A 15 leggyakoribb betegség gyerekkorban

Egyes betegségek főként a kicsiket veszélyeztetik. Tudd meg, melyek ezek, és az orvosi kezelés mellett miként védekezhetsz ellenük.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Orrmelléküreg-gyulladás

A koponyacsontok üregeinek gyulladásos betegsége, amely jellemzően más betegségek szövődményeként jelentkezik. Enyhébb esetben elegendő a bőséges folyadékfogyasztás, valamint az arc melegítése infralámpával vagy meleg tárgyakkal. Súlyosabb esetben antibiotikumos kezelésre, illetve az orrmelléküregek kimosására is szükség lehet.

Kapcsolódó cikk:
3 veszélyes betegség, amit a fülfájás jelez »

Tüdőgyulladás

A tüdő gyulladását leggyakrabban kórokozó, főleg baktérium és vírus váltja ki. Előbbi antibiotikummal jól kezelhető. Utóbbi gyógyszeres kezelése nem javasolt, ehelyett vitamincseppeket, illetve súlyos esetben a bakteriális felülfertőződés miatt antibiotikumot javasolhatnak.

Hörghurut

A légcső és a hörgők gyulladásos betegsége, alapvetően vírusos eredetű. A kezelés a köhögés és a láz megszüntetésére irányul, illetve, ha a hörgők elzáródnak, hörgőtágítót rendelhet az orvos. Antibiotikumot csak bakteriális fertőzés gyanújakor adnak.

Kapcsolódó cikk:
A 3 leggyakoribb bölcsibetegség »

Sérv

A testüregek szervi elváltozása: a szervek részben vagy egészben előretolódnak rendes üregükből, és csak a bőr fedi őket. Az időben felfedezett sérvnél a kidudorodó rész kézzel visszazárható, a sérv kiszorulásánál azonban életmentő operáció elvégzésére van szükség.

Torokgyulladás

A garat és a mandulák heveny gyulladása. Jellemzően vírus okozza, ám ha a tünetek három napnál tovább állnak fenn, valószínűleg bakteriális fertőzés is fennáll. Előbbi nem igényel specifikus kezelést – elég az ágynyugalom és a folyadékpótlás, a bakteriális változatnál azonban antibiotikus kezelésre is szükség lehet.

Kapcsolódó cikk:
3 gyakori baj, amit a légúti betegségek jeleznek »

Bárányhimlő

Fertőző betegség, melyet a VZV vírus idéz elő. A mintegy kéthetes lappangási idő után a kicsi testét viszkető, hólyagos kiütések lepik el. A kezelés a viszketés enyhítésére szorítkozik, illetve a leggyakoribb szövődmény, a bakteriális fertőzés megelőzésére antibiotikum adható.

Agyhártyagyulladás

A meningococcus C nevezetű kórokozó által okozott fertőzéses megbetegedés, amely sajnos halálos kimenetelű is lehet. Antibiotikummal kezelik. A megelőzésnek különösen nagy jelentősége van – manapság már elérhetők olyan védőoltások, amely két hónapos kortól adhatók, és mivel immunmemóriát hoznak léte, hosszú távú védettséget biztosítanak.

Reflux

A tápcsatorna felső szakaszának összetett működési zavara. A gyomorsavval és emésztőnedvekkel elkeveredett gyomor- és nyombéltartalom visszajut a nyelőcsőbe, ahol kellemetlen tüneteket, hosszabb távon pedig szervi elváltozást, nyálkahártya-gyulladást okoz. Életmódbeli változásokkal jól karbantartható. Ha ezek nem vezetnek eredményre, a gyomor savtermelését gátló, illetve savlekötő gyógyszerek adhatók.

Kapcsolódó cikk:
4 gyerekbetegség, amit a szájszag jelez »

Influenza

Érintkezés utján vagy cseppfertőzéssel terjed, leggyakrabban a H1N3, illetve manapság a H1N1 vírus okozza. A betegség ágynyugalom, folyadékpótlás és lázcsillapítás mellett általában gyorsan lezajlik. Egyes esetekben az orvos vírus elleni szérumot, illetve – a szövődményeket megelőzendő – antibiotikumot adhat.

Allergia

Az immunrendszer fokozott reakciója bizonyos anyagokkal, az úgynevezett allergénekkel szemben. Legjobb gyógymódja a megelőzés – lehetőség szerint kerülni kell mindent, amiben az allergén megtalálható. Emellett gyógyszeres kezelésre is szükség lehet. Ha mindez nem használ, az orvos immunterápiát írhat elő, melynek során fokozatosan szoktatják hozzá a szervezetet az allergénhez.

Kapcsolódó cikk:
3 durva bőrbetegség lelki háttere »

Vakbélgyulladás

Szinte minden esetben heveny betegség. A kezdeti tünetek - hányinger, rossz közérzet, bizonytalan hasfájás, esetleg hőemelkedés - jelentkezését követően 24-48 órán belül a kezeletlen betegség olyannyira előrehalad, hogy a vakbél kilyukad, ezért mielőbbi műtéti beavatkozásra van szükség.

Asztma

A légzőrendszer krónikus megbetegedése, mely a fejlett országokban élő gyerekek 5-10%-át érinti. Fő tünete a fulladás: a kicsi zilál, levegő után kapkod. Gyógyszerrel általában jól karbantartható, ám megelőzésképpen célszerű kiiktatni minden olyan tényezőt, amit a rohamok előidézőjeként azonosítottak.

Lisztérzékenység

Krónikus bélrendszeri betegség, amelynek lényege a glutén egyik összetevőjére, a gliadinra adott reakció. A megoldást a gluténmentes diéta jelenti – a kicsinek meg kell értenie, hogy számára tilos a búza, az árpa, a zab, a rozs és a durumbúza minden formája. Egyéb kezelésre nincs szükség.

Kapcsolódó cikk:
3 étel, amivel tudtodon kívül mérgezed a gyereket »

Irritábilis bélszindróma

Az egyik leggyakoribb bélbetegség, ugyanakkor a legkevésbé tisztázott eredetű. Többféle kezelési módot alkalmaznak a tünetek enyhítésére, egyeseken a rostokban gazdag étrend, másokon hasmenés elleni vagy görcsoldó gyógyszerek szedése, megint másokon pszichoterápiás vagy alternatív gyógymódok segítenek.

Középfülgyulladás

A középfülgyulladáson a gyerekek többsége legalább egyszer átesik iskoláskoráig. Enyhe középfülgyulladás esetén az orvos jellemzően orrcseppet és antibiotikumot rendel, melyek eredményeképp a betegség nagyjából egy hét alatt lezajlik. Elhúzódó esetben a dobhártya felszúrása az egyetlen módja a már kialakult középfülgyulladás meggyógyításának.

Kapcsolódó cikk:
3 rejtett lelki ok, ami miatt állandóan beteg a gyerek »

Olvastad már?

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük