Hova tűntek a kilencvenes évek magyar fiúegyüttesei?

Shygys, Manhattan, Hip Hop Boyz

Egykor tinik ezrei rajongtak értük, mindenki énekelte slágereiket, de hol vannak ma a népszerű zenekarok tagjai?

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A kilencvenes években az amerikai mintát követve hazánkban is hódító útjukra indultak a fiúegyüttesek. Egy időben gomba módra szaporodtak a szívdöglesztő fiúkból verbuvált popcsapatok, és az aranylemezek is gyorsan összejöttek, ám tartós sikereket a legtöbb formáció nem tudott elérni.

A kilencvenes évek legkedveltebb sztárjai most

Nézegess képeket!

Elolvasom

Összeállításunkban bemutatunk néhány emblematikus fiúzenekart, akik sármjukkal és fülbemászó slágereikkel megőrjítették a korszak tinijeit.

Manhattan

Bár a jóképű srácokból toborzott kirakatzenekarokra ez általában nem jellemző, az első magyar fiúegyüttes tagjai mind valódi zenészek voltak. Nemcsók ’Csoki’ János, Dobi Sándor, Vilmányi ’Vilma’ Gábor és Varga Szabolcs olyan bandákban játszottak a Manhattan előtt, mint az Exotic, a Fix és a La Fontaine, így nem kis meglepetést váltott ki, amikor hirtelen táncoslábú popmacsókká vedlettek át.

1991-ben menedzserük, Környei Attila kivitte őket Münchenbe egy New Kids On The Block-koncertre, ezután határozták el, hogy megalapítják az első magyar fiúcsapatot. A szívdöglesztő srácok hamar a tinilányok kedvenceivé váltak, különösen a Geszti Péter által írt Rossz vagyok című sláger óriási sikere után. Még 1991-ben megjelent első nagylemezük, amit négy másik követett.

Népszerűségük az egekbe szökött, ám a kilencvenes évek közepe felé kezdett elfogyni az együttest addig jellemző lendület. Távozott a Manhattant sikeressé tévő menedzser, valamint Varga Szabolcs és Dobi Sándor. Az ő helyére érkezett Kelemen Tamás, vele kiegészülve trióként folytatta a csapat 2000-ig, amikor egy válogatásalbummal búcsút vettek rajongóiktól.

Kép: blikk.hu

2003-ban ismét összeálltak, ám egykori sikereiket már nem tudták megismételni. Csoki, Vilma és Kele a szintipop és a tánclépések helyett manapság újra hangszeres zenével próbálkozik, és elmondásuk szerint az sem zavarja őket, ha ezzel nem tudnak olyan széles rétegeket megszólítani. Dobi Sándor és Varga Szabolcs sem fordított hátat a muzsikálásnak, mindketten keresztény zenekarokban énekelnek.

Hip Hop Boyz

A háromtagú formáció 1992-ben alakult, és az úttörő Manhattannél sokkal jobban közelített a külföldi fiúbandák profizmusához. A jól bevált módszernek megfelelően a srácok hangzatos művészneveket vettek fel. Így lett Egri Leventéből Levy T, Kalocsai Krisztiánból O.G. Duck, Szűcs Zoltánból pedig Real Action. Ahogy az együttes neve is sugallja, a Hip Hop Boyz nagy hangsúlyt helyezett az amerikai hip-hop életérzés közvetítésére.

Laza, trendi megjelenésük, vagány szövegeik és a jóképű, kidolgozott testű fiúk páratlan tánctudása a kilencvenes évek egyik legnépszerűbb magyar popzenekarává tette őket. Ők mosolyogtak az ifjúsági magazinok címlapjairól, rajongó tinilányok ezrei visítoztak koncertjeiken. Első lemezük Soul a rap címmel 1993-ban jelent meg, ezt több sikeres album követte. Harmadik korongjuk, a III. alig két hónap alatt platinalemez lett, és több európai országban is megjelent.

1996-ban a Népstadionban koncertező Michael Jackson előzenekaraként léptek fel, ám az áhított külföldi karrierből sajnos nem lett semmi. 1998-ban, közel félmillió eladott lemezzel a hátuk mögött a fiúk úgy döntöttek, külön utakon folytatják tovább. A nagy újjáalakulási hullám persze őket is elérte, 2005 óta ismét vállalnak fellépéseket.

Kép: zene.hu

Újratöltve címmel kiadtak egy új nagylemezt, mostanában pedig a kilencvenes évek slágereit felidéző retroshow-val járják az országot. Az Amerikát is megjárt Real Action - azóta kétgyermekes családapa - saját tánciskolájában magyar hírességeket tanít táncolni. Levy T elvégezte a Zeneművészeti Főiskolát, 1999-ben szólóalbummal jelentkezett, és főállásban zenei producerként dolgozik, O.G. Duckból pedig üzletember lett.

Shygys

Saját együttesén, az Ámokfutókon kívül Kozsó zenei producerként több sikeres magyar popcsapatot is menedzselt a kilencvenes években. Közülük az egyik legnépszerűbb az 1997-ben alakult Shygys, ami már 100%-ban az amerikai sikerrecept szerint működött. A tagokat válogatás útján toborozták, a meghallgatáson az ének- és tánctudás volt a feltétel.

A 430 jelentkező közül végül öt szívdöglesztő srácot választottak ki, akiket aztán kezelésbe vettek a fodrászok, a sminkesek és a stylistok. Természetesen a művésznevek itt sem maradhattak el, Gera Zoltán Brandon, Csordás Attila J.D., Gajdos Attila Julian, Ács Bálint Martin, Zákonyi János pedig Zak néven került be a köztudatba.

Első slágerük a Hello volt, ezt követte 1998-ban bemutatkozó albumuk Shygys címmel. Még ebben az évben szerződést bontottak Kozsóval, kiadót váltottak, majd megjelentették második korongjukat, és aranylemezt vettek át. Ezt követte egy olaszországi, majd egy spanyolországi vendégszereplés, 2001-ben pedig a Magyarok Világszövetsége felkérésére egy három országot érintő turnéra indultak.

Kép: sealart.hu

Ezután az izgalmas időszak után azonban mintha elvágták volna a csapat karrierjét, egyik pillanatról a másikra eltűntek a reflektorfényből. 2001-ben Gera Zoltán a Super Sonic egykori tagjával, Bakó Balázzsal Blow up néven saját együttest alakított, de a Shygys sikereit nem tudta megismételni.

United

A United nem nevezhető klasszikus fiúegyüttesnek, hiszen a tagok nemcsak fogpasztareklám-mosolyukkal, izmos felsőtestükkel és tánctudásukkal kápráztatják el rajongóikat, hanem valódi zenészek. Pély Barnabás, Romhányi Áron, Kolta Gergely és Vadász Péter kezdetben az Acid Company-ban zenéltek együtt, mígnem 1999-ben Orbán Tamás producer közreműködésével elkészítették első lemezüket United néven.

Olyan slágerekkel betonozták be hírnevüket, mint a Hófehér Jaguár, a Hárman párban vagy a lírai Nincs ősz, nincs tél. Több rangos zenei díjat - többek között Arany Zsiráfot - is nyertek, a sármos frontember, Pély Barna pedig a hölgyközönség első számú kedvence lett. 2003-ban Kolta Gergely elhagyta a zenekart, helyét Mits Gergő basszusgitáros vette át.

A United ma is aktívan zenél, de a tagok egyéni karrierjüket is egyengetik. A billentyűs, Romhányi Áron saját jazz-zenekaraiban muzsikál, a szobrász-restaurátor végzettségű dobost, Vadász Pétert pedig a Miles Davis Corporationben hallhatjuk. Mits Gergő jazz-szakközépiskolát alapított, ma pedig egy vidéki főiskola jazz-tanszékének igazgatója. Pély Barna szintén jazzt tanít egy középiskolában, emellett állandó szereplője a hazai közéletnek.

Kép: mistraliroda.hu

Zsűritag volt a Megasztárban, szerepelt a Csináljuk a fesztivált című műsorban, és az ex-megasztáros énekesnővel, Galambos Dorinával folytatott kapcsolata is nagy nyilvánosságot kapott. A fokozott médiaérdeklődés miatt azonban egy ideje nem engednek betekintést magánéletükbe.

Ezt is szeretjük