Ha így viselkedik a párod, menekülj - A pszichológus szerint ezek a határok egészségesek a párkapcsolatban
Fontos tisztázni a határokat, azonban a túl erős kontroll pokollá teheti a kapcsolatot.
Egy hosszú távú párkapcsolatban optimális esetben a két fél boldoggá akarja tenni egymást, és úgy szeretnék megélni az intimitásukat, hogy az egyéni szabadságuk is megmaradjon. Gyakorlatban ez azonban sokkal bonyolultabb, és az ember gyakran szigorú határokat állít a másikkal szemben azért, hogy ő maga ne sérüljön.
De mi egészséges, és mi beteges, ha a kontrollszavakra gondolunk? - Amikor korlátokat szabsz a párkapcsolatodban, fontos megérteni, hogy azok a saját cselekedeteidről szólnak, nem pedig valaki máséiról - mondja Lisa Marie Bobby, pszichológus.
Ha így viselkedik a párod, menekülj
A "határ" szót gyakran a szorongó-kötődő emberek használják. A szorongó emberek a kapcsolatokban sokszor saját szorongásukat mások viselkedésének folyamatos kontrollálásával és ellenőrzésével próbálják kezelni. Azzal igyekeznek megszüntetni, hogy rászólnak a párjukra, hogy ne csinálja azt, ami a frusztrációt kiváltja. Ez persze egy ideig működhet, azonban hosszú távon érdemes inkább a szorongás gyökerét felfejteni. Egy nem szabályozott, nem kezelt lelki probléma ugyanis később párkapcsolati diszfunkcióhoz, váláshoz vezethet.
Míg a fizikai erőszaknak látható jelei vannak, addig az érzelmi vagy verbális erőszak gyakran láthatatlan marad, pont ezért sokkal nehezebb meghúzni a határt, mi számít annak, és mi nem. Az erős kontroll és a szigorú határok is az erőszak egy formájának számítanak, a következő jelek pedig vészjóslóak lehetnek.
Minden lépésedről tudni akar
A párod aggodalommal is leplezheti a kontrollmániát. A folyamatos lejelentkezés, a rendszeres telefonok mind-mind ezt jelezhetik. Ilyenkor a másik arra foghatja, hogy csupán fél, hogy mi történik a partnerével egyedül egy szórakozóhelyen, utazáson. Pedig ha belegondolsz, két felnőtt emberről van szó, így amíg nincs valós ok aggodalomra, addig ez csupán csak manipuláció. Ilyen lehet, ha a párod mindenáron érted akar jönni kocsival buli után, vagy ha folyamatosan hívogat, amíg távol vagy.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Önző a hálószobában
Ha kedvesed olyan határokat szab az ágyban, amik számára előnyösek, de neked már lehet, hogy kellemetlenek, arról érdemes beszélni. Ne feledd, a szexuális élet terén maradandó lelki nyomot hagyhat egy-egy negatív élmény.
Érzelmileg manipulál
Talán ez az, amit a legnehezebb észrevenni, hiszen amikor a másik érzelmileg próbál manipulálni, azt akarja elérni, hogy te magad állítsd fel a határokat, és korlátold saját cselekedeteidet. Ha minden apróságért bűntudatot kelt benned, ha sajnáltatja magát, ha csak kedveskedik, amikor el akar érni valamit, vagy ha szép fokozatosan elszigetel téged ismerőseidtől, nagy eséllyel érzelmi kontroll alatt tart.
Tanács címén utasítgat
Lehet, hogy ami eleinte segítőkészségnek tűnik csupán, valójában kontroll. Amikor egy nagyobb döntés előtt állsz, és ő elsőre készségesen segít neked, majd ha nem azt teszed, amit tanácsolt, megsértődik - valószínűleg személyes sértésnek veszi, hogy a saját fejed után mennél. Ez pedig akkor nem egy támogató tanács volt, hanem egyszerű utasítás.
Hogyan kezelheted?
De hogyan is lehet kezelni, ha valaki túl sok határt szab? Vegyünk egy nagyon egyszerű példát: a párod megkér, hogy vegyél részt egy eseményen, amihez neked semmi kedved. Mielőtt beleegyeznél a dologba - hogy társad kényelmesen érezze magát -, érdemes átgondolni a saját határaidat is. Kérdezd meg magadtól, valóban ez lenne-e számodra az észszerű döntés?
Természetesen a visszautasítás sem járható út, hiszen felesleges sebeket ejthetsz partneredben. Amikor elvárásokat támaszt feléd kedvesed, vagy irányítani akar, mindig tisztázzátok, milyen érzelmek húzódnak a háttérben. Kérdezd meg tőle, pontosan mért vágyik rá, és mit érezne, ha nem úgy történne, ahogy ő akarja. Próbáljátok felfejteni, mi lehet az a szorongás, ami irányítja őt. Ha mindezt megértően és támogatóan teszed, az pozitív érzést fog kelteni a másikban, és talán nyitottabb lesz a változásra.
Párkapcsolati szokások, amikről azt hisszük, hogy toxikusak - Pedig nem
Egy párkapcsolatban megélünk jó és rossz pillanatokat egyaránt. Utóbbiaknak hajlamosak vagyunk túl nagy jelentőséget tulajdonítani, ez pedig rengeteg felesleges vitához és szorongáshoz vezethet.
Párkapcsolati szokások, amikről azt hisszük, hogy toxikusak - pedig nem
Gyakran teljesen természetes emberi szokásokról van szó.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- pszichológia
- kapcsolat
15 intő jel, hogy a párkapcsolat a végéhez közeledik: 3 lépés, ami javíthat a kapcsolaton
- párkapcsolat
- párkapcsolati probléma