésének századik évfordulójára a Pál utcához közeli Práter Utcai Általános Iskola előtt felavatták Szanyi Péter szoborcsoportját, mely a főszereplőket eleveníti meg. A kis hősök bázisát is újraálmodták a tervezők az évforduló alkalmából, és a Tömő utcában megépítették a Grund játszóteret, melyen a mai gyerekek is átélhetik, milyen kalandokban vehettek részt kortársaik száz évvel ezelőtt.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Képek: hu.wikipedia.org, Antivirtuoz; szoborlap.hu, Pál Tamás, Neszták Béla; hu.wikipedia.org, Villy.
OLVASD EL EZT IS!
- utca
- magyar csodák
Az ország 5 legérdekesebb utcája
- franciaország
- nagy-britannia
3 kultikus, világhírű utca, amin egyszer végig kell sétálnod: különleges életérzést hordoznak magukban
- sziget
- magyar csodák