Teszteld, mennyi mikroműanyagot eszel meg 1 hét alatt! Hihetetlen mennyiséget fogyasztunk belőle
A WWF elmondta, mennyi mikroműanyagot fogyasztunk el egy hét alatt.
Egy hét alatt nagyjából 5 gramm mikroműanyag kerül a szervezetbe, amely egy bankkártya súlyának felel meg - derült ki az Egészségügyi Világszervezet, a WWF közleményéből, mely felhívja a figyelmet arra, hogy a mikroműanyagokat mára gyakorlatilag lehetetlenné vált kikerülni.
Mikroműanyagnak számít minden 5 milliméternél kisebb, sokszor szemmel nem is látható méretű műanyagdarab. Ezek az anyagok ott vannak az ivóvízben, az élelmiszerekben, sőt a levegőben is.
Mennyi műanyagot fogyasztasz?
A WWF megbízásából a Newcastle-i Egyetem által ötven kutatás eredményeiből készített tanulmányból kiderül, hogy egy átlagos életmóddal hetente mintegy 2000 mikroműanyag-darabot fogyasztanak. Így hetente több mint 5, havonta nagyjából 21, évente pedig 250 gramm mikroműanyagot visz be az ember a szervezetébe. Ehhez pedig semmi különlegeset nem kell tenni: elég enni, inni és levegőt venni.
Egy kijózanító teszt is készült, amelyet bárki végigkattinthat, hogy kiderüljön, nagy valószínűséggel ő sem védett a tényező elől, és őt is érinti a műanyag-szennyezettség, amelynek az emberi szervezetre gyakorolt hosszú távú hatását máig nem tudták teljes bizonyossággal feltérképezni.
A teszt során olyan egyszerű kérdésekre kell válaszolni, mint hogy milyen gyakorisággal fogyasztasz kagylót, sört, sót vagy épp ivóvizet - ezekben rögzítették ugyanis a legmagasabb műanyagszintet a kutatók. Az adatok szerint a sörben literenként 4-200 darab, a só kilogrammjában 20-600, a kagylóban grammonként 0,2-5, a csapvízben literenként 10-500, egyes palackozott vizekben pedig akár több ezer mikroműanyag-darab is lehet.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
De a légzéssel is jelentős mennyiségű mikroműanyag kerül a szervezetbe: a mérések a jelenlétüket a beltéri és a kültéri levegőben 0,3-tól több száz darabig mutatták ki. Természetesen a szennyező forrás és a mennyiség függ a földrajzi helytől is.
Ha egyáltalán nem fogyaszt valaki vezetékes és palackozott ivóvizet, kagylót, sört és sót, még a levegővétellel is bevisz legalább heti 1,48 gramm mikroműanyagot, amely egy tollkupak súlyának felel meg. Átlagosan azonban hetente egy bankkártyányi, havonta egy vállfányi kerül be a szervezetbe a műanyagból.
A WWF és a kutatók a megdöbbentő eredmények nyilvánosságra hozatalával egyfajta globális fellépést igyekeznek sürgetni: azt hangsúlyozzák, hogy haladéktalanul foglalkozni kell a témával mind a lehetséges humánegészségügyi kockázatok miatt, mind az ökoszisztémák védelme érdekében, és lépni kell a műanyagszennyezés megszüntetéséért.
A cél érdekében egy globális petíció indult, mely arra szólítja fel az államok kormányait, hogy kössenek egy közös szerződést, amivel egyrészt köteleznék a vállalatokat arra, hogy a szennyezésükhöz kapcsolódó adatokat átláthatóbbá tegyék, másrészt pénzügyi és technikai támogatást lehetne nyújtani az alacsony jövedelmű országok hulladékgazdálkodási kapacitásnöveléséhez.
Rákkockázat a munkahelyen
Egyes munkakörökben sokkal magasabb a rák kialakulásának kockázata, mint a legtöbb munkahelyen, a dolgozók számára pedig egészen más körülményeket kellene biztosítania a cégeknek.
A 10 legveszélyesebb munkakör, ahol állandó a rák kockázata: felelősségre vonható a munkáltató
Nézegess képeket!
Elolvasom(Borító- és ajánlókép: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- statisztika
- alkoholizmus
Súlyos rákkeltőkkel van tele a magyarok kosara: az adatok tragikusak
- környezetvédelem
- klímaváltozás