Hormonális betegséget is jelezhetnek a striák - A szakértő szerint ezekre a tünetekre kell figyelni

A legtöbbször ártalmatlan jelenségről van szó, ám időnként súlyos betegségre figyelmeztethet.

Cushing-szindróma striák
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Retikül
Ez is érdekelhet
Sóbors
Top olvasott cikkek

A striák veszélytelen bőrelváltozások, melyek rendszerint olyan események során keletkeznek, amikor a bőr viszonylag rövid időn belül megnyúlik, és az ütemet nem képes követni. Éppen ezért a legtöbbször pubertáskorban, gyorsabb hízás és várandósság során szoktak megjelenni a vöröses színű csíkok.

Sajnos azonban előfordulhat, hogy a livid striák egy hormonális betegségre, a Cushing-szindrómára is felhívják a figyelmet. Dr. Tar Attila, a Budai Endokrinközpont gyermek- és felnőtt endokrinológusa részletesen elmondta, mikor ajánlott erre gyanakodni. 

Zavaró csíkok a bőrön

A striák főleg a hason, a csípőn, a combon, illetve a fenéken megjelenő, kezdetben vöröses, majd fehér, gyöngyházfényű csíkok. Keletkezésük oka, hogy a feszességet adó kötőszöveti rostok a bőr hirtelen megnyúlása következtében elvesztik rugalmasságukat, és elszakadnak.

Hogy kinél jelentkezik, az elsősorban egyéni hajlam kérdése, és rossz hír, hogy hiába a drogériákban kapható csodakrém, ha egyszer már megjelentek, akkor teljesen eltüntetni őket már nem lehet. A stria igen gyakori elváltozás pubertáskorban, amikor a gyermek hirtelen növekedésnek indul, de ugyanúgy sújthatja azokat, akik nagyobb súlyfelesleget szedtek fel magukra - vagy szabadultak meg tőle -, illetve a várandósság során is feltűnhetnek a zavaró csíkok.

Cushing-szindrómára is utalhat

Bár megjelenésük legtöbbször ártalmatlan jelenség, és maximum esztétikailag zavaró, előfordulhat, hogy egy hormonális betegségre, a Cushing-szindrómára hívja fel a figyelmet.

- A Cushing-szindróma a mellékvesekéregben lévő, kortizol nevű hormon túltermelődésével jár. Leginkább fiatal felnőtteknél kerül diagnosztizálásra, ám lényegében bármely életkorban előfordulhat. Hátterében a mellékvesekéregben lévő sejtek túlzott működése állhat, de az is előfordulhat, hogy más készteti fokozott munkára a mellékvesekérget, például az agyalapi mirigy daganata. Ha ez okozza a problémát, úgy Cushing-kórról beszélünk - magyarázza a szakértő.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A mellékvesekéreg hormonja fokozza a kötőszöveti sejtek aktivitását, ami a fehérjék fokozott lebontását eredményezi. Így a kollagén és az elasztikus rostok megváltoznak, és kialakulnak a livid striák. A Cushing-szindróma jelenlétére sokszor igen nehéz rájönni, mert gyakran tünetszegény, vagy a panaszokat másnak tudja be a beteg vagy az orvos. 

A Cushing-szindróma tünetei

  • Alacsony testmagasság.
  • Túlsúly.
  • Livid striák.
  • Holdvilágos arc.
  • Zsírpúp.
  • Felnőtteknél a libidó hiánya.
  • Inzulinrezisztencia/diabétesz.
  • Fáradékonyság, depresszió.
  • Ödéma.
  • Magas vérnyomás.
  • Vékony, sérülékeny bőr.
  • Fokozott szőrnövekedés.
  • Menstruációs panaszok.

Kezelése

A betegség kezeléséhez el kell dönteni, vajon mi is eredményezi a mellékvesekéreg túlműködését. Amennyiben szteroidkúra, úgy annak abbahagyásával orvosolható a panasz, ám gyakoribb, amikor jó- vagy ritkább esetben rosszindulatú daganat okozza a problémát. Erről CT/MRI-vizsgálattal lehet megbizonyosodni, és, ha beigazolódik, úgy műtétre van szükség. Amennyiben ez nem lehetséges, úgy gyógyszeres terápia indokolt.

A hormonzavarok bőrtünetei

Nem csak a striák, de az egyéb bőrelváltozások is utalhatnak hormonproblémákra. A következő jeleket kevesen ismerik fel, pedig fontos lenne.

Így mutatja meg a bőr a hormonzavart - Alig van, aki felismeri a jeleket

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük