Most tízezreket tehetsz zsebre!

3 bevált praktika

Azt hiszed, te nem szórod a pénzt? Eláruljuk, hol csúszik ki tudtod nélkül mégis a zsebedből, és hogyan foghatod meg!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A legtöbben biztosak benne, hogy jól bánnak a pénzzel. Minden hónap elején félretesznek egy keveset, elkészítik a havi költségvetést, majd ahhoz tartják magukat a továbbiakban.

Mindeközben kártyával fizetnek, az interneten keresztül intézik a folyószámlával kapcsolatos ügyeket, rendszeresen tartanak otthon cukros üdítőket, és az autót is előveszik alkalomadtán.

Ha te is hasonlóan éled az életed, ne csodálkozz, hogy a megtakarításaid még évek múlva sem elegendőek semmire, annak ellenére, hogy nem jársz moziba, nyaralni, és a síelés sem a te műfajod. Változtatni azonban sosem késő! Kövesd útmutatásunkat, és dagaszd meg a pénztárcád!

Tedd le az autót!

Az autó kardinális kérdés, ha spórolásról van szó. Persze, tudjuk: kényelmes, hasznos, praktikus, egyeseknek nélkülözhetetlen eszköz, jól jön, amikor csak el kell ugrani valahová, és akkor is, amikor a család nagybevásárlást tart. Mindeközben az egyik legnagyobb pénzfaló eszköz, amit valaha is láttunk, kezdve a megvásárlásától - vagy a havi lízingdíjtól - a biztosításán és karbantartásán át egészen az üzemeltetéséig. Mindez havonta több tízezer forint plusz kiadást igényel, amit könnyen megspórolhatsz, ha az autó helyett a tömegközlekedést, esetenként a kerékpárt vagy a sétát választod. Természetesen a tömegközlekedéshez szükséges bérletek ára sem olcsó, ám még mindig kevesebbe kerülhet éves szinten, mint amennyit az autó fogyaszt feleslegesen, amikor naponta egy órát állsz vele a dugóban.
Ha mindezek ellenére mégis szükségét érzed az autónak, akkor legalább csak akkor használd, amikor valóban szükséges. Egy-két utcányi séta sosem árt.

Az ásványvíztől az üdítőn át a csokiig

Nem jársz színházba, moziba is csak ritkán, évek óta nem voltál nyaralni, csak azért, hogy megtakaríts egy kis pénzt? Ha valóban spórolni akarsz, ideje a konyhádban is szétnézni - egy számológép kíséretében. Számold csak össze: vajon mennyit költesz havonta szénsavmentes ásványvízre? És sós mogyoróra, chips-re és egyéb rágcsálnivalókra? Mi a helyzet a szörpökkel, a véletlenül - de viszonylag rendszeresen - a kosaradba kerülő cukros üdítőkkel, csokikkal és egyéb nyalánkságokkal?

Nem kérjük, hogy minden élvezetről mondj le, ám szinte biztos, hogy a felsoroltak többségére semmi szükség - tehát feleslegesen költesz rájuk több ezer forintot havonta, amit akár meg is spórolhatnál.
Ha tiszta vízre vágysz, inkább fektess be egy, a csap mellé beépíthető víztisztító-készülékbe: gyorsan behozza az árát, így a jövőben nem kell ásványvízre költened, és még a környezetedet sem szennyezed a műanyag palackokkal. Rágcsálnivalók helyett egyél gyümölcsöt és zöldséget: nemcsak olcsóbbak, de egészségesebbek és finomabbak is. Nemcsak te, hanem a pénztárcád is jobban érzi majd magát tőle.

Netbank, telebank és társaik

A technika rohamos fejlődésének köszönhetően ma már csak az ujjaidat és a kezedet kell mozgatnod, ha be akarod fizetni a számláidat, esetleg átutalást intézni, köszönhetően azon, a bankok szinte mindegyikénél elérhető szolgáltatásoknak, amelyek a folyószámlával kapcsolatos ügyek intézését hivatottak megkönnyíteni. Így már megszokott dolog sms-ben lekérdezni az egyenleget, egyetlen telefonhívással átutalást intézni, esetleg mindezt az interneten, kényelmesen és látszólag ingyen végezni.
Érdemes azonban szem előtt tartanod, hogy a kényelemnek - ahogy mindennek - ára van. Mindezt pedig szinte láthatatlanul fizeted meg, hiszen a bankoktól nem kapsz csekket: a szolgáltatások díját azonnal le is vonják a folyószámládon lévő összegből.

Persze, néhány száz forint havonta nem a világ vége, ám éves szinten mindez akár 10 ezer forint többletkiadást is jelenhet.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Ha ezt inkább a zsebedben látnád szívesen, érdemes megfontolnod, hogy valóban szükség van-e az említett kényelemre, vagy ennyi pénzért inkább hajlandó vagy néha sétálni egyet - személyesen, a bankba.

Az autón, a folyószámlán és a nassolnivalókon kívül még számos más lehetőséged van arra, hogy spórolj - ráadásul úgy, hogy közben nem kell nyomorognod. Ha kíváncsi vagy, mit tehetsz még, kattints ide!
Ezt is szeretjük