Ki nem találod, mit tett Erzsébet királynő a beosztottjával, aki szovjet kém volt titokban: a férfi évekig álcázta magát

Erzsébet királynő csapatát egy időben egy szovjet kém, Anthony Blunt erősítette.

Erzsébet királynő és a szovjet kém
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Újonnan nyilvánosságra hozott dokumentumokból kiderült, Erzsébet királynő mennyi ideig nem tudott arról, hogy a királyi képtár vezetője, Sir Anthony Blunt valójában szovjet kém.

Egy szovjet kém lett Erzsébet királynő alkalmazottja

A történet a nyugat-londoni Kewban található Nemzeti Levéltárban kiadott, titkosítás alól feloldott MI5-aktákból derült ki, minderről a BBC számolt be. Bluntot már fiatal cambridge-i diákként beszervezték, és tagja volt a 20. század leghírhedtebb kémhálózatának, a Cambridge-i Ötöknek. A 2. világháború alatt az MI5 egyik magas rangú tisztjeként Blunt hatalmas mennyiségű titkos információt adott át a KGB-s ügynökeinek, egészen 1956-ig adott jelentéseket. A 40-es években a királyi család alkalmazottja lett: a Királyi Könyvtárban dolgozott, majd ő lett az uralkodói gyűjtemény kezelője, így gyakran megfordult a család otthonában is. 

Erzsébet királynő és Anthony Blunt
Erzsébet királynő és Anthony Blunt
Fotó: PA Images / Getty Images Hungary

A gyanú először 1951-ben terelődött Bluntra, amikor kémtársai, Guy Burgess és Donald Maclean a Szovjetunióba menekültek. Kihallgatták, de akkor még tisztának minősítették. Erzsébet királynő valószínűleg ekkoriban még nem sejtett semmi rosszat a férfiról, így 1956-ban lovaggá ütötte a titokban szovjeteknek kémkedő férfit.

1964-ben történt meg a fordulópont, amikor az MI5 kihallgatója, Arthur Martin szembesítette Bluntot, és mentességet ígért neki a büntetőeljárás alól. Blunt amellett, hogy elismerte háborús munkáját, bevallotta, hogy még a háború után is kapcsolatban állt az orosz hírszerző szolgálattal.

Blunt kiemelkedő pozíciója ellenére az MI5-ön kívül kevesen értesültek erről a vallomásról. A belügyminisztert és a legmagasabb rangú köztisztviselőjét tájékoztatták csak. A királynő magántitkárának csak annyit mondtak, hogy Blunt gyanúba keveredett, és hogy az MI5 ki akarja hallgatni. Sokáig próbálták titokban tartani ezt a történetet. Vallomása után is a családnak dolgozott, 1972-ig volt a Királyi Képtár vezetője.

A döntés, hogy végül 1973-ban elmondják a királynőnek, azután született meg, hogy Blunt súlyosan megbetegedett rákban, és aggódtak, hogy az újságírók a halála után felfedik az igazságot.

1973 februárjában Edward Heath miniszterelnök utasítást adott Sir Martin Charterisnek, a királynő magántitkárának, hogy tájékoztassa az uralkodónőt. Végül ez meg is történt, a feljegyzések szerint nyugodtan fogadta a hírt, nem látszódott meglepődöttség az arcán. Ebből arra következtettek, hogy Erzsébet valójában sejtette, hogy mi történik a háttérben, illetve már sokkal korábban elmondhatták neki, hogy Blunt valójában egy kém.

1979-ben a nyilvánosság számára is világossá vált, ki is volt az az Anthony Blunt, miután Margaret Thatcher erről beszámolt az alsóházban. A férfi végül 1983-ban, 75 évesen halt meg, miután megfosztották lovagi címétől.

 

Diana ezzel a szexi ruhával vágott vissza Károlynak: ma is megállná a helyét a szettje

Az ikonikus ruha mellett számos gyönyörű darabban lehetett látni a néhai hercegnőt.

Elolvasom

Lehet-e boldog, aki intelligens? - A tudás hatása a lelki egészségre

Kepes András író, újságíró a Femina Klub júniusi előadásán arra keresi a választ, hogyan találhatunk boldogságot egy folyamatosan változó, kihívásokkal teli világban. Hogyan formálhatjuk úgy az életünket, hogy az ne csak sikeres, de valóban örömteli is legyen?

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. június 5. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Cover- és ajánlóképek: Getty Images

Olvastad már?

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük