Mi lesz a görögökkel?

A helyzet nehéz, csőstül jön a baj

Megnéztük, mi a helyzet Görögországban. Rajtuk múlhat az Európai Unió sorsa, jövője.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Egy hónappal ezelőtt sokan még reménykedtek abban, hogy a görögök magukra találnak a választások után. Ám mára kiderült, hogy igazán a lakosság sem bízik az ottani helyzet jobbra fordulásában.

Vagyis már azok is pesszimisták, akik június 17-én a később kormányt alakító Új Demokrácia, a balközép Paszok és a Demokratikus Baloldal képviselőire adták le voksaikat.

A szavazók sem hisznek a kormányban

Egy felmérés júliusban nyilvánosságra hozott végeredménye szerint a görögök kevesebb, mint 25%-a véli úgy, hogy hazájukban a dolgok jó irányba haladnak, kétharmaduk viszont ennek épp az ellenkezőjét gondolja.

És míg 47%-uk bízik abban, hogy valamikor, valahogyan mégis kilábalhatnak a válságból Antonisz Szamarasz miniszterelnök és kormánya vezetésével, 51%-uk nem hisz a kormánykoalíció erejében. Vagyis abban, hogy a kormány intézkedései nyomán valaha is láthatnák a fényt az alagút végén.

A görögöknek külföldi lapértesülések szerint nincs is túl sok okuk a bizakodásra: országuk állítólag a második világháború óta nem jutott ilyen súlyos pénzügyi és gazdasági mélypontra.

És talán a munkanélküliség sem okozott még ekkora gondot: az erre vonatkozó adat jelenleg 20% körül mozog, a fiatalok felének nincs állása, és egyelőre nincsenek arra utaló jelek, hogy ez a közeljövőben gyorsan megváltozhatna.

Túl nagy feladatot vállaltak?

Márpedig Antonisz Szamarasz hárompárti kormányának épp ez az egyik célkitűzése: szeretnék elkerülni a helyzet súlyosbodását, illetve mindenképpen csökkenteni szeretnék a munkanélküliség arányát.

Így került újra Magyarországra az IMF

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ezen gondok megoldása mellett még számos feladat vár rájuk, többek közt meg kell indítaniuk a gazdaság növekedését, csökkenteniük kell az államháztartási hiányt, illetve olyan reformokat és kiadáscsökkentő intézkedéseket kell bevezetniük, melyek növelik az ország versenyképességét.

Sokak szerint túl nagy fába vágták a fejszéjüket, és ezeket a vállalásokat nem lesznek képesek teljesíteni. Illetve a nemzetközi szervezetek által várt időre biztosan nem - szakértői vélemények szerint mindenképpen késedelemre lehet számítani Athéntól. Ezt támasztja alá az a tény is, hogy a kormány próbált haladékot kérni hitelezőitől a mentőcsomaggal szemben támasztott elvárások, megszorítások teljesítésére.

Gerry Rice, a Nemzetközi Valutaalap szóvivője viszont már a kormánnyal folytatott júliusi, előzetes tárgyalások befejezése után közölte: a vállalt intézkedésekről nem hajlandóak alkudozni a görögökkel, arról viszont tárgyalhatnak, Athén hogyan teljesítse majd azokat. Az IMF, az Európai Központi Bank és az Európai Bizottság, vagyis a Görögországnak hitelező trojka küldöttsége július 24-én folytatta tárgyalásait Athénban. A tárgyalások augusztus 5-én fejeződtek be, és a küldöttség tagjai abban a meggyőződésben távoztak, hogy a görög kormányzat elkötelezetten és eltökélten tevékenykedik a következő hónapban.

A második Orbán-kormány legmeghatározóbb döntései

Nézegess képeket!

Elolvasom

A görög kormánnyal megvitatták azokat a gazdaságpolitikai intézkedéseket, amelyek szükségesek a gazdasági növekedés és a versenyképesség helyreállítására, a fenntartható költségvetés biztosítására és a pénzügyi rendszerbe vetett bizalom alátámasztására, összhangban az EU, az ECB és az IMF támogatta gazdasági kiigazító programmal.

Bár uniós források szerint a trojka mindent megtesz majd annak érdekében, hogy megóvja a görögöket ettől az újabb nehéz helyzettől, német lapinformációk szerint az IMF megelégelte a görögök pénzelését, és a szervezet nem látja biztosítottnak, hogy az ország valaha is vissza tudná fizetni a felvett kölcsönöket. Ez a bizonytalanság pedig az euró újabb gyengülését vetíti elő a pénzpiacon.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

Egyesek már arról beszélnek, hogy Athén augusztusban még segítséget kaphat, de szeptemberben már nem, ezért végleg fizetésképtelenné válhat. Ezt a trojka cáfolta.

A görög kormányra mindenesetre kemény hónapok várnak. Hiszen az athéni vezetésnek nemcsak a Nemzetközi Valutalapot és a trojkát kell meggyőznie, hanem az euróövezeti tagállamok és a saját választóik bizalmát is vissza kell szerezniük.

Ez pedig csak akkor sikerülhet, ha Görögország időt kap a hitelezőitől, és meggyőzheti a társadalmat, hogy képes egyszerre megőrizni az eurót, illetve csökkenteni az országban egyre inkább érzékelhető, már-már fokozhatatlannak tűnő szorításon, miközben a zuhanórepülésben lévő gazdaságot is sikerül megmenteni.

Ezt is szeretjük