Az internetes zaklatás jelei gyerekeknél: fontos teendőkre hívták fel a figyelmet a szakértők

A gyermekek internetes zaklatása bármikor és bárhol megtörténhet egy elemzés szerint.

Internetes zaklatás megelőzése
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A gyermekek zaklatása a technológia fejlődésével már nem csak az iskolában töltött időszakra korlátozódik, otthonukra és a szabad idejükre is átterjedhet - hívta fel a figyelmet a biztonságtechnikai szoftvermegoldásokat fejlesztő ESET és a Sicontact Kft.

Az MTI oldalán megjelent közleményben hangsúlyozták: az internetezők harmada gyermek, és az internetes zaklatás bárhol és bármikor megtörténhet telefonokon, számítógépeken és játékkonzolokon keresztül.

Az internetes zaklatás

 A szakemberek szerint az internetes zaklatás jele lehet például a hirtelen hangulatváltozás vagy a normális tevékenységek iránti érdeklődés elvesztése, betegség színlelése az iskola elkerülése érdekében, a közösségi profilok törlése, a szokatlan mértékű szociális visszahúzódás és a folyamatosan elvesző vagy megrongált tárgyak.

GettyImages-898680770
Fotó: Kerkez / Getty Images Hungary

Az elemzés a szülőknek azt tanácsolja, hogy mutassák be gyermekeiknek, hogyan kell kezelni a digitális zaklatót, például a közösségi hálózatok és az online platformok által biztosított blokkolási és jelentési funkciók használatával. Közölték, fontos az is, hogy a zaklató üzenetekre senki se reagáljon; ne töröljék őket, készítsen mentéseket, képernyőképeket róluk, hogy bizonyítani lehessen a zaklatást.

A gyerekek internethasználata

Hozzátették: az adatvédelmi tudatosságra is érdemes felhívni a fiatalok figyelmét. A tízévesnél fiatalabb gyerekek szüleinek például azt javasolják, hogy legyenek mellettük az első digitális világban tett lépéseinknél, szabályozzák az interneten töltött időt, és mutassanak jó példát.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A nagyobb, 10-14 éves gyermekeket érdemes megtanítani arra, hogy ne osszanak meg olyan információkat, adatokat, amelyek alapján beazonosíthatóvá válnak, asztali gépüket pedig lehetőleg közös térben helyezzék el. A 14-18 éves kor köztiek figyelmét fontos felhívni arra, hogy a szexuális tartalmú képüzenetek könnyen önálló életre kelhetnek az interneten, és később zsarolásra, zaklatásra is felhasználhatók - írták.

Sok szülőnek fogalma sincs, mit csinál a gyereke a neten: 5 dolog segíthet kivédeni a potenciális veszélyeket

Ha internetes biztonságról beszélünk, meglepően ritkán merül fel, mit tehetünk szülőként annak érdekében, hogy már kis korukban megtanítsuk gyermekeinket arra, hogyan vigyázzanak magukra az online térben.

Sok szülőnek fogalma sincs, mit csinál a gyereke a neten: 5 dolog segíthet kivédeni a potenciális veszélyeket

Öt hasznos tipp, hogy biztonságban tudd gyermeked az interneten.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük