Sok női tudósról és feltalálóról méltatlanul kevés szó esik, pedig jelentős mértékben járultak hozzá egy-egy tudományterület fejlődéséhez, és tették könnyebbé a mindennapokat találmányaikkal. Ezek a zseniális elmék olyan korban éltek, ahol a nemük miatt nem ismerték el a munkásságukat, pedig tevékenységükkel megváltoztatták a világot.
7 nő a történelemből, akik megváltoztatták a világot
Ebben a cikkben hét olyan női lángelmét mutatunk be, akik tudományos és szakmai tevékenységükkel megváltoztatták a világot. Lapozz, és ismerd meg őket! Ha szívesen olvasnál még női tudósokról, kattints ide.

Beulah Louise Henry (1887-1973) a 20. század második felének egyik legtermékenyebb feltalálója. Több mint száz találmányt hozott létre a mindennapi élet megkönnyítéséért. Ötletei között szerepel az orsó nélküli varrógép, a vákuumos fagylaltkészítő és a konzervnyitó is.
Fotó: Bettmann / Getty Images Hungary

Nellie Bly (1864-1922) az oknyomozó újságírás úttörője, aki, annak ellenére, hogy ezt várták el tőle, nem volt hajlandó a divatról, a szépségápolási termékekről és a kertészkedésről írni. Helyette oknyomozó anyagokat készített arról, milyen a szegények, elnyomottak és nők helyzete a 20. század eleji Amerikában.
Fotó: Bettmann / Getty Images Hungary

Katia Krafft (1942-1991) francia vulkanológus bejárta a világot, hogy videófelvételeken és fotókon dokumentálja a vulkánokat és vulkánkitöréseket. Gyakran az életveszélyes lávafolyamok sem tántorították el a tudományos megfigyeléstől, halálát is egy vulkánkitörés okozta 1991-ben.
Fotó: Alain Nogues / Getty Images Hungary

Émilie du Chatelet (1706-1749) francia természetfilozófus, író és fizikus sokat tett azért, hogy meggyőzze a szkeptikusokat Isaac Newton gravitációs elméletének helyességéről. Édesanyja legnagyobb rémületére már gyermekkorától érdeklődött a matematika iránt. Előfordult, hogy férfinak öltözött, hogy beengedjék egy olyan kávézóba, ahol az értelmiségi férfiak gyűltek össze megvitatni a legújabb tudományos felfedezéseket.

Mary Wollstonecraft (1759-1797) londoni születésű író és filozófus volt. Ő írta a modern feminizmus egyik alapművének tekintett A Vindication of the Rights of Women című könyvet. Az írásban elsőként érvelt amellett, hogy a nők nem természetüknél fogva alacsonyabb rendűek a férfiaknál, hanem jelentős hátrányból indulnak, mert nem részesülhetnek oktatásban.
Fotó: Photos.com / Getty Images Hungary

Egyesek szerint Ada Lovelace (1815-1852) volt az első női programozó. A szépséges lány már gyermekkorában vonzódott a matematika és a számítástechnika iránt. Élete 17 éves korában változott meg, amikor megismerkedett Charles Babbage tudóssal, és a segédjévé vált. A 24 évvel fiatalabb lángelmének olyan meglátásai voltak a számítástechnikával kapcsolatban, amelyek jócskán meghaladták a kort, amelyben élt.
Fotó: Interim Archives / Getty Images Hungary

A skót származású Marie Stopes (1880-1958) a születésszabályozás első és legnagyobb szószólója. A társadalomtudósnak több a szexuális felvilágosításról szóló könyve is megjelent, valamint ő hozta létre az első születésszabályozási klinikát Nagy-Britanniában. Különös figyelmet fordított a fogamzásgátlásra, és azért dolgozott, hogy a tervezett szülőséggel kapcsolatos ismereteket eljuttassa a munkásosztályokhoz.
Fotó: Bettmann / Getty Images Hungary
Ő az idei magyar Oscar-jelölt - Mihalek Zsuzsa a Szegény párák című filmért kaphatja meg a rangos díjat
A filmszakember számos híres produkcióban dolgozott már.
Elolvasom
(A képek forrása: Getty Images Hungary)