Mennyi pénzt ér a magyar anyák láthatatlan munkája? Itt számolhatod ki most 2 perc alatt

Heti szinten 12 órával több nem fizetett munkát végeznek a magyar nők, mint a férfiak.

Láthatatlan munka
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A 20. század elején még egyértelmű volt, hogy a háztartás és a gyereknevelés a nő dolga. A század második felében azonban tömegessé vált a nők munkába állása - miközben a mosás, főzés, takarítás még mindig az ő feladatuk volt a családok nagy részében. Néhány generáció alatt mára eljutottunk odáig, hogy a fiatal párok esetében már nagyjából egyenlően oszlanak el a háztartási feladatok.

Ez a törékeny egyensúly azonban a gyerek születésével elég gyorsan meg is bomlik. Az anyuka, aki a kicsivel otthon van 1-2 évet, észrevétlenül csúszik bele a néhány évtizeddel korábbi nemi szerepvállalásba: egyedül ő főz, mos és takarít. Amikor pedig visszatér a munka világába, a család megszokja ezt az állapotot, és valahogy teljesen természetessé válik, hogy a napi 8 órás munka után hazatérve az anya elvégzi a háztartási munkákat.

Láthatatlan munka

Láthatatlan munkának nevezzük azt a nem fizetett munkát, melyet a háztartáson belül vagy önkéntes munkaként végeznek - elsősorban a nők. Ebbe a körbe beletartozik még a gyerekekkel való foglalkozás, az idős hozzátartozók ápolása, segítése. Nemcsak azért láthatatlan, mert nem jár érte pénzbeli juttatás, hanem azért is, mert jellemző rá, hogy senki nem veszi észre, ha tiszta a lakás, ha van étel az asztalon, van tiszta ruha a szekrényben. A láthatatlan munka sajátos tulajdonsága, hogy csak akkor tűnik fel, ha nincs elvégezve. Mértéke nemzetgazdasági szinten jelentős: ha beleszámítanánk a GDP-be, 25%-kal lenne magasabb.

Mennyi láthatatlan munkát végeznek a magyar nők?

A KSH statisztikája szerint míg a magyar férfiak átlagosan napi 36 percet végeznek háztartási munkákat, addig a nők 169 percet. Mondhatnánk, hogy jó, de cserébe a karbantartási, illetve kinti munkák pedig hagyományosan férfiteendők. Nos, valóban: a férfiak ezekből napi átlag 42 percet végeznek, míg a nők csak 15 percet. Összességében azonban mondható, hogy míg egy férfi durván átlag napi 80 percet dolgozik naponta munkaidőn túli nem fizetett munkával, addig egy nő 184-et. Heti szinten tehát egy férfira 9 órányi, egy nőre 21 órányi nem fizetett munka hárul: heti 12 óra, azaz másfél munkanap a nemek közötti különbség. A statisztikák szerint legtöbb láthatatlan munkát a három vagy annál több gyereket nevelő anyák végzik. Minél kisebbek a gyerekek, ez annál inkább igaz.

Részmunkaidő, home office?

Mondhatnánk, hogy ha már ennyire berögzültek ezek a nemi szerepek, akkor a részmunkaidő egy hasznos opció lehetne nők esetében. A hazai statisztikák szerint azonban, melynek a linkre kattintva tudsz utánaolvasni, a kisgyerekes magyar anyák 66%-a teljes munkaidőben dolgozik. Ráadásul a megkérdezett anyák csak 14 százaléka tud home office-ban dolgozni, illetve további 14 százalékuk dolgozik részben otthonról. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Mennyi pénzt érne a láthatatlan munkád?

Előbb-utóbb mindenkinek megfordul a fejében, aki nem fizetett munkát végez, vajon mennyit érnének az általa elvégzett teendők, ha takarítónői, bébiszitteri, ápolónői fizetést számolna fel érte. Ezt az igényt felismerve hozták létre a láthatatlanmunka.hu kalkulátorát, mellyel 2 perc alatt kiszámolhatod, hogy mennyi pénzt kellene mindezért fizetni valakinek, ha nem te végeznéd a takarítást, főzést stb. Könnyen lehet, hogy havi szinten jóval százezer forint feletti összeg jön ki. Ha úgy érzed, hogy túl sok mindaz, amit munka mellett végzel, érdemes ennek tudatában újratárgyalni a nemek közötti otthoni munkamegosztást, vagy ha mód van rá, bizonyos feladatokra fizetett segítséget igénybe venni.

Izgalmas naptár a ’80-as évekből - Olvass tovább!

A netezők teljesen odavannak a retró naptárért, ami a saját korában biztos, hogy formabontónak számított.

Igazi férfiak csinálják azt, amire a valódi nők vágynak - A 80-as évekből előkerült naptárért odavannak a neten

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük