Kiderült, Wallis Simpson hogyan csábította el VIII. Eduárd királyt: az uralkodó inkább a trónról is lemondott miatta
VIII. Eduárd király nem tudta elképzelni a jövőjét Wallis Simpson nélkül.
VIII. Eduárd király még 1936-ban mondott le a trónról szerelme, Wallis Simpson miatt, így öccse, Albert vette át a helyét, akit csak VI. György brit királyként ismerhetünk. Pont ennek a húzásnak köszönhetően lett később Erzsébetből is királynő, aki hetven évig uralkodott. Bár Eduárd sorsfordító döntésének okát sokan ismerhették már, azonban eddig arról nem nagyon szólt a fáma, mégis hogyan szeretett bele Simpsonba. Jane Marguerite Tippett Once a King címmel jelentetett meg egy könyvet az előkelőségről, amelyből részleteket közölt a Daily Mail.
VIII. Eduárd király és Wallis Simpson története
A néhai uralkodó Charles Murphy amerikai újságírónak vallott a történetéről, ebből tudta megírni a könyvét Tippett is. Wallis Simpsonnal 1931 januárjában találkozott életében először egy közös barátjuk házában, Melton Mowbrayben.
- Azonnal lenyűgözött az életvidámságával, szellemességével és az okos reagálásaival. Különösen csodáltam az őszinteségét. Ha nem értett egyet senkivel, akkor ezt ki is mondta, ezt viszont a helyzetem körülményei miatt ritkán tapasztaltam meg, különösen a brit barátaim körében - fogalmazta Eduárd az újságírónak.
Ennek ellenére Wallis úgy emlékszik vissza az első találkozásukra, hogy a férfi alig szólt hozzá. Persze ennek ellenére ugyanúgy észrevehette benne az előbb felsorolt tulajdonságait, és benne lehet a pakliban az is, hogy Eduárd annyira csodálta a nőt, hogy nem is mert vele nagyon társalogni.
Két hónappal később egy fogadáson találkoztak újból, Simpson pont elcsípte, ahogy Eduárd róla beszélt a szeretőjének.
- Én nem találkoztam már valahol azzal a nővel? - idézte Wallis a férfi szavait, majd hozzátette, akkor sem nézett rá.
Egyre jobb viszonyt kezdett ápolni a nővel és annak férjével, Ernest Simpsonnal.
- Agglegény voltam, egyedül és fáradtnak éreztem magam. Neki és a férjének, Ernestnek volt egy lakása Marylebone-ban, és olyan jó ételeket szolgáltak fel, mint bárhol Londonban. Sok barátjuk volt, és a beszélgetések vidámak, szellemesek és intelligensek voltak.
A nőt virágokkal és drága ékszerekkel kezdte elhalmozni, Ernest ekkor már felfogta, mi is történik köztük, de hűséges férjként nem szívesen foglalkozott a helyzettel.
Eduárd 1934-ben jött rá, szerelmes lett, miközben egy étteremben étkeztek együtt.
- Valami kreatívat elégített ki bennem. Olyasmit hozott az életembe, amit korábban nem tapasztaltam meg: kíváncsiságot, függetlenséget, szemtelenséget, megkérdőjelezést, melegséget. Új megvilágításban láttam a dolgokat. (...) Tudtam, hogy egy másik férfi feleségébe szeretek bele. Amikor azon kaptam magam, hogy szerelmes vagyok, vissza kellett volna vonulnom. Azonban ami figyelemre méltó dolog a szerelemmel kapcsolatban, az az, hogy már azelőtt kialakul, mielőtt tudatosulna benned.
Imádta benne, hogy egy független, szigorú, maximalista nő, akinek van méltósága és büszkesége. Az is lenyűgözte benne, hogy amerikai volt. A férfinak szimpatikus volt az amerikaiak mentalitása.
- A jól született angolok hajlamosak voltak lenézni az amerikaiakat, mint meglehetősen hangos, rámenős feltörekvőket. De amikor elmentem egy útra oda, elállt a lélegzetem. A férfiak szabadabban éltek. Nem féltek beszélni velem, vagy elmondani, mit gondolnak csak azért, mert hercegnek születtem.
Wallis végül miatta be is adta a válási keresetet, az előkelőség pedig hitt abban, hogy a nőt befogadják, és méltó királynővé válhat. Ám a családja nem szimpatizált vele, ráadásul a tanácsadói is le akarták beszélni a házasságról.
1936 januárjában vált királlyá apja halála után, arra törekedett, hogy a koronázásra a válás elintéződjön, és igyekezett ezt minél privátabb módon intézni, ám a felső körökben már pletykáltak a viszonyukról. 1936 nyarán Balmoralban töltöttek egy kis időt a barátaikkal együtt, de a király ott is azt tapasztalta, hogy Wallist senki nem fogadja el.
Az akkori miniszterelnökkel, Stanley Baldwinnal is tárgyalt az esküvőjükről, de a férfi kijelentette, nem támogatják a frigyet. Eduárdnak három lehetősége maradt: nem házasodik, elveszi a nőt a tanácsok ellenére is, vagy lemond a trónról. Végül a legutóbbira esett a választása, 1936 decemberében jelentette be döntését. 1937-ben össze is házasodtak, életük hátralévő részét Franciaországban és az Egyesült Államokban töltötték.
Erzsébet királynő unokatestvérének szomorú története
Zsuzsi Starkloff és Vilmos gloucesteri herceg szenvedélyesen szerették egymást, de a sors közbeavatkozott.
Erzsébet királynő unokatestvére magyar modellt szeretett: tragikusan ért véget a herceg és Zsuzsi Starkloff szerelme
Zsuzsi Starkloff és Vilmos gloucesteri herceg szenvedélyesen szerették egymást, de a sors közbeavatkozott.
ElolvasomKiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Cover- és ajánlók: Getty Images