Egyszerű módszerrel lebuktatható a hazudozó - Így zavarható össze egy kutatás szerint

A kutatás szerint ezzel a trükkel könnyedén össze lehet zavarni egy hazudó embert.

Hazudozó lebuktatása a kutatás szerint
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Egy hazug embert nem könnyű lebuktatni, de létezik néhány módszer, amely segíthet lefülelni az illetőt.

Egyes tudat alatti mozdulatok például árulkodhatnak a füllentésről, de a pszichológusok a kérdezősködést is szokták javasolni, ezzel ugyanis gyakran összezavarható, leleplezhető az, aki nem mond igazat. Egy kutatás pedig még inkább megerősítette ezt a teóriát, és még egy egyszerű trükkre is fényt derített.

Így buktatható le a hazudozó a kutatás szerint

A brit Portsmouth-i Egyetem kutatói kísérletükben a másodlagos feladat végrehajtásának hatását vizsgálták igazmondók és hazudozók között. Tanulmányuk alapját az a korábban már bizonyított feltevés képezte, hogy az agy leterheltebb hazudozás közben, mint akkor, amikor igazat mond valaki.

A résztvevőket társadalmi problémákról kérdezték - vagy hazudtak, vagy igazat mondtak róluk -, közben kétharmadukat arra kérték, hogy idézzék fel egy autó rendszámát a beszélgetés során. Az eredmények azt mutatták, hogy a másodlagos feladatok kiadása megkönnyítheti a hazugságfelderítést, de ezeket körültekintően kell bevezetni. Lényeges például, hogy a másodlagos feladatot se hanyagolják el az emberek, ez pedig úgy érhető el, ha felhívják a figyelmüket annak fontosságára, vagy olyan teendőt kapnak, amit nem tudnak figyelmen kívül hagyni. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

A hazugság tehát a kutatás és a szakértők szerint sokkal jobban megterheli az agyat, mint az igazság elmondása, így ha az ember másodlagos feladatot is kap közben, akkor nem tud koncentrálni a történet kitalálására, tehát füllentései könnyebben leleplezhetőek lesznek. A szakértők szerint például egy rendőrségi kihallgatás során a nyomozóknak egy pluszfeladatot kell elvégeztetniük a gyanúsítottal. Ha tehát úgy véled, hogy valaki át akar verni, füllenteni próbál, akkor vesd be ezt a trükköt, és zavard össze egy másik kérdéssel, teendővel.

Az arca is lebuktathatja a rutinos hazudozót

A testbeszéd rengeteg mindent elárul egy emberről, és még azt is képes megmutatni, ha valaki nem mond igazat. A hazug ember ugyanis bármennyire is próbál figyelni arra, hogy mit és hogyan mond, az agya és a teste önkéntelenül is reagál a füllentés okozta stresszre, így gyakran tudat alatt tesz olyan dolgokat, amivel elárulhatja magát. De nemcsak a gyanús mozdulatok vagy az erős gesztikuláció leplezheti le, hanem az arca apró rezdülései is. 

Az arca buktatja le a rutinos hazudozót: ezt figyeld, miközben beszél

Ezek az apró, önkéntelen mozdulatok és mimikák még a legyakorlottabb hazudozót is leleplezik.

Elolvasom
Ezt is szeretjük