Kezet emelt rád a párod? 3 különös ok az erőszak hátterében
Ha a párod erőszakossá válik, annak több oka is lehet. Ne hagyd, hogy bántson!
Vajon csakis a családi minták okolhatók azért, hogy valaki agresszívvá válik? Miért tűri el egy nő a rendszeres bántalmazást?
Ki a hibás azért, ha egy hétköznapi vitából verekedés kerekedik? Fel lehet-e ismerni még időben azt a férfit, aki nem tudja kontrollálni az erejét?
Válasz a múltra
Zárjuk most ki először is azokat az eseteket, amelyeknél a lélek betegségéből következik a durva viselkedés, például súlyos depresszió vagy alkoholizmus. Magyarázhatónak tűnik az is, ha valakit rendszeresen bántottak, megaláztak gyerekkorában, illetve folyamatosan szemtanúja volt a szülei verekedésének, olykor maga is hasonló helyzetbe keveredik felnőttként.
A férfi, mondjuk, az apja iránti hűsége jeléül, tudattalanul másolhatja le az erőszakos mintát. A nő pedig lehet úgy is szolidáris a férfierőtől sokat szenvedett anyjával, hogy szintén bántalmazó párt választ ki maga mellé.
De mi van akkor, ha az erőszakos férfi nem beteg, és a gyerekkora is felhőtlen volt, azaz semmi olyat nem látott, mint amit ő, felnőve, mások ellen elkövet? Hogyan fordulhat elő, hogy valakinek egyik pillanatról a másikra elborul az agya?
A csecsemő is taktikázik
Olykor bizony már a kezdetek kezdetén, azaz közvetlenül a születés utáni legelső időszakban eldőlhet minden. Ilyenkor az az ember legaktívabb énrésze, amely a túlélési stratégiát alakítja ki. Kicsit leegyszerűsítve, kétféle utat választhatunk. Akit az első pillanattól kezdve szeretettel vesznek körbe, vagyis automatikusan megkapja a számára szükséges figyelmet, általában mosolyogva és egyértelműen jelzi, ha valami hiányzik.
Akit azonban elhanyagolnak, és csakis a legszükségesebb törődéshez jut hozzá, megpróbálja ordítva kikövetelni magának a pluszgondoskodást. A felnőtt taktikázás hasonló lehet aztán a korai megoldáshoz. Vagy ellenállhatatlanul kérjük, olykor azonban erőszakkal biztosítjuk be magunknak azt, ami jár.
A verés eldönti a vitát
A bántalmazás előjátéka azért általában valamiféle konfliktushelyzet, amelyben mindenkinek - egymástól függetlenül és párhuzamosan is - igaza lehet a maga szempontjából. Viszont a női logika sokszor annyira eltérően közelít meg bizonyos dolgokat, hogy a férfi meg van győződve arról, nem érthető a másik számára az, amit ő mond. Más minőségben és más síkokon érvelünk.
Ha pedig eljut odáig is netán: a nő csakis miattam nem akarja megérteni, azaz pontosan vette, amit mondtam, csak úgy tesz - biztos ezzel is bosszantani akar -, mintha nem értené meg az álláspontomat, a férfi könnyen beszakítja a síkokat, és azzal az eszközzel szerez nyomatékot a véleményének, amivel a nő nem tud versenyezni. Üt, hiszen a fizikai fölénye tagadhatatlan. Ezt nevezhetjük a tehetetlenségből fakadó agressziónak.
Van segítség!
A családállítás az efféle párkapcsolati problémákat is segíthet megoldani. Nézd meg, hogyan!
Az ellenség nemet vált
A férfiak többsége nem tud mit kezdeni a könnyekkel és a klasszikus női hisztivel. Ez a legtöbb esetben meghátrálásra, sőt, menekülésre is készteti őket. Ellenben, ha a nő is felveszi a kesztyűt, ha tehát a gyengébbiknek tartott nem képviselője is harciassá válik a vita hevében, a férfiban aktiválódhat az ősi megküzdési ösztön. Már nem a nőt látja maga előtt, hanem a potenciális ellenfelét.
Kardja nincs, ám az érvei is elfogytak. És ha netán az a - korábban említett - kisgyerekként megtanult stratégiai minőség irányítja őt a lelke legmélyén, hogy erőszakkal is célt lehet érni, nem mérlegel, ösztönösen üt. Ha pedig nincs gyakorlata ebben, ilyen begőzölt állapotban nem biztos, hogy képes adagolni a pofon nagyságát.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Vissza a gyökerekhez
De miért tűrik el egyes nők a bántalmazást? A családállítás módszerének egyik felismerése, hogy még a mai, modern társadalmi keretek között is hatnak ránk az archaikus - női - szerepből adódó viselkedésformák. Míg a férfiak - ugyanilyen tudattalan ősi mintát követve - akár az életük árán is megvédik a családjukat, a nők az életüket óvják. Hiszen ők a család reprodukciójának biztosítói. Így a férfi megküzd, a nő olykor inkább meghúzza magát és kivár, mert az vezeti a lelkében, hogy túl kell élni az adott helyzetet, bármi áron.
Az előbbiek természetesen nem szolgálhatnak mentségül a fizikai fölényüket használó férfiak számára. Csupán árnyaltabbá és érhetőbbé teszik azokat a helyzeteket, amelyekben egy nő áldozattá válik.
OLVASD EL EZT IS!
- párkapcsolati probléma
- családállítás
Ezt tedd, ha a párod szüneteltetné a kapcsolatotokat
- hűtlenség
- párkapcsolati probléma
Mit eszik azon a szürke egéren a férfi?
- ismerkedés
- randi