Máig nem tudni a „világ legöregebb piramisának” az eredetét – Több mint 25 ezer éves az ázsiai lelet

Most is folyik a vita az Indonéziában található hegy eredetéről.

A világ legöregebb piramisa Indonéziában
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Korábban régészek egy csoportja bejelentette, hogy az indonéziai Jáva szigetén egy eltemetett, történelem előtti építményt fedeztek fel.  Szerintük ez lehet a világ legöregebb piramisa, melyet emberek építettek 25 ezer évvel ezelőtt. 

A világ legöregebb piramisa Indonéziában

Az indonéz geológus, Danny Hilman Natawidjaja vezette a Gunung Padang nevű hely feltárását végző csoportot, mely tanulmányban adta közzé felfedezését. A kutatásban részt vevők azt állítják, hogy emberi aktivitásra utaló jeleket találtak a területen, ami szerintük nem egy természetes hegy, hanem egy piramisszerű építmény. Ha ez igaz, Gunung Padang lenne a világ legöregebb piramisa, és átvenné a címet a korábbi rekordtartótól, az i. e. 2630 körül épített egyiptomi Dzsószer-piramistól. Még többet olvashatsz az egyiptomi piramisokról korábbi írásunkban.

Gunung Padang terasz
Fotó: TeeJe / Getty Images Hungary

A felfedezést azóta viszont sokan kétségbe vonják, többek között a Cardiff Egyetem régésze, Flint Dibble, aki szerint nincs konkrét bizonyíték arra, hogy a feltárt rétegeket valóban emberek építették. A Natawidjaja szerint aprólékosan kifaragott kőfalak pedig csak természetes erózió művei. Egy másik régész, az amerikai Bill Farley szintén hamisnak nevezte a közzétett állításokat. Szerinte semmivel nem támasztották alá, hogy valóban egy fejlett civilizáció létezett az utolsó jégkorszak idején. Sem szén-, sem csontmaradványokat nem találtak a helyszínen, így egyszerűen nincs elég bizonyíték az állításukra.

A tanulmányt megjelentető újság és a kiadó nyomozást indított a kétkedő hozzászólások után. De Natawidjaja kitart állításai mellett, és minden kutatót Gunung Padangba hívott, hogy maguk vizsgálják meg a helyet. Az biztos, hogy különleges területről van szó, melyet a szundanéz őslakosok szent helyként tisztelnek. De hogy valóban a legkorábbi emberek által készített építmény feküdt volna ezen a helyen, kétségesnek tűnik.

Rejtélyes aranyszínű gömböt találtak a tenger fenekén: a tudósok sem tudják, hogy mi lehet

Fotó készült a különös objektumról.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük