Hasi hízás, cikluszavar, száraz bőr: az inzulinrezisztencia vészjelző tünetei
Az inzulinrezisztencia az egész test működésére kihat.
Az inzulinrezisztenciát röviden és tömören a cukorbetegség előszobájának nevezhetjük. Ha ugyanis nem ismerik fel időben, úgy évek alatt diabétesz alakul ki belőle.
Mivel az eltérés a szervezet fő energiaforrását érinti, így az inzulinrezisztenciához számos egyéb egészségügyi probléma is társul.
Az inzulinrezisztencia kialakulása
Az inzulin egy, a hasnyálmirigy Langerhans-szigeteinek béta-sejtjei által termelt hormon. Legfontosabb szerepe az anyagcsere szabályozásban van, a vérből történő cukorfelvételben segít a sejteknek.
Inzulinrezisztenciáról akkor beszélhetünk, ha sejtek nem kellőképpen érzékenyen reagálnak az inzulinra, ezért annak érdekében, hogy a cukorfelvétel megtörténjen a vérből, a hasnyálmirigynek a normálisnál több inzulint kell termelnie. A betegség hosszú ideig tünetmentes lehet, ám az alábbi jelek is felhívhatják rá a figyelmet.
Tünetek
- Hasi hízás.
- Száraz bőr.
- Gyakori gombás fertőzések.
- Cikluszavar, a menstruáció kimaradása.
Így alakul ki a cukorbetegség
Az inzulinrezisztencia során tehát a hasnyálmirigy fokozott inzulintermelésre kényszerül. Erre azonban csak egy bizonyos szintig és ideig képes. Idővel kimerülnek a Langerhans-szigetek béta-sejtjei, nem termelnek inzulint, ezt követően pedig kialakul a cukorbetegség.
Az inzulinrezisztencia diagnózisa
Az inzulinrezisztencia kimutatásához nem elegendő az egyszerű vércukorvizsgálat, terheléses cukorvizsgálatra van szükség, melyet éhgyomorra végeznek el. A vizsgálat menete a következő: vérvétellel megállapítják az éhgyomri vércukorszintet, majd meg kell innod egy pohár 75 gramm cukortartalmú vizet. Ezt követően félóránként vért vesznek - vénából és ujjbegyből is. A levett vérből cukrot és inzulint is vizsgálnak. Amennyiben a cukros víz elfogyasztása után 120 perccel a mért vércukorszint 7,8 és 11,1 között van, csökkent glükóztoleranciáról beszélünk.
Inzulinrezisztencia esetében a vércukorértékek még a normál tartományban mozognak, ám az inzulinértékek magasabbak a kelleténél. A különböző időpontokban mért inzulinértékek egymáshoz viszonyított aránya árulkodó lehet az orvos számára. Amennyiben a két órás adat kilóg a sorból, az különösen árulkodó lehet. Az inzulinrezisztenica mértéke annál komolyabb, minél magasabb inzulinszinttel minél magasabb vércukorérték tartható fenn.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Társuló betegségek
Mivel az cukorháztartás zavara testszerte kifejti a hatását, számos társuló betegség alakulhat ki. Az inzulinra érzékenyen reagáló szervek megszenvedik a fokozott inzulintermelődést, ilyen szerv például a petefészek, melynek működése a felborult anyagcsere-egyensúly miatt zavart szenved, akár le is állhat. A kezeletlen inzulinrezisztencia következtében tehát cikluszavar alakul ki, mely akár meddőséghez is vezethet. Az egész testet érintő anyagcserezavar következtében bőrproblémák - bőrszárazság, gombás fertőzések - alakulhatnak ki, illetve az inzulinrezisztencia sok esetben hasi típusú elhízáshoz vezet.
Mi a teendő inzulinrezisztencia esetén?
Ha az orvos inzulinrezisztenciát állapított meg, életmódváltásra lesz szükséged. Ennek két alappillére a rendszeres mozgás és a diéta. Fontos, hogy hetente legalább három-négy alkalommal jusson időd sportolásra.
Elsősorban a kardió jellegű mozgásformák javasoltak, így például a futás, az úszás, az aerobik vagy a kerékpározás. Az inzulinháztartásra különösen jó hatással van az úgynevezett intervall edzés, melyről korábbi cikkünkben olvashatsz.
A diéta szempontjából lényeges, hogy kiiktasd az étrendedből a finomított szénhidrátokban gazdag táplálékokat, a fehér liszttel készült pékárukat, tésztákat, valamint a cukorban gazdag ételeket, csokoládékat, süteményeket. Ugyancsak fontos, hogy rendszeresen, háromóránként étkezz - tehát ne maradjon ki a napodból a tízórai és az uzsonna sem.
Egyszerre ne vegyél magadhoz nagyobb adagokat, ne terheld meg az anyagcserédet, viszont legyen kiegyensúlyozott a vércukorszinted - soha ne éhezz. Részesítsd előnyben az alacsony glikémiás indexű táplálékokat, melyek nem emelik meg hirtelen a vércukorszintedet. Ezen kívül lényeges, hogy fogyassz rostban gazdag táplálékokat - teljes kiőrlésű gabonaféléket, nyers zöldségeket, gyümölcsöket.
A cukor pótlása
A kristálycukrot pótolhatod nyírfacukorral vagy sztíviával. Kattints az alábbi videóra, és hallgasd meg, mit ajánl a dietetikus.
Szükség van gyógyszerre?
Amennyiben az életmódváltás hat-nyolc hét alatt nem váltja be a hozzá fűzött reményeket, illetve orvosod úgy ítéli meg, hogy szükséges, szóba jöhet a gyógyszeres kezelés lehetősége is. Első választható tablettaként a szakember metformint ír fel.
- bőrprobléma
- hormon
- menstruáció
- cukorbetegség
- tünetek és betegségek
- rendszertelen menstruáció
- inzulinrezisztencia
- Életmód
OLVASD EL EZT IS!
- tudomány
- cukor
Mindennap iszod, pedig cukorbeteg lehetsz tőle
- stressz
- daganat
Rendszertelen menzesz: 5 rejtett ok a háttérben
- gyógynövény
- menstruáció