Elaludt a vonaton, elvesztette a családját az 5 éves kisfiú: szívszorító, mi történt vele utána
Saroo Brierley történetéből könyv és film is született.
Az indiai kisfiú, Saroo ötéves volt, amikor bátyjával késő este vonatra szálltak. Az a vonatút mindent megváltoztatott. Saroo-t 25 évre elszakította vér szerinti családjától. Néhány nap múlva ugyanis a kisfiú Kalkuttában kötött ki egyedül. A nyugat-bengáli fővárosban lakott árvaházban, majd végül Ausztráliába került a középosztálybeli Brierley házaspárhoz. Hihetetlen és megrázó történetéből könyv és film is készült.
25 évig nem látta vér szerinti családját
Saroo vér szerinti családja Ganesh Talaiban élt. Az édesapja elhagyta feleségét és négy gyermekét, édesanyjuk írástudatlan volt, és fizikai munkásként dolgozott. Nehezen tudott enni adni a gyerekeinek, nagyon szegények voltak. Azt sem engedhette meg magának, hogy a gyerekeit iskolába járassa. A család egyszerűen csak igyekezett túlélni a szegénységet. Máról holnapra.
Amikor Saroo és bátyja, Guddu 1986-ban azon a sorsdöntő éjszakán leszálltak a vonatról egy állomáson, a báty elment élelmet keresni. A kisfiú elaludt egy padon, majd mikor felébredt, a testvérét keresve találomra felszállt egy vonatra, melyen újra elszunnyadt. A vonat elindult, Saroo pedig napokon át utazott egyedül, mígnem az otthonától 1680 kilométerre lévő Kalkuttában kötött ki. A kisfiú csak hindiül beszélt, bengáliul nem, ráadásul a szókincse is nagyon szegényes volt. Néhány hétig a Howrah pályaudvar környékén, az utcán élt, és a szemétben talált ételmaradékokat evett. Ezt követően árvaházba került, ám sem a vezetéknevét, sem a vasútállomás nevét nem tudta, ahonnan jött. Bár az árvaház betette a képét egy újságba, de rossz helyen hirdettek, így nem sikerült megtalálni a családját. Végül egy ausztrál házaspár - John és Sue Brierley - fogadta örökbe, így Saroo Tasmániába került. Szeretetben nőtt fel Hobart városában. Iskolába járt, megtanult angolul, ám elfelejtette azt a néhány hindi szót is, amit tudott.
Már felnőttként, 25 évesen kezdett kutatni a gyökerei után. 29 éves korától fogva pedig egészen megszállott módon - saját bevallása szerint - mintegy heti harminc órában az internet és Google Earth segítségével, a megmaradt emlékeire támaszkodva próbálta megtalálni azt a Kalkuttába vezető sínpárt, melyen haladva talán rálelhet szülőfalujára. Emlékezett egy víztoronyra, egy hídra és a vasútállomás melletti szakadékra, melyet igyekezett megtalálni a Google Earth madártávlatból készült felvételein. Kitartó kutatása végül 2011-ben sikerrel járt, rálelt Ganesh Talaira, megtalálta egykori házukat is, melytől 50 méterre lakott vér szerinti édesanyja. Újra találkozott bátyjával, Kalluval, valamint húgával, Shekilával is.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Vér szerinti anyja nem adta fel a reményt
Saroo másik bátyját, Guddut azon az éjszakán, amikor a kisfiú eltűnt a pályaudvaron, elütötte egy vonat. Édesanyjuk egyetlen nap alatt vesztett el négy gyermeke közül kettőt, de soha nem adta fel a reményt, hogy Saroot talán még egyszer viszontlátja az életben. Ezért maradt Ganesh Talaiban - bár megtehette volna, hogy harmadik fia, Kallu családjához költözik Burhanpurba.
Saroo Brierley elképesztő történetéből könyv született A Long Way Home - Hosszú út hazáig - címmel, melyet Larry Buttrose-zal együtt írtak. A 2013-ban megjelent könyvből 2016-ban film is született Lion - Oroszlán - címmel. Saroo anyját az ausztrál származású Nicole Kidman játszotta, aki egyébként a való életben is örökbe fogadó szülő.
India elveszett gyermekei
Indiában több mint 80-90 ezer gyerek tűnik el évente, akiknek harmadát soha nem találják meg. Jó részük emberkereskedők markába kerül. Vannak, akiket koldulásra, gyári munkára, míg másokat prostitúcióra kényszerítenek, de akad, akik szervkereskedők áldozatául esnek. A rendőrség sokszor nem veszi komolyan a család által bejelentett eltűnéseket, illetve annyi gyereknek veszik nyoma, hogy a bűnözéssel kapcsolatos számadatok alacsonyabban tartása miatt sok adatot nem is regisztrálnak a rendőrségen. A harmadik világbeli szülők pedig jellemzően túl szegények ahhoz, hogy lefizessék a hatóságokat, így tehetetlenek.
Az éhezés jelképe lett a magyar kisfiú világhírű fotója - Varga Laci szomorú története
A Kenyérevő gyerek című fotót Kálmán Kata készítette 1931-ben.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary)