Egyszerű, feszültségoldó játék az izgága gyereknek - Ezt add a kezébe okostelefon helyett
Figyelemzavaros, autista és Asperger-szindrómás gyerekeknek is ajánlják.
Matat a kezével, állandóan rángatja a lábát, rágja a körmét - sorolhatnánk a végtelenségig a rossz szokásokat, amik szinte minden gyereket érintenek. Nem feltétlenül a figyelemzavar jelei ezek, egyszerűen csak feszültségoldó módszerek, amelyeket a gyerek a nagy mozgásigény miatt alkalmazhat.
A fidget spinner - ujjpörgettyű, stresszoldó pörgettyű - az aktuális játékőrület szerte a világon, ami most minden menő gyereknél - és fiatal felnőttnél is - megtalálható. Sok szülő, hogy lefoglalja az izgága gyereket, egyből az okostelefon után nyúl, mondván: hadd játsszon, majd az eltereli a figyelmét, és megnyugszik. Ez azonban nem biztos, hogy jó megoldás.
A terapeuta szerint varázslatos hatással bír
Nagyon sok tanulmány szól az ellen, hogy a gyerek kezébe való-e az okostelefon. A Bostoni Egyetem egyik kutatásából például kiderül, hogy ezek az eszközök felváltják azt a gyakorlati tevékenységet, ami elengedhetetlen a szenzomotoros és vizuális-motoros készségek fejlődéséhez. Csak azért, hogy a gyerek el legyen foglalva, jobb eszközöket is lehet a kezébe adni.
Amy Smith gyermekterapeuta szerint a fidget spinner is egy ilyen szerkentyű, ráadásul előnyösen hat a gyerekre. Nem véletlen, hogy ennyire népszerű lett: oldja a feszültséget, a szorongást, megnyugtatólag hat a szemre és megfizethető. Amy Smith pontokba szedte a játék terápiás előnyeit:
- Levezeti a feszültséget. Gondolj csak arra a sok rossz szokásra, pótcselekvésre, amit idegességében csinál az ember. A fidget spinner olyan kütyü, ami lefoglalja a kezet, és ha összpontosítasz rá, akkor az elmét is.
- Oldja a szorongást. Egy komolyabb beszélgetés, egy teszt szorongást kelt sok gyerekben, a forgó kütyü viszont eltereli a figyelmüket a stresszes helyzetről, ami ezekben az esetekben a szorongás kiváltó oka. Ha másra összepontosít - persze nem teszt közben, de mondjuk előtte -, akkor megnyugszik.
- Vizuális úton nyugtat. Mivel a fidget spinner mozgása és sebessége kiszámítható, nyugtatólag hat a szemre. Ha valaki úgy érzi, a dolgok kicsúsznak a kezéből, ez a kiszámíthatóság egy kis biztonságérzetet ad.
- Barátokat szerezhet. Borzasztóan érdekes játékról van szó, ami felkelti a gyerekek kíváncsiságát, így könnyen szóba elegyedhetnek.
Hogyan segít a fidget spinner?
Megoszlanak a vélemények arról, hogy a figyelemzavaros - ADHD - gyerekeknek hasznára válik-e ez a ketyere. Sok helyen lehet olvasni, hogy az ADHD-s, a hiperaktív, az Asperger-szindrómás vagy az autista gyerekek számára tényleg hasznos-e a fidget spinner.
Az ujjpörgettyű három kis szárnnyal rendelkezik, középen pedig egy gombszerű tárcsa van. Ha megpörgeted a szárnyakat, az forgást idéz elő, és a fifikáns megoldásnak köszönhetően a fidget spinner sokáig képes pörögni, ezért sok gyerek - és felnőtt - trükkök bemutatására is használja.
Az eszköz pörgetése hasonló elven működik, mint a stresszlabda nyomkodása, tulajdonképpen felér egy pótcselekvéssel: hajrágás, körömrágás, tollal való kopogás. A játék használata válik pótcselekvéssé ahelyett, hogy valaki olyasmit csinálna, amivel magát vagy a környezetét roncsolja. A másik előnyös hatása - melyet már fentebb idéztünk a gyermekterapeutától -, hogy a folyamatos pörgés nyugtatja a szemet, és ezzel együtt az elmét is kikapcsolja.
Szülője válogatja, hogy ki milyen módszerrel próbálja csillapítani az izgága gyereket, és gyereke válogatja, hogy kinél mi válik be. Érdemes kipróbálni a fidget spinnert akkor is, ha a gyermek nem küzd sem figyelemzavarral, sem rendellenességgel, mivel a tapasztalatok szerint a legtöbb gyereket valóban lefoglalja a mütyür.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
OLVASD EL EZT IS!
- fejlesztés
- kisgyerek