9 dolog, amit érdemes megfogadni, ha a gyerek náthás - Az orvos ezt javasolja

Ezekben a hetekben különösen gyakoriak a megfázásos tünetekkel járó betegségek.

Gyerek megfázása esetére
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ezekben a hetekben különösen gyakori lehet a megfázás, és fenyeget az influenza is. Főleg a közösségbe járó gyerekek a veszélyeztetettek: mit kell tenni komolyabb megfázás esetén, vagy hogyan előzhető az meg? Dr. Gulyás Tamás tanácsai következnek.

Szülőként nehéz döntés, hogy mit tehet az ember gyermekével nátha, megfázás esetén, mi a helyes út - hiszen nem szeretné, ha a betegség elhúzódna, kisgyermeke sokáig szenvedne, de gyógyszerekkel sem szeretné teletömni. Mit tehet, és mit nem? 

Készítettél már valaha sós orrcseppet gyereknek?

Némi tüsszögés, kis szipogás a gyerekeknek katonadolog! Azonban egy kis nátha, megfázás esetén a szövődményekre érdemes elsősorban gondolni. Ugyanis, ha a váladék besűrűsödik, és a nyálkahártya beduzzad, akkor könnyen a középfülre húzódhat a betegség. Ezért nagyon fontos az, hogy a termelődő váladékot megfelelően kiürítse a szülő.

Ilyen esetben sós orrcseppeket érdemes alkalmazni, és, ha lehet, kerülni az orvosi készítményeket! A só célja, hogy oldja a váladékot, valamint csökkenti a nyálkahártya-gyulladást és így a nyálkahártya-duzzanatot is.

Hogy készíthető házilag sós orrcsepp? 

Orrcsepp házilag is készíthető Himalája- vagy tengeri só kivonatával. Léteznek előre elkészített sós orrcseppek is, de ebben az esetben figyelni kell arra, hogy ne legyen benne más gyógyszer. Egy enyhén sós oldatot kell készíteni, mégpedig a következő arányban: 1 dl vízhez egy késhegynyi sót szükséges hozzáadni. A fertőtlenítő hatás még nincsen meg, ezért a vízbe tehetünk ezüstkolloidot vagy grépfrútmagcseppet is. 

Tipp: a sós oldatot először a szülőnek magán érdemes kipróbálnia, hogy nem csíp-e. Ha csíp, akkor hígítani szükséges. 

Íme, kilenc tipp, melyet érdemes megfogadni, ha a gyerek náthában, megfázásban szenved.

1. Mit érdemes kerülni? 

A váladék, nyák besűrűsödése érdekében kerülni kell a tejet, valamint a tejtermékeket ebben az időszakban. Ez alól a házilag elkészített probiotikus joghurt lehet csak kivétel. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

2. Mi lehet még hatásos otthoni készítmény?

Nagyobb gyerek esetén a váladékképződés ellen egy-egy kávéskanál szódabikarbóna adható vízben oldott állapotban. 

3. Mi a helyzet a köptetőkkel?

Köptető esetében a javasolt kakukkfűtinktúra sokszor hatásosabb, mint a drága útifű- vagy izlandizuzmó-kivonatok, de előfordul, hogy az utóbbiak válnak be jobban, ez egyén- és betegségfüggő lehet. 

4. Köhögéscsillapítók? Még mit nem!

A köhögéscsillapítókat érdemes kerülni, ugyanis a köhögés célja, hogy a nyákot, váladékot, a nyálkahártyát irritáló anyagokat kiürítse a szervezetből. Ezért ne akarjuk csillapítani a köhögést, célszerűbb elősegíteni a váladék kiürülését! 

5. Hogyan kell használni az orrszívókat? 

Csecsemők esetében gyakran a legpraktikusabb és legkényelmesebb megoldás az orrszívó használata. Azonban milyen orrszívót érdemes alkalmazni? Féléves kor alatt az úgynevezett „labdás” orrszívókat ajánljuk, amit összenyomunk, és, ha kiengedjük, akkor keletkezik a szívó hatás. Nagyobb korban használható a porszívós orrszívó is. 

6. Párásítani kell a levegőt

A száraz levegő nem tesz jót a nyálkahártyának. Érdemes ezért otthon párásítani a levegőt. Ennek kiemelt jelentősége van, ha egyéb légzőszervi betegségben is szenved a gyerek, ilyenkor alkalmazható a sópipa, a sókamra, de hatékonyak lehetnek a sóbarlangok is. 

7. Fontos a megfelelő folyadékfogyasztás

Gyermekkorban kiemelt fontosságú, hogy a gyerek elég folyadékot fogyasszon, ami ebben az időszakban még fontosabb. Pláne láz esetén, mikor rengeteg folyadékot veszít a gyerek. Gyermekkorban a szervezet nagyobb arányban tartalmaz vizet, mint felnőttkorban, ilyenkor még kockázatosabb lehet a folyadékveszteség. 

8. Láz esetén mi a teendő? 

A láz szervezetünk egy természetes jelensége. A szervezetben így 1-2 fok emelkedésével felgyorsulnak a védekező folyamatok, így ne rögtön ennek csillapítására törekedjünk! A legfontosabb szempont, hogy a gyerek hogy van. Ha 40 fokos láz mellett aktív és rohangál, akkor nincs gond.

Ha a gyerek nagyon kedvetlenné, bágyadttá válik, vagy hajlamos a görcsrohamra, akkor érdemes csak beavatkozni. Ilyenkor viszont megfelelő gyógyszeres kezelést kell alkalmazni. A hűtőfürdő gyermekkínzás, és nincs is sok értelme. A meleg fürdő viszont nem ostobaság. A kívülről közölt meleg “közli” a szervezettel, hogy nem neki kell belülről termelni a hőt.

9. Súlyosabb esetben milyen fájdalom- vagy lázcsillapító alkalmazható?

Ha szükség van fájdalom vagy láz csillapítása miatt gyógyszerre, akkor csak kizárólag ibuprofen vagy acetaminofen hatóanyaggal rendelkező gyógyszert alkalmazz! Acetilszalicilsav anyagot tartalmazó gyógyszereket - például Aszpirin - SOHA ne adjunk gyerekünknek, mert ez súlyos szövődményeket okozhat, melyek máj- és agykárosodáshoz vezethetnek!

A legjobb kezelés a megelőzés!

Végül nem az lenne a legjobb, ha a gyerek egyáltalán nem is lenne beteg? Ennek érdekében érdemes néhány trükköt bevetni.

Először is, sűrű kézmosásra, kézfertőtlenítésre kell szoktatni. Ne engedje neki a szülő, hogy piszkálja az orrát. Óvodában, iskolában a legjobb, ha a saját poharukból isznak, és saját evőeszközt használnak. A betegségek megelőzésére a leginkább bevált módszerek a multivitaminok, a probiotikumok, valamint a grépfrútmagcsepp rendszeres alkalmazása.

Tipp: kézfertőtlenítésre használható házilag elkészített oldat is. 2 dl vízbe kell tenni 20 csepp grépfrútmagcseppet, majd ezt spray-szóróba kell tölteni.

www.vitaminsziget.com 

Ezt is szeretjük