Hogyan tervezd meg a tökéletes konyhát a lakberendező szerint: 5 szabály, amit érdemes betartanod

A lakberendező elmondta, milyen szabályok és elvek mentén érdemes berendezni a konyhát.

A tökéletes konyha megtervezése
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Amikor az ember kialakítja az otthonát, azt a teret hozza létre, mely az origópont lesz a mindennapjai során: ahonnan elindul, és ahová pihenni tér, ahol lelassul vagy épp zajlik az élet.

Minden egyes helyiségre érdemes külön figyelmet szánni, ám egyesek meghatározóbbak a többinél: ilyen a konyha is, a családtagok útjainak fontos metszéspontja, a mindennapi ételkészítés helye és az új receptekkel való ismerkedés, kalandozás színtere. De vajon milyen szempontokat kell figyelembe venni a konyha kialakításakor, hogy az valóban személyre vagy személyekre szabott, kellemes, kényelmes és praktikus legyen? Vágó Júlia lakberendezőt kérdeztük meg a témában.

A tökéletes konyha

Jogosan merül fel a kérdés, vajon mit is jelent az, hogy tökéletes konyha? Mit lehet általános értelemben annak nevezni, miközben minden embernek más-más igényei vannak? A szakértő szerint a helyiség akkor lehet tökéletes, ha bizonyos szempontok személyre szabottan teljesülnek.

- Tökéletes konyha az, ami teljesen tükrözi az adott egyén ízlésvilágát, stíluspreferenciáját, ugyanakkor nagy hangsúlyt fektet a funkcionalitásra, valamint az ergonómiai méretek betartására, ezáltal a kényelmes és praktikus munkavégzésre - mondja.

Így érdemes berendezni

Bár az irány adott, laikusként mégsem egyértelmű, hogyan kell megvalósítani, kialakítani a valaki vagy valakik számára ideális konyhát.

Tudni kell, merre hány méter

A szakértő szerint az alapoktól érdemes elindulni, azaz felmérni a helyiség paramétereit.

- A konyha ideális elrendezését az adott ingatlan beosztása, a falak, a nyílászárók, valamint ajtók, radiátorok elhelyezkedése is nagyban befolyásolja. A tervezés kezdeti fázisában érdemes átgondolni és lemérni a rendelkezésre álló helyet, hiszen ez határozza meg, hogy milyen típusú konyhát tervezhetünk: egysorosat, kétsorosat, L alakút, U alakút vagy G alakút. Ha kellő hely áll rendelkezésre, konyhasziget is helyet kaphat az adott térben.

Mivel a konyhasziget két oldalán 90 centiméter közlekedőt, a vele szemközti elemsor felé pedig 110-120 centiméter közlekedőt kell biztosítani ahhoz, hogy a beépített berendezéseket, fiókos vagy ajtós elemeket könnyen használjuk, így legalább 13 m² alapterületre van szükségünk ennek kialakítására. A sziget funkcióját előre érdemes átgondolni, hogy a szükséges gépészeti kialakításokat időben egyeztetni tudjuk. Amennyiben a szigeten főzőlap is helyet kap, a gép mindkét oldalán minimum 30-30 centiméter lerakodófelületet kell biztosítani - magyarázza Vágó Júlia.

A bútorok és gépek elhelyezése

A bútorok, kiegészítők és gépek elhelyezése ugyancsak kulcskérdés, hiszen nem mindegy, hogy mekkora távolságot kell megtenni két egymást követően használatos egység között, legyen az a mosogató, a tűzhely vagy épp a szemetes.


- Fontos szempont, hogy egy praktikus konyhánál megfelelő sorrendben helyezkedjenek el a konyhaelemek, valamint a konyhai gépek, ezek sorrendjét a munkafolyamatok egymásutánisága határozza meg. Ez pedig a bevásárlás és tárolás, majd az előkészítés, amihez mosogatótálcára és szemetesre, valamint egy hosszabb, 90 centiméteres pultfelületre is szükségünk van.

Utána következik a sütés-főzés, és végül a tálalás, melegítés, azaz egy tálalásra alkalmas felülettel érdemes zárni a konyhasor végét. Az is jó opció, ha a tálalási pult végén, a beépített magasszekrényekben kap helyet a sütő vagy a mikró, ezáltal a melegítés funkciója a munkafolyamatok sorrendiségében végződhet. Balesetvédelmi szempontból azt szoktam javasolni, hogy a tűzhely vagy főzőlap és a mosogató, tehát a vizes rész között legalább 60-90 centiméter széles összefüggő munkapult-felület legyen - tanácsolja a szakértő.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A konyha elrendezése kapcsán sokan találkoznak a bázisháromszög kifejezéssel. Jó tudni, hogy ez mit takar valójában, hiszen valóban praktikus elv a konyha berendezésénél.

- Ahhoz, hogy az ember kényelmesen, hatékonyan és sok időt spórolva, azaz felesleges lépések nélkül tudjon a konyhában tevékenykedni, a konyha három legfontosabb elemének, a mosogatónak, a tűzhelynek vagy főzőlapnak, valamint a hűtőnek az optimális elhelyezésére kell törekedni. Ezeket egy képzeletbeli háromszög, úgynevezett bázisháromszög csúcsainál érdemes elhelyezni, ezzel az elrendezéssel pedig kevesebb az út, valamint a konyhában eltöltött idő. Miután az ember felállította a konyha funkcionális sorrendjét, - amit egy kockás papírra is vethet – meghatározhatók a szükséges kiállások - mondja a lakberendező.

A bázisháromszög variációi a következő ábracsoporton tekinthetők meg.

A konyha testre szabása

Vágó Júlia arra is felhívta a figyelmet, amire sokan nem is gondolnának. Ugyan a bútorok és gépek elhelyezése nagyon lényeges, a konyha mégis kényelmetlen lesz, ha az ember nem figyel rá, hogy a saját testi adottságaira szabja a helyiséget. Ha többen is használják a konyhát, akkor azt kell figyelembe venni, ki van ott legtöbbször.

- Lényeges szempont az ergonómiai méretek ismerete, amelyre mindenképp érdemes figyelni az álomkonyha összerakásakor. Minimálisan 90, maximálisan 120 centiméter helyet kell biztosítani közlekedésre a konyha megfelelő használatához. A pult magassága optimálisan 85 és 92 centiméter közé esik attól függően, milyen a konyhában legtöbbet tartózkodó személy magassága. Ezzel szemben aki bárpultos megoldásban gondolkodik, annak 110 centiméterrel kell számolnia. Az alsó és felső elemsor között 45-50 centiméter az ideális távolság, a bútorok teljes magassága 220-240 centiméter körül van. Az alsó szekrénysor szabvány mélysége általában 60 centiméter, ami a beépített gépek méretének is megfelel - magyarázza a szakértő.

Megfelelő tárolók

Egy konyhában rengeteg tányér, evőeszközök, poharak, főzési kellékek, fazekak, serpenyők és egyebek lakoznak, és ezek tárolásához elegendő szekrény, fiók és polc szükséges. A szakértő szerint a tárolók megválasztása is lényeges pont a tökéletes konyha kialakításában.

- Ahhoz, hogy főzés közben a gyakran használt konyhai eszközök és alapanyagok kézre essenek, érdemes a tárolást is alaposan átgondolni, főként kisebb lakások esetében, hiszen nincs mindig lehetőség külön kamra létrehozására. Ilyen esetben remek megoldás lehet a konyhabútor részeként egy kamravasalattal felszerelt kihúzható szekrényelem, de remek belső rendszerezőket is lehet kapni, amelyekkel átláthatóbbá varázsolhatod a szekrényeidet.

Tárolásnál jó, ha az ember megpróbálja azt az elvet követni, hogy a gyakran használt dolgok és élelmiszerek mindig kézre essenek, a ritkábban használt konyhai eszközök, például tortaformák, tepsik, robotgépek pedig menjenek nyugodtan egy kihasználatlanul maradt magasabb vagy távolabbi helyre - javasolja a szakértő.

A lakberendező tanácsait követve bárki bátran nekivághat konyhája átalakításának: ha a szabályok teljesülnek, a végeredmény bizonyosan kényelmes és praktikus lesz.

A hosszúkás konyha így lesz áldás

A következő cikkben megtekinthető fotókon olyan konyhákat mutatunk, melyek bár hosszúkás helyiségek, tervezőiknek, tulajdonosaiknak mégis nagyszerűen sikerült berendezni őket.

8 kép, ami bizonyítja, hogy egy hosszúkás konyha áldás is lehet: ötletesen rendezték be

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek: Getty Images.)

Ezt is szeretjük