Elismerte! Évekig piásan dolgozott Stephen King
A sztár házassága és az egészsége is csaknem ráment súlyos alkoholizmusára és kokainfüggőségére.
A negyvenes éveit taposó, vékony, magas fickó vérfoltos ingében lehunyt szemmel, eszméletlenül feküdt irodája padlóján, az éjszaka csendjét pedig csak a denevérek vijjogása zavarta meg, akik a tágas viktoriánus ház tetőgerendája alá fészkelték be magukat.
Bár a jelenet akár Stephen King egyik horror-regényéből is származhatna, ezúttal a valóság írta a sorokat, főszereplője pedig nem más, mint a világszerte ismert író. Mint a május 16-án publikálásra kerülő életrajzi kötetéből - Lisa Rogak: Haunted Heart - The Biography of Stephen King - kiderül, King drogos-piás múltja szó szerint maga volt a horror.
Csak napi három órát volt józan
Az egyebek közt a Carrie és a Ragyogás sztárszerzőjének gyermekkora bizony sanyarúan telt, nőcsábász apja korán lelépett a család mellől. Anyja pedig olyan sok mellékállást vállalt, hogy a gyerekeit a rokonok felügyeletére bízta. Közülük nem mindenki bánt kesztyűs kézzel a fura fiúcskával, akit hamarosan rémálmok kezdtek gyötörni. Tőlük csak úgy tudott megszabadulni, hogy sztorikká szelídítette őket.
Egyetemista korában aztán más útját is megtalálta annak, hogy kimeneküljön a valóságból: rászokott az alkoholra és a drogokra. Hiába vette el csoporttársát, Tabitha Spruce-t, és született két gyermekük - Naomi és Joe - is a hetvenes évek elején, függőségén nem tudott és nem is akart úrrá lenni. Igazán kreatívnak ugyanis akkor érezte magát, amikor alkohol- és drogmámorban, cigarettát szívva ült az írógépe elé.
Az évek során iszonyúan tönkrement az egészsége – felesége rendszeresen a saját hányásában talált rá reggelente, ahogy eszméletlenül feküdt az irodája padlóján, az orrát pedig úgy kikészítette a kokain, hogy be kellett dugaszolnia, nehogy összevérezze az írógépet. Végül az asszony a nyolcvanas évek végére elege, és válaszút elé állította.
Néhány sikertelen leszokási kísérlet után szép lassan sikerült kimásznia a gödörből. A józanul bekövetkezett alkotói válságon is felül tudott kerekedni, ekkor születtek intellektuálisabb és elgondolkodtatóbb művei, mint a Halálsoron, melyre még a kritikusok is felfigyeltek. Ám a horror-rajongóknak sem kell keseregniük, kedvenc írójuk még mindig tele van fóbiákkal, amiktől meg akar szabadulni – többek között a pókoktól való félelme, ami oly mértékű, hogy egyelőre még nem merte papírra vetni.
- Számomra a pókok a legszörnyűségesebb teremtmények, amiknél nincs rosszabb. De mindenképpen meg akarom írni a történetüket, mert szerintem sokan félnek tőlük - mesélte életrajzírójának a 61 éves szerző.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Érdekesség, hogy az időközben férfivá érett Joe King, Joe Hill néven megjelentette első regényét, mely A szív alakú doboz címmel magyarul is kapható.