8 különös koponya, és mindegyik emberi: miért deformálták teljesen el egyesek?
Több kontinensen is kerültek elő deformált koponyák régészeti feltárások során.
A koponyadeformálás szokása ősidőkre nyúlik vissza, és kontinenseken átívelően jelen volt a világban: Amerikából, Európából és Ausztráliából is kerültek elő deformált koponyacsont-maradványok. A világ egyes tájain ma is szokás a koponyadeformálás.
Hogy az eljárás sikeres legyen, a koponya megszilárdulása előtt, 1-7 hónapos kor között volt szükség a koponya formálására. Lapították, kúposították, vagy épp megnyújtották, népcsoportonként más formájúra. Az eljárásban különféle eszközöket, bőr- és textilkötéseket, fatáblákat használtak. A koponyadeformálás szolgálhatott a hovatartozás jelölésére, de társadalmilag előnyösebb helyzetet is biztosíthatott azoknál a népeknél, ahol a nyúltabb koponyájú embereket magasabb rangúnak, okosabbnak, illetve a szellemvilághoz közelebb állónak tartották. Koponyadeformálás történhetett esztétikai megfontolásból is, ha egy bizonyos koponyaformát szebbnek találtak a természetesnél.
8 különleges koponya
Bár mind emberi, egyik-másik koponya egészen másképp néz ki, mint a természetes formájú. A következő képeken érdekes leleteket és rövid történetüket ismerheted meg.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció