Két nappal forgatás után hunyt el Anna May Wong

Az egzotikus Anna May Wongot a legelső kínai-amerikai sztárnak tartják, aki igyekezett lerombolni a sztereotípiákat.

Hollywoodban nemcsak az utóbbi időben szeretnek egzotikus szépségekkel dolgozni, már a húszas évektől kezdődően előfordultak ázsiai színésznők a tengerentúli mozikban - bár tény, hogy akkoriban még többnyire kizárólag sztereotipikus szerepeket osztottak rájuk. Anna May Wong az első kínai-amerikai filmsztárnak számított, bár élete 56 éves korában tragikus véget ért.

Wong 1905-ben Los Angeles bevándorlók lakta részében látta meg a napvilágot kínai mosodatulajdonosok lányaként, ám tizenévesen már egy fényképész modellje volt. Szerencséjére a húszas évekre divatba jött a Távol-Kelet a filmeken is, így 1921-től kezdődően egymás után bukkant fel különféle mozikban. 1924-ben ő alakíthatta a szexi rabszolganőt A bagdadi tolvajban.

Idős szeretői voltak

Karrierjének következő állomásaként kapta meg Tiger Lily szerepét a Peter Panben, majd még a korábbiaknál is színvonalasabb filmekben - Mr. Wu - szerepelt.

Egy idő után azonban ráunt arra, hogy mindig negatív mellékfigurákat bíztak rá - gyakran alakított táncosnőket és egyéb kétes hölgyeket is -, mivel mindennél jobban szeretett volna egy kortárs amerikai nőt eljátszani.

Mivel ezt a vágyát a hollywoodi stúdiók nem voltak hajlandóak kielégíteni, Európába ment. Szinte azonnal sztár lett Angliában, hála a meglehetősen pazar Piccadilly-ben játszott szerepének 1929-ben. Ezután több európai országban is sikert sikerre halmozott, és ezzel, úgy látszik, Amerikában is lazított a sztereotip berögzüléseken.

Az Egyesült Államokba való visszatérése után ugyanis másféle szerepkörrel is megkeresték: a Sanghaj expressben Marlene Dietrich barátnőjeként tündökölt, az 1937-es Daughter of Shanghai-ban pedig ritka lehetőségként eljátszhatott egy kínai hekusnőt.

Ezután már kevésbé volt sikeres, részben amiatt, hogy nehezen tudta feldolgozni édesanyja halálát, akit 1930-ban gázolt el egy autó, édesapja pedig 1949-ben hunyt el. Emellett Wong régóta betegeskedett, a források szerint májzsugor gyötörte, mégis tovább forgatott. 1961. február elsején játszott utoljára - ekkor fejeződtek be a Danger Man című sorozat epizódjának felvételei, amiben ő is szerepet kapott. Két nappal később Santa Monica-i lakásában szívrohamot kapott, ami végül 56 évesen a halálát okozta.

Ami a magánéletét illeti, állítólag sosem ment férjhez, de általában több évtizeddel idősebb férfiakhoz fűzte viszony - bár ezt sosem vallotta be a nyilvánosságnak. A nálánál 14 évvel idősebb Marshall Neilan rendező még 15 éves korában volt a szeretője.

Kiút a gyermekkori traumákból - Hogyan építhetjük újra életünket?

A Femina Klub februári vendége Kovács András Péter humorista, író lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között arról beszélget, hogy szenvedélybeteg szülők gyerekeiként hogyan lehet talpra állni felnőttként. Milyen sérüléseket szereznek ezek a gyerekek, hogyan próbálnak meg túlélni? Mi történik egy olyan családban, ahol az egyik vagy mindkét szülő szenvedélybeteg? Van-e kiút, felnőttként milyen lépéseket tehetünk a múltbeli sebek gyógyítása érdekében?

Pontos részletek az estről itt olvashatók: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. február 26. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Egy évvel később viszont már a 23 évvel öregebb Tod Browning rendezőhöz fűzte viszony. Húszévesen pedig a szintén majd' húsz évvel idősebb Charles Rosher operatőrrel melegedett össze. Akárhogy is, mégis magányosan kellett meghalnia.

Cikkünk a Gabo kiadónál megjelent 501 filmsztár című kötet aktuális fejezetének felhasználásával készült.

Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport
Ezt is szeretjük