A 4 legjobb befektetési tipp

Ne a párna alatt tartsd a pénzed!

A párnahuzat biztonságos, könnyen elérhető, ám nem kamatoztatja a pénzed.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ma már ritkaságszámba megy, ha egy család a napi megélhetés mellett félre is tud tenni. A hazai piacon számos megtakarítási lehetőséget találni, legyen szó akár bankbetétekről, életbiztosításról, vagy éppen értékpapírokról.

A reklámok mögött azonban gyakran nagyon sok az apróbetű, így mielőtt túl hamar letennéd a voksot az egyik megoldás mellett, érdemes alaposan körülnézni a lehetőségek között!

Párna helyett

Egy pénzügyi befektetés lényege és célja, hogy az elhelyezett tőke a futamidő elteltével sokkal nagyobb értéket képviseljen. A befektetés minősége mindig az elérhető kamatok és a szükséges futamidő jellegétől függ. Tehát, ha van egy kis megtakarított pénzed, semmiképp ne tarts a párnahuzatban, hiszen annak értéke évről évre az inflációval arányos mértékben csökken. A futamidő végére a befektetett eszköz a hozamokkal együtt ismét a pénztárcádba kerül, viszont így elérheted, hogy pénzed értéke növekedjen. Minél nagyobb a kamat, annál nagyobb mértékben növekszik a befektetett pénzed értéke a futamidő végére. A nagy hozam azonban általában nagy kockázattal jár: minél nagyobb hozamot szeretnél elérni, annál nagyobb a valószínűsége annak, hogy elveszítheted pénzed egy részét vagy egészét.

Annak érdekében, hogy a befektetésed valóban biztonságos legyen, és megfelelő kamatokat is biztosítson, a legjobb megoldás, ha egy viszonylag hosszabb futamidejű befektetést választasz. Egy 5-20 éves futamidejű befektetés megfelelő tőkét biztosíthat jövőbeni terveid megvalósításához.

A legegyszerűbb forma: a banki betét

A befektetések egyik legegyszerűbb és talán legbiztonságosabb módja a folyószámla, vagy látra szóló betét. Egy meghatározott összeget adott időpontra lekötsz, tehát vállalod, hogy annak lejártáig nem nyúlsz hozzá.

Ez alatt az idő alatt a bank használhatja - újra befektetheti, hitelbe adja - a pénzed, és ezért neked kamatot fizet.
Érdemes úgy megválasztani a kamatokat, hogy a lehető legjobb eredményt érd el: nem mindegy, hogy például egy 12 hónapra lekötött 100 ezer forintos bankbetét 7 vagy 11%-os kamatot ad. A hitelekkel ellentétben a betéteknél a minél magasabb kamat elérésére kell törekedned.

Pénz és biztosítás: biztosítással kombinált befektetés

Valamivel összetettebb, de korántsem bonyolult befektetés a biztosítással, például életbiztosítással kombinált megtakarítás. A befizetett díjakat a pénzintézet az általad meghatározott befektetésekbe helyezi. Ez lehet állampapír, ingatlan, részvény, vagy bármi, amely révén a biztosító a számára megfelelő hozamot tudja elérni. Éppen ezért ezek szinte kivétel nélkül hosszú távú 5, 20 de akár 30 évre szóló befektetések.
Ezen kívül számos előnye van a biztosítással kombinált befektetéseknek: a személyi jövedelemadó bevalláskor az éves befizetésed 20%-át - legfeljebb 100 ezer forintot - visszaigényelhetsz. Mivel életbiztosításról is szól, ezért adó-, csőd-, vagy bármilyen más eljárás keretében nem hajthatják be rajtad. Mivel hosszú távú, nem terheli kamatadó. Ha bármi történne veled, a biztosítási összeget és befektetés hozamát az örökösöd kapja meg.

A kötvénytől a részvényekig: értékpapír

A megtakarított pénzed teheted akár értékpapírba is, amely fogalom a kötvényektől kezdve a részvényekig sokféle típust felölel. A gazdasági szakemberek hosszú távra ajánlják biztos és kockázatmentes hozammal az államkötvényeket: a Magyar Államkötvény egy évnél hosszabb futamidejű, kamatozó állampapír, amelyet 3, 5, 10 és 15 éves futamidővel vásárolhatsz meg.

Jó tudni!
Egyes pénzintézetek teljes értékpapír-befektetési csomagot kínálnak. Ez azt jelenti, hogy a pénzed meghatározott részét például kockázatosabb, de magasabb hozamú, másik részét pedig biztonságos, de alacsonyabb kamatozású értékpapírba, részvénybe fektetik. Az, hogy mindez milyen arányban oszlik meg, a cég befektetési portfóliójától függ.

Az egyik legnépszerűbb: az ingatlan

Magyarországon évek óta a legtöbben még mindig az ingatlant tartják a legjobb befektetési formának. Valóban, egy lakás nem tud eltűnni a folyószámláról, és legtöbbször stabilan tartja az árát.
Persze nem mindegy, hol és mekkora lakást veszel. Manapság a panelházak veszítenek a leginkább értékükből - tekintve, hogy jó részük az 1970-es években épült, és akkor mindössze 30 évre tervezték őket.

De érdemes azt is átgondolnod, hogy a drámai kínálati robbanás következtében eladhatatlanná vált új építésű ingatlanokba valóban érdemes-e fektetned, hiszen - tisztelet a kivételnek - jó részük a lehető legkisebb költséggel épült fel, ami itt-ott minőségbeli hiányosságokat eredményezhet.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Nem is beszélve a lakásvásárlással járó plusz költségekről: ügyvédi díj, illetékek és így tovább. Ám ha ennek ellenére mégis ingatlanba helyeznéd megtakarított pénzed, mindenképpen érdeklődj a környék lakásárairól, és azok változásairól az előző években. Nem árt, ha kikéred egy ingatlanszakértő véleményét is.

Ezt is szeretjük