Pontosan milyen hatással van a stressz a terhességre? Megkérdeztük az orvost

Munka, aggodalom, mindennapos terhelés - hogyan hat a várandósságra a stressz a szülész-nőgyógyász szerint?

Stresszelés kismamaként
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Egyértelműen elmondható, hogy nincs stresszmentes élet. Kisebb-nagyobb feszültség mindennap adódhat, és megannyi forrásból eredhet, kizárni gyakorlatilag lehetetlen. Sokan idegeskednek az időhiány miatt, másokat a munkahelyi terhelés vagy családi problémák tesznek stresszessé.

A stressz jelenlétét sokan nem is tudatosítják magukban, mondhatni, megszokják, életük részévé válik, és talán észre sem veszik, mi vet árnyékot jó hangulatukra, vagy okoz nekik rosszabb közérzetet. Akkor azonban, amikor valaki babát vár, és fokozottabban kezd figyelni egészségére, felmerülhet benne a stressz esetleges negatív hatása is: vajon hogyan hat a terhességre? Dr. Oláh Orsolya szülész-nőgyógyászt kérdeztük meg a témában.

A stressz hatása a terhességre

A legtöbb anyát az foglalkoztatja, befolyásolja-e a terhesség lezajlását a stressz, okozhat-e esetleg bajt, vetélést, koraszülést, ha egy kismama sokat idegeskedik.

- A kutatások eredményei ebben a témában nem egyértelműek. Vannak olyanok, amik gyakorlatilag minimális összefüggést találtak az anyai stressz és a magzati szövődmények között, mások némileg magasabbnak találták bizonyos komplikációk kockázatát, mint például a koraszülését vagy a vetélését. Egy-egy kutató kapcsolatot talált az anyai stressz és a később megszületett gyermek esetleges viselkedési zavara között. De ezek az eredmények nem egyértelműek, még további vizsgálatokra lenne szükség - mondta dr. Oláh Orsolya.

Felmerül a kérdés, fokozza-e a terhességi magas vérnyomás kialakulásának kockázatát a stressz.

- Itt is felmerült a kapcsolat már, több kutatás jutott már erre a következtetésre.

A stressz elkerülhetetlen, ha dolgozik a kismama, de akkor is, ha a kismama otthon nevelget egy-két másik tomboló-romboló-civakodó gézengúzt. Inkább minél alacsonyabb szintre csökkentés, mint kizárás az életszerű, de miként gondolkodjanak, hogy próbálják minimálisra csökkenteni a stresszt a várandósok? Az orvos szerint a kulcsszó a segítség.

- Vegyenek igénybe minden lehetséges segítséget. Bátran adjanak át feladatokat a férjeknek, nagyszülőknek, barátoknak, ne terheljék magukat túl semmi esetre. Ez már önmagában van, hogy elég szokott lenni.

Vannak, akik különösen rosszul viselik a stresszt, és várandósságuk előtt esetenként nyugtatót, vagy akár rendszeresen nyugtató hatású teát fogyasztottak. A terhesség alatt fontos e tekintetben az óvatosság, hiszen bármilyen gyógyszer negatív hatással lehet a magzat fejlődésére. Nagyon fontos, hogy az orvos megkérdezése nélkül semmit nem szabad bevenni, ám a szülész-nőgyógyász általános óvatosságra inti a kismamákat:

- Várandósság alatt célszerű kerülni mindenféle kétséges hatású vagy eredetű gyógyszer és gyógytea használatát. Bizonyos hatóanyagok hatása a terhességre még mindig ismeretlen és akár veszélyes is lehet. Stressz csökkentésre inkább próbálják ki a jógát, meditációt, akár kismamamasszázst, vagy aludjanak jó nagyokat. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A stressz és a baba

A stressz terhességre gyakorolt hatása és a stresszcsökkentés biztonságos módja mellett az is sokakat foglalkoztat, hogy érezhet-e bármit a baba az anya feszültségéből.

- Elképzelhető, hogy az anyai stresszfaktorok hatására a magzat is reagál erre a stresszre. Az anyai stresszfaktorok, átjutva a magzat keringésébe, nem kizárt, hogy hatással vannak a magzat agyi fejlődésére, de mint mondtam, ezek a kutatások még viszonylag újak - felelte az orvos.

Útravalóul a stresszelő kismamáknak

Bár kizárni a stresszt gyakorlatilag lehetetlen, a gyakran stresszelők - kismamaként és nem kismamaként egyaránt - fontos, hogy emlékeztessék magukat két dologra időről időre.

Ami rajtunk kívül álló dolog, az akár idegeskedünk, akár nem, magától lezajlik, és kiforrja magát. Amiért pedig mi magunk tehetünk, azért úgyis megtesszük a tőlünk telhetőt, a plusz stressz csak hátráltat, és terheli a lelket és a testet. Meg kell próbálni, különösen a várandósság alatt, elhatárolódni valamelyest a stressztényezőktől, a szép dolgokra koncentrálni, és nehezebb helyzetben néhány mélyebb légzés után nyugtázni, nem válthatjuk meg a világot, és mindig van valahogy.

Ezt is szeretjük