10 magyar találmány, ami megváltoztatta a világot: sokról nem is tudják, hogy hozzánk köthető

A magyarok rendkívül termékenyek a találmányok terén.

Magyar találmányok

A mindennapok lehetőségeit élvezve bele sem gondolunk abba, hogy szinte minden egyes tárgy, ami körülvesz bennünket, valakinek a találmánya volt.

Gondoljunk csak az autó alatt gördülő kerékre, ami előnyös formájával időtlen idők óta szolgálja az ember érdekeit, előbb a szállítás, később a közlekedés terén is. De ott vannak a modern kor hozadékai, a különböző gépek is, mint a kávéfőző, a tűzhely vagy a mobiltelefon. Ne feledkezzünk el a gyógyszerekről sem, melyek fájdalmat csillapítanak és életet mentenek. A kreatív, alkotó, megoldásokat kereső emberi elme rendkívüli ötletek szülője, okos és hasznos szüleményei pedig méltán adnak okot a büszkeségre.

10 fantasztikus, magyar találmány

Megannyi, a világ mindennapjait megváltoztató találmány magyar feltaláló munkásságát dicséri: a következőkben tíz ilyet sorolunk a közelmúlttól a korábbi idők találmányaiig.

A Covid-19-járvány legyőzése érdekében gyártott vakcinák fejlesztésében rendkívüli előrelépést jelentett Karikó Katalin biokémikus, a BioNTech alelnökének munkássága, aki a szintetikus mRNS-alapú vakcinákat szabadalmaztatta.
Érdemes kicsit messzebbre is tekinteni a múltban: Szent-Györgyi Albert több, a C-vitamin után kutató tudóst megelőzve 1932-ben bejelentette a C-vitamin felfedezését.
A magyarok a fejlődésnek induló technológiában is jeleskedtek. Tihanyi Kálmán a televíziókészülékek kifejlesztésében alkotott nagyot: nevéhez fűződik a töltéstároláson alapuló, nagyfelbontású televíziórendszer feltalálása. Szabadalma 1938-ban született meg.
Selényi Pál a fénymásolás, a xerográfia feltalálója volt, sikeresen felismerte annak fizikai folyamatát. Bár a gép fejlesztésére tett törekvéseit eleinte nem ismerték el, Chester F. Carlson, a technológia későbbi fejlesztője az ő nézeteire alapozta ez irányú munkáját.
Az első energiaátvitelre alkalmas, zárt vasmagú transzformátort 1855-ben szabadalmaztatta Déri Miksa, Bláthy Ottó Titusz és Zipernowsky Károly.
Bláthy Ottó Titusz neve kapcsán fontos megemlíteni egy másik találmányát is: ő találta fel és szabadalmaztatta a váltakozó áramú egyfázisú villamos fogyasztásmérő első példányát 1889-ben.
Ma, az okostelefonok világában vissza sem gondolunk, de a telefonálás hajnalán nagy előrelépést jelentett, amikor Puskás Tivadar feltalálta a telefonközpontot. A későbbi telefonhírmondó is az ő találmánya volt.
A dinamóelv 1861-es feltalálása Jedlik Ányos munkásságának eredménye volt, igaz, a szabadalmat öt évvel később a tőle függetlenül kutató Ernst Werner von Siemens nyújtotta be.
Eltávolodva kicsit az elektronika világától, fontos megemlíteni a zajtalan, robbanásmentes biztonsági gyufa feltalálóját, Irinyi Jánost (1836).
Végül, de nem utolsósorban Bíró László volt az első golyóstoll szabadalmaztatója 1899-ben. Hasonló törekvéseket előtte már John J. Loud is folytatott.

Lehet-e boldog, aki intelligens? - A tudás hatása a lelki egészségre

Kepes András író, újságíró a Femina Klub júniusi előadásán arra keresi a választ, hogyan találhatunk boldogságot egy folyamatosan változó, kihívásokkal teli világban. Hogyan formálhatjuk úgy az életünket, hogy az ne csak sikeres, de valóban örömteli is legyen?

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. június 5. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük