Eljött a változókor? Semmi ok a pánikra!

A változókor nem csupán a menstruáció elmaradásával jár. Sok nőnek okoznak gondot tünetei. Ismerd meg, készülj fel és élj kiegyensúlyozott életet!

Eljött a változókor? Semmi ok a pánikra!
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Mi a menopauza?

A változókor elkerülhetetlen, mindenkinek át kell esnie rajta. Az, hogy miként éled meg fizikailag és lelkileg, kizárólag rajtad múlik. A menopauza szó szerint két szónak az összetételéből ered. A meno előtag hónapot, ciklust jelent, a pausa pedig szünetet.

A kifejezés nem teljesen helyes, hiszen nem a menstruációs ciklusok szüneteléséről van szó, hanem az aktív ciklusok teljes megszűnéséről.

Régen rosszul állt hozzá az orvostudomány

A kifejezést először 1872-ben használták, amikor is leginkább félelmet keltett. Ennek két oka volt: az egyik, hogy az alcsony átlag életkor miatt kevés nő élte meg, tehát sokan azonosították egy halál előtti stádiummal, másrészt mert az orvosi vélemény leginkább, mint betegség hordozó időszakot jelölte meg a nők életében.

Mindezek természetesen tévesek. A menopauza nem más, mint egy változási folyamat a nők életében, mely a természetes öregedés velejárója. Rengeteg kultúrában jelent rangbeli előrelépést a változó kor elérése, és ma már egy teljesen elfogadott tény. Nem kísérik tévhitek és félelmek.

Mikor "normális" a menopauza?

A menopauza általában a negyvenes években kezdődik és az ötvenes évek végéig megy végbe. A nyugati világban a menopauzális átlagéletkor 51,4 év - erre az időre a nők 50 százaléka eljut ide. 55 éves korukra a nők 90 százalékát eléri a menopauza. A negyven év alatti menopauzát korai-, a hatvan év felettit késői menopauzának hívják. Tulajdonképpen semmi ok az aggodalomra, ha extrém életkorban következik be, hiszen nem befolyásolja az életminőséget, a gyermeknemzésen kívül nem korlátoz semmiben és nincs tartós hatással a szexuális vágyakra és képességekre sem.

A menopauza jelei és tünetei

A menopauza egy nagyon összetett hormonális változás eredménye, így nem csak a fizikumra - a menstruáció megszűnése - de a lélekre is hatással van. Ha visszaemlékszel arra az időszakra, amikor első mestruációd jött meg, biztosan emlékszel, hogy lelkedre is kihatot. Hát, ugyanígy van ez a menstruáció abbamaradásával is.

Nem egy nő esik ebben az időszakban depresszióba - és itt most nem egy-két napos levertségről van szó, melyet sokszor ezzel a kifejezéssel illetünk. Sokakban megfogan az a kérdés, hogy ha nem képesek már a gyerekszülésre, akkor hogyan nevezhetik magukat egyáltalán nőnek. Ez az érzés természetes, hiszen a női szervek "leállása" okozhatja a nőiség elveszítésének érzését, de ne felejtsd el, hogy egy nőt nem csak a működő méhe teszi nővé.

A nőiség sokkal összetettebb fogalom, mint csupán gyermekszülés képessége. A hormonális változások, az idő múlása és a tapasztalat sok esetben jobban kihozzák a nőt az emberből. Elér az érettség szakaszába, amikor is evolúciós feladata már nem az új utódok világra hozatala, hanem a gyermek-, és család gondozás. Az anyaság megszűnik, mint szűk fogalom és egy sokkal kiterjedtebb értelmet nyer.

A nők külsőleg is megváltoznak

Egy másik önértékelési probléma forrás lehet, a külső megváltozása. A legtöbb ötvenen felüli nő alakja megváltozik, könnyen cicis-pocakos formát öltenek. Az azonban sem orvosilag, sem pedig táplálkozás tudományilag nem bizonyított tény, hogy a menopauza során végbe menő hormonális változások közvetlen és elválaszthatatlan összefüggésben állnának a testsúly és az alak megváltozásával. Ez lehet egész egyszerűen az életmód megváltozásának következménye is.

A szexuális érdeklődés lanyhulhat

A szexuális szokások megváltozása pedig szintén egyén függő. Ha valaki korlátokkal küzd a testében végbemenő változások, az esetleges plussz kilók, vagy a depresszió miatt, akkor az természetesen kihatással van a szexuális életre is. Azok a nők azonban, akik megpróbálják az érem jó oldalát nézni, mégpedig azt, hogy egyre kevesebb gondot kell a fogamzásgátlásra fodítaniuk, bizony akár sokkal jobban is élvezhetik a szexet. A szexuális élet területén a menopauza legjellemzőbb jelei a következők - ezek akár meg is előzhetik a menstruáció elmaradását:

  • hüvelyi szárazság
  • lényegesen nagyobb érzékenyésg a nemi szervek külső és belső részein
  • ezekből következő átmeneti szexuális étvágy csökkenés.

A változókor egyéb jelei

  • koncentrációs képesség átmeneti csökkenése
  • zavartság érzése
  • alvászavarok
  • hőhullámok, melyek idegességet és türelmetlenséget is okozhatnak
  • öreg és beteg érzés, holott semmi okod nincs rá.

Ezek a tünetek és jelek kezelhetőek, ha megfelelő a te hozzáállásod és ha környezeted - partnered - képes kellő ideig akceptálni a benned végbe menő változásokat.

Ezt is szeretjük