Elcserélték a gyerekem! (x)

Hogyan reagálnál, ha rájönnél, nem a saját újszülötted vitted haza a kórházból? Titkolnád, vagy felkeresnéd a családot, akikhez a te gyereked került?

Párhuzamos anyák film
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Hasonló dilemmával kerül szembe Pedro Almodóvar új filmje, a Párhuzamos anyák főhőse is.

Párhuzamos anyák film

A cselekmény központjában két egyedülálló nő, Janis (Penélope Cruz) és Ana (Milena Smit) áll, akik közös kórterembe kerülnek, és ugyanazon a napon adnak életet gyerekeiknek. Kiderül, hogy egyikük várandóssága sem volt tervezett. Ennek ellenére Janis boldog, hogy anya lehet, a kamaszkorú Ana azonban traumaként éli meg. A két nő között szoros kötelék alakul ki, és a kórházból való távozás után is kapcsolatban maradnak - nem is sejtve, hogy kislányaikat elcserélték.

 

Mi pár percre talán eljátszunk a gondolattal, aztán éljük tovább az életünket a megszokott kerékvágásban, azonban sajnos ez sok család számára nem csupán egy gondolatkísérlet.

A texasi Talon Medical Limited high-tech cég alelnöke szerint évente mintegy 28 000 csecsemőt cserélnek el a kórházakban. Az esetek legnagyobb részében még azelőtt észreveszik a hibát, hogy az újdonsült szülők hazatérnének a gyerekükkel, azonban nagyjából ezerből egyszer végleg más családhoz kerülnek a csecsemők. Sokszor csak évekkel később, vagy egyáltalán nem derül fény a cserére.

Annak ellenére, hogy a szülők vagy maguk az elcserélt gyerekek kis eséllyel derítenek fényt a hibára, szinte minden évre jut legalább egy ilyen esetről beszámoló hír. Néhány éve például nagy port kavart annak a vietnámi családnak az ügye, akik hat év után bizonyosodtak meg arról, hogy nem a saját gyereküket nevelik. Az elcserélt kisfiúk azonban végül nem kerültek vissza a biológiai családjukhoz, mert az egyik anya tiltakozott az ellen, hogy meg kelljen válnia a gyerektől, akit éveken át sajátjaként nevelt.

Hasonló esetről szóló hír járta be a világsajtót a 2000-es évek végén, amikor egy Oroszországban élő nő felfedezte, hogy kisebbik gyereke emlékbe eltett kórházi karszalagján nem az ő fia neve áll. Az anya a bírósághoz fordult, ahol úgy határoztak, hogy a gyerekeknek jogukban áll a saját családjukban nevelkedni, és kötelezte a szülőket a gyerekek visszacserélésére.

Párhuzamos anyák Femina 2

Nem kell azonban ennyire messzire mennünk, hogy ilyen történetekkel találkozzunk. Néhány hónapja Hódmezővásárhelyen cseréltek össze két csecsemőt. Az egyik kisfiú nem a saját szüleihez került, a cserét pedig akkor vették észre, amikor a szülők hazaértek az elcserélt babával, így a kisfiúk hamar visszakerültek a saját szüleik mellé.

A magyarországi gyerekcsere hírével nagyjából egy időben kapta fel a sajtó annak a 19 éves spanyol nőnek az esetét, aki hárommillió eurós kártérítést követelt, miután kiderült, hogy születése után összecserélték a kórházban egy másik újszülöttel, és az őt felnevelő nőhöz, akit korábban nagyanyjának hitt, nem fűzi vérségi kötelék.

Spanyolországban egyébként kiemelten érzékeny téma a gyerekek családjuktól való elkeveredése. Francisco Franco tábornok rezsimje alatt gyerekek ezreit távolították el a polgárháború utáni megtorlás elől menekülő, bebörtönzött vagy kivégzett szülők családjaiból. Egyes tudósok szerint több mint 30 000 gyerekről beszélhetünk, akik francóista gondozóotthonokba kerültek, és úgy nőttek fel, hogy szinte semmilyen információjuk nem volt vér szerinti szüleikről.

Párhuzamos anyák Femina 3

A fentiek tükrében talán nem véletlen, hogy az elcserélt gyerekek mellett a spanyol polgárháború is fontos eleme Pedro Almodóvar új filmjének, a Párhuzamos anyáknak. Az Oscar-díjas rendező legújabb filmje a velencei filmfesztiválon mutatkozott be a nagyközönségnek, ahol nyitófilmként vetítették, és ahol Penélope Cruz a legjobb színésznőnek járó elismerést vehette át a filmben nyújtott alakításáért. A Párhuzamos anyák január 27-étől látható a magyar mozikban. 

Ezt is szeretjük