Székrekedés, vesekő és húgyúti fertőzés ellen

Még mire jó a spárga?

A spárga univerzális csodaszer, szinte minden megbetegedésre hatásos ellenszer lehet.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az ókori Kínában már ötezer évvel ezelőtt használták a spárgát köhögés és fekélyek ellen, valamint vizelési problémákra. Azóta jó néhány év eltelt, azonban a zöldséget még mindig alkalmazzák különféle megbetegedésekre, többek között székrekedési problémákra, vesekőre, húgyúti fertőzésre. Gyakran nevezik univerzális gyógynövénynek, amely minden bajt orvosol.

Eredete és termesztése

A spárga a liliomfélék családjába tartozik, és eredetileg Dél-Európában, Észak-Afrikában és Elő-Ázsiában volt honos. Most már szinte minden mérsékelt és meleg klímájú országban elterjedt kultúrnövény. Fás, szivacsos gyökértörzsből áll, melyből tavasszal kihajtanak a spárgaszálak.

A spárga anyagai

A spárga gyógyászatban alkalmazott gyökértörzse flavonoidokat, szaponinokat, szénhidrátokat, aminosavakat, vitaminokat és ásványi anyagokat, valamint illóolajat tartalmaz. Ezek az anyagok gondoskodnak a spárga gyökértörzsének vizelethajtó hatásáról. A friss spárgahajtások nagyon kevés tápanyagot tartalmaznak, viszont bőségesen van bennük víz, vitaminok, rost- és ásványi anyagok. Enyhén hashajtó hatásúak és vizelethajtók.

Alkalmazási területei

Tudományosan elismert a spárga jótékony hatása a húgyutak gyulladásos megbetegedéseinél és a vesehomok képződését megelőző vízhajtásos terápia során. A spárga gazdag A- és C-vitaminban, valamint B-vitaminokban is. A növény ezenkívül szívnyugtató, étvágyfokozó és hashajtó tulajdonsággal is bír.

A legjobb tippek székrekedés ellen

Nézegess képeket!

Elolvasom

Így használd a spárgát!

Székrekedés esetén

Ha számodra is problémát okoz a székrekedés, érdemes az étrendedet úgy alakítani, hogy minél több rost szerepeljen benne. A spárga az egyik legtöbb növényi rostot tartalmazó zöldség, amelyet ebben az esetben célszerű párolva fogyasztani. Forralj vizet, és az edénybe függőlegesen állítsd bele a zöldséget. Ez azért lényeges, mert a fontos vegyületek a spárga tetejében vannak, így nem főnek ki belőle. Akár  önmagában, akár hús mellé, köretként is fogyaszthatod, de még jobb, ha pépesíted a zöldséget, és úgy kanalazod.

Húgyúti fertőzés és vesekő ellen

A húgyúti fertőzések nagyon gyakoriak, pláne a nők köreiben. Ezeket olykor szinte észre sem lehet venni, azonban sokszor kellemetlen tünetekkel is járhatnak, mint például csípő, égő érzés vizeletürítés közben, gyakori vizelési inger, rosszabb esetben alhasi fájdalom.

A húgyutakban elakadt vesekövek szintén alhasi görcsökhöz vezethetnek. Ezek kialakulásában nagy szerepet játszik az egészségtelen táplálkozás, valamint az alacsony folyadékbevitel. A vesekő elakadási óriási fájdalommal járhat, sőt, előfordulhat, hogy a vizelés is problémát jelent. Ha azonban nem ilyen nagy a baj, próbálkozz vízhajtó italokkal.

A húgyutak átmosásában a következő tea igazán nagy segítséget nyújt. Készíts  25 g spárgagyökértörzsből, 20 g csalánból, 20 g nyírfalevélből és 10 g borsmentalevélből teakeveréket. Két teáskanálnyi keverékre önts egy csésze vizet, lefedve rövid ideig forrald,  tíz percig hagyd állni, majd szűrd le. Naponta három-öt alkalommal egy-egy csészével fogyassz belőle az étkezések után, és mindig igyál rá egy pohár vizet.

Cikkünk megírásában a Kis kolostori patika és a Természetes gyógymódok enciklopédiája segített, melyek az Athenaeum és a Ventus Libro kiadásában jelent meg.

Ezt is szeretjük