A visszeresség előjelei és kezelése

Bár egészségügyi probléma, a legtöbben a szépségük miatt aggódnak, ha apró, kékes-pirosas erecskékről van szó.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Retikül
Ez is érdekelhet
Sóbors
Top olvasott cikkek

A visszeret, bár komoly egészségügyi probléma, és akár súlyos következményei is lehetnek, a legtöbben inkább szépészeti problémának tekintik. Kezdetben nincs is másról szó, de a gyenge erekre utaló tüneteket komolyan kell venni.

Ilyen jel lehet a seprűvéna, vagyis a hajszálnyi, lilás-kékes erek pici csomója, illetve az, ha könnyen szerzel kék-zöld foltokat. Az sem sejtet túl jót, ha a lábaid könnyen megdagadnak, elnehezülnek. A visszér keringési problémákhoz és akár trombózishoz is vezethet.

A visszér a vénák betegsége, rendellenessége. A gravitáció, illetve az elégtelen keringés miatt a vér nem pumpálódik rendesen vissza a szív irányába, hanem a lábfej felé folyik, illetve torlódik a vénákban.

A vénák a nyomás miatt kitágulnak, és duzzadtak lehetnek. Öröklődő problémáról van szó, ha a családban előfordult, akkor szinte biztos, hogy te sem menekülsz.

A helytelen életmód is sokat ront a helyzeten. Az ülőmunka, a kevés mozgás, az állandó dehidratáltság csak fokozza a tüneteket, és gyorsítja a komoly baj kialakulását.

A kamaszkortól kezdve bármikor megjelenhetnek a seprűvénák, de vannak olyan időszakok, melyek kedveznek a visszerességnek - ilyen például a terhesség.

Mit tehetsz?

Ha a családodban előfordult, akkor érdemes minél előbb figyelmet fordítani a megelőzésre. Ha már kialakult, akkor is sokat tehetsz.

Mozgás

Lehet, hogy éppen most is a munkahelyeden ülsz, miközben e sorokat olvasod. Sokan végeznek mozgásszegény ülő- vagy állómunkát. A kevés mozgás miatt még inkább pang az erekben a vér. Ha teheted, állj fel óránként pár percre, és sétálj, gyúrd át a lábakat, hogy helyreálljon a vérkeringés.
Ez persze nem elég. A mozgás nemcsak fogyaszt, de az ilyen problémákra is megoldást nyújt. A legjobb mozgásforma a visszér szempontjából az úszás, a víz nyomása ugyanis edzi az ereket. Az ideális a heti három alkalom lenne, ha azonban kétszer tudsz elmenni edzeni, akkor az is jó. Ha nem szereted a felhajtást, menj el futni.

Segítsd a gravitációt!

A visszerek kialakulásában és súlyosbodásában a gravitáció is ludas. Nem véletlen, hogy a lábakon jelenik meg, hiszen ez van a legmesszebb a test központjától, ráadásul függőlegesen felfelé kell visszapumpálni a vért.

Könnyíthetsz a lábadon, és az esetleges duzzadást is mérsékelheted, ha hazaérve felteszed egy kicsit a lábad. Ne csak felpolcold, hanem gyertyaállásban tedd a falnak. Feküdj így negyed órát.

Folyadék

Ha nem iszol eleget, a véred besűrűsödik, és a keringés még lassabb lesz. Hígítsd a véred azzal, hogy elegendő folyadékkal látod el a szervezeted. Ez napi két, két és fél liter vizet jelent.

Hűsítsd!

A hideg összehúzza az ereket, és enyhíti a kellemetlenségeket. Ez történhet a legegyszerűbb módon, vagyis vízzel is. Egy kis hűvös zuhany nagyon jót tesz a lábaknak. Fejezz be minden zuhanyozást ezzel, így felpörgetheted a vérkeringést. Erre azonban nincs mindig lehetőség. Ilyenkor jönnek jól a hűsítő zselék, amiket napközben felkenhetsz. Válassz olyat, amiben gesztenyekivonat van.

Serkentőleg hathat, ha frissítő hatású illóolajat használsz. Keverj össze bázisolajat és illóolajat, majd masszírozd át jól a lábad, alulról felfelé. A menta, a citrom és a grépfrút kiváló élénkítő hatással bír.

A fentiekből következik, hogy a meleg nem tesz jót. Ha visszereid vannak, kerüld a hosszú, forró fürdőket, a szaunát. A magassarkú viselése szintén nem javallott.

Ha már kialakult

A seprűvénákat ma már könnyen el lehet tüntetni. Ha azonban súlyos a helyzet, akkor érsebészeti beavatkozásról is szó lehet. A seprűvénákat és kisebb visszereket ambulánsan kezelik. Több módszer is rendelkezésre áll.

Az injekciózás, más néven sclerotherápia a kisebb visszerek és seprűvénák esetén alkalmazható. A tűvel olyan anyagot juttatnak az érbe, ami az ér elzáródását idézi elő. Az ér a későbbiekben felszívódik. A módszer hátránya, hogy a szúrások helyén apró bevérzések, foltok keletkeznek, illetve nem fájdalommentes. Több kezelés szükséges a visszerek eltüntetéséhez.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció



A legnépszerűbb talán a lézeres megoldás, ami az injekciózáshoz képest továbblépést jelent. Kevesebb fájdalommal jár, és nem kell fáslizni. A legtöbb szalonban, illetve klinikán az úgynevezett fotothermo-szelektivitáson alapuló beavatkozást végezik. Ez azt jelenti, hogy a lézer érzékeli a színhőt, és csak a kicsi, színes ereket veszi célba. A végeredmény ugyanaz, a lézer károsítja az ereket, melyek elzáródnak és elhalnak.

A legújabb módszer, a TC 3000 értágulati kezelés a fentiekkel ellentétben szinte fájdalommentes, ha pedig jól végzik el, garantáltan hatásos és tartós, sőt, eredménye azonnal jelentkezik: a hajszálér rögtön felszívódik, és egyetlen alkalommal a kezelt területen az erek 80-100%-át képes eltüntetni. Ezt a kezelést az Aesthetica Klinikán próbálhatod ki.

Bármelyik módszert választod, légy körültekintő, és ne az első ajánlatra mondj igent. Gyűjts össze több címet, konzultálj mindenhol, sőt, referenciát is kérhetsz. 

Ezt is szeretjük