Különös parazitákra lettek figyelmesek a tudósok: nagyon veszélyesek az ázsiai atkák

Az ázsiai atkák nagyon veszélyesek, és egyre több helyen bukkannak fel.

Ázsiai méhatka
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az ázsiai méhatkák, vagy varroa atkák (Varroa destructor) nagyon veszélyesek, és egyre több helyen bukkannak fel. Ezek a halálos, vöröses-barna színű paraziták a méheket támadják meg, és különböző vírusokat is terjesztenek.

A világon először most még Ausztráliában is találtak belőlük, és a fertőzött zóna körül 50 kilométer sugarú biológiai biztonsági övezetet hoztak létre, hogy meggátolják a szaporodásukat. A lezárt területen eddig 300 kaptár pusztult el. 

Az ázsiai méhatkák

A varroa atkák ugyan az emberre veszélytelenek, de a mézelő méhek populációjában jelentős pusztítást tudnak végrehajtani. Mivel gyorsan terjednek, az ausztrál méhpopulációt akár meg is tizedelhetik - olyan vírusokat terjesztenek, amik szárnysorvadást okozhatnak.

GettyImages-183862577

A jelenlegi kutatások szerint ez az atka csak két méhfajt, az ázsiai és az európai mézelő méheket támadja. Több országban, köztük Magyarországon is sajnos már ismert az inváziós kártevő, mely Délkelet-Ázsia trópusi területeiről származik. 

Hazánkban több évtizede, 1978 óta élnek ezek a kártékony ázsiai méhatkák, amik Ausztráliában csak most ütötték fel a fejüket, ám az ausztrál gazdák nagyon aggódnak amiatt, hogy a paraziták kipusztíthatják a méhpopulációjuk nagy részét. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Jelenleg abban reménykednek, hogy sikerül megállítaniuk a fertőzést, mielőtt még beindulna a nagyobb beporzási időszak. Magyarországon jelenleg lítium-kloriddal védekeznek ellenük, de léteznek ökomegoldások is, például hangyasavas párologtatás, de különböző állatgyógyászati készítményekkel, illóolajokkal, mint a menta, citrom is lehet védekezni ellenük. 

Emberre is veszélyes ez az agresszív parazita

A kutyák és macskák bélrendszerében élősködő férgek nagy része képes az emberben is megbetegedést okozni.

Emberre is veszélyes az agresszív parazita: jelek, hogy megfertőzte a háziállatot

A kutyák és macskák bélrendszerében élősködő férgek nagy része képes az emberben is megbetegedést okozni.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük