4 egészen elképesztő mondat, amit a szoptatásról halottunk: anyukák vallottak

Az újabb kutatások eredményeinek tükrében ma már sok mindent másként gondolunk a szoptatásról.

Szoptatás tévhitek
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Bár az igény szerinti szoptatás már nem akkora újdonság, a mai nagyszülők közül sokan még mindig kicsit gyanakodva figyelik, ha az alig egy órája szoptatott baba újra cicit szeretne - és kap is. E téren és úgy általában a szoptatás körül a mai napig sok egyet nem értés, generációs különbség van.

Az alábbiakban anyukák elevenítették fel ezzel kapcsolatos emlékeiket: sok esetben szakemberektől kaptak olyan tanácsot, melytől saját bevallásuk szerint is kikerekedett a szemük.

„Dörzsölje a mellbimbóját, anyuka!”

- Ez még bő egy évtizeddel ezelőtt történt. Az első kislányomat vártam, és a nőgyógyásznál szóba került a szoptatás. A doki azt javasolta, hogy érdemes már a terhesség alatt „felkészíteni a mellet a szoptatásra”. Már ekkor kicsit furcsán néztem rá, de aztán elkezdte részletezni, hogy mire gondol. Azt mondta, hogy fürdés után szivaccsal vagy frottírtörölközővel esténként dörzsöljem át a mellbimbómat. Mivel a mellem nagyon érzékeny volt a várandósság alatt, ezért eszem ágában sem volt ilyesmivel próbálkozni, de később olvastam, hogy a módszer nemcsak felesleges, hanem veszélyes is lehet, mivel a mellbimbó dörzsölése akár koraszüléshez is vezethet - osztja meg velünk a történetét a ma már háromgyerekes Kata.

„Az igény szerinti szoptatástól lesz hasfájós”

- Tudom, hogy egy generációval ezelőtt még a háromóránkénti szoptatást ajánlották, de azóta eltelt pár évtized, beletörődhetne már a mai nagyszülők korosztálya, hogy bizonyos dolgokról másként vélekedünk. Anyukám barátnőjétől hallottam, hogy többek között azért nem jó az igény szerinti szoptatás, mert hasfájós lesz tőle a gyerek. Ő úgy tudja, hogy összekeveredik a baba hasában a friss és a korábban fogyasztott tej, ami hasfájást okoz. Csak ímmel-ámmal sikerült meggyőznöm róla, hogy az anyatejet olyan gyorsan megemészti a baba picike gyomra, hogy teljesen természetes, hogy nem háromóránként, hanem sűrűbben éhezik meg. És nem ettől lesz hasfájós - mesélte a harmincas Adél. 

„A k betűs ételeket hanyagolja!”

- A védőnőnk már nem volt éppen fiatal, egy-két év választotta el a nyugdíjtól. Talán nem vette túl komolyan a továbbképzéseket, mert többször is hallottam tőle, hogy a k betűs ételeket (káposzta, karalábé, karfiol, kelkáposzta, stb.) kerüljem, mert puffasztanak, amitől a gyerek is hasfájós lesz. Bevallom, az elején még próbáltam tartani magamat ehhez, ám kiderült, hogy a babánk ígyis-úgyis hasfájós. Két hét után úgy döntöttem, nem vagyok hajlandó még ebben is korlátozni magam, ha egyszer semmi különbséget nem tapasztaltam a rakott kel és a rántott hús hatása között - mondta nevetve a huszonéves Zsuzsi.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

„Ne sportolj, míg szoptatsz!” 

- Elképesztőnek tartom, hogy sokan még midig úgy tekintenek a terhességre, mint egy betegségre. Én a várandósság előtt és alatt is rendszeresen sportoltam. A szülést követő hathetes gyermekágyi időszak természetesen nálam is sok fekvéssel telt, igyekeztem nem megerőltetni magam. Amikor azonban a néhány hónapos gyerekem mellett többektől hallottam azt a „jótanácsot”, hogy amíg szoptatok, ne sportoljak, mert hatására megváltozik az anyatej íze, akkor kikerekedtek a szemeim. A régi hiedelem szerint a felszaporodott tejsav kiválasztódik az anyatejben, erre alapozzák sokan az elméletet. Valójában már ez a gondolat is meghaladott, hiszen az izomlázat nem a tejsav, hanem az izmokban keletkező mikrosérülések okozzák - magyarázza a kétgyermekes Lilla. 

Ilyen a valódi női test szülés után - Olvass tovább!

Ahhoz, hogy a kiindulási helyzethez körülbelül hasonló állapotba kerüljön, a gyermekágy hat hete kevés, nagyjából újabb kilenc hónapra lesz szükség.

Ilyen egy valódi női test szülés után: filterek és photoshop nélkül is szép a valóság

Nem, a has nem ugrik vissza rögtön, csak mert kint van a baba.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük