A 20. század 3 legbujább színésznője
Íme, 3 világhírű sztár a filmtörténelemből, aki gyerekszínészből vált kora ünnepelt szépségévé.
Téved, aki azt hiszi, a film csak az utóbbi néhány évtizedben fedezte fel magának a szép női testekben és buja idomokban a nézőcsalogató lehetőséget. Amióta csak létezik mozi, azóta csábítják a közönséget az aktuális kornak megfelelő bombázók – hol karcsún, hol dús idomokkal, csücsörire mázolt szájjal vagy éppen álanyajeggyel.
A következő összeállításban száz év szépségei közül választottunk ki hármat, akik mind más-más korszaknak voltak ünnepelt és irigyelt színésznői.
Clara Bow, ennivaló csitri és szexis IT-lány
A húszas évek némafilmjeinek egyik legendás sztárjára ma inkább az alaptalan pletykákról és botrányokról emlékszünk, semmint szerepei miatt. No, és persze ragadványnevéről – It-lány, vagyis akiben megvan az a bizonyos -, melyet az It című filmje után kapott. A Brooklynban, borzasztó körülmények között felnőtt leányt apja rendszeresen verte, anyja pedig egyszer álmában meg akarta ölni.
Ifjú életét további szörnyű tragédiák árnyékolták be: tízévesen látta nagyapját összeesni és meghalni, miközben őt hintáztatta, és nem sokkal később legjobb barátját halálra égni egy tűzvészben. Ezért szinte megváltás volt számára, hogy egy magazin versenyét megnyerve szerepet kapott egy filmben, alig 17 évesen, melyet aztán egy sor hasonló csitriszerep követett.
Az ideggyenge és tanulatlan Bow sosem rejtette véka alá szexusát, vörös rúzsát szív alakban kente fel, ezzel is növelve az erotikus hatást.
Nem csoda, hogy hamar a közönség kedvence lett, karrierje csúcsán havonta több mint 45 ezer olvasói levelet kapott! Mindeközben viszont az őt bárdolatlannak tartó hollywoodi társaság nyíltan kirekesztette. Népszerűsége csak addig tartott, amíg a hangosfilmek teret nem nyertek – akkor ugyanis rögtön kiderült csiszolatlan beszédmódja és erős brooklyni akcentusa, így csillaga gyorsan lehanyatlott.
Ezzel párhuzamosan egyre jobban gyötörte a depresszió, így 26 évesen, 1931-ben visszavonult, és férjhez ment. Többé nem is tűnt fel a szórakoztatóiparban, ám lelke nem tudott nyugodni – 1949-ben skizofréniát állapítottak meg nála. 1965-ben, hatvan évesen hunyt el.
Romy Schneider, szende hercegnő és buja csábító
A mandulavágású szemekkel csábító osztrák színésznőt édesanyja, Magda Schneider vezette be a színjátszás világába. Neki köszönhette, hogy 17 évesen eljátszhatta a naivan bájos Erzsébet királynőt a Sissi-trilógiában.
Bár rendkívüli népszerűséget hozott neki a szerep, később kemény munkájába került levetkőznie a tündibündi imázst. Először a művészfilmek felé fordult, majd olyan mozikkal, mint a meztelen jeleneteket is tartalmazó 1969-es Medence.
Melyet külön fűszerezett, hogy a főhős megformálójához, Alain Delonhoz korábban forró viszony fűzte -, végül képes volt újrateremteni önmagát a vásznon. Karrierjének ívelését azonban derékba törte 14 éves fia, David váratlan halála, akire felnyársalva találtak egy kerítésen, amelyen át akart mászni.
Olyannyira átadta magát a depressziónak és a bánatnak, hogy 1982-ben utánahalt, mindössze 43 évesen. A halál hivatalos oka szívroham volt, mégis sokan máig úgy vélik, hogy altatók és alkohol túladagolásával öngyilkosságot követett el.
Sophie Marceau, édes diáklány és érzéki femme fatale
A Marceau helyett eredetileg Maupu vezetéknévvel született francia szépség karrierjét tinisztárként kezdte – alig volt 14 éves, amikor minden színészi tapasztalat nélkül elnyerte a Házibuli főszerepét. A mozi elsöprő sikert aratott a világon, többek között hazánkban is, a folytatásért pedig Cézar-díjjal is jutalmazták. Karrierje innentől távolról sem egyenes vonalú, ám az 1985-ös Zsaruszerelem című thrillerből végre kiderül, nemcsak bájos pofika, hanem odaadó és tehetséges színésznő.
A filmjeiben előszeretettel pucérkodó Marceau azon kevés francia színésznők közé tartozik, akiket megkörnyékezett Hollywood. Tengerentúli mozijai közül leginkább említésre méltó az 1999-es A világ nem elég című Bond-film, ahol igéző idomain kívül is képes volt hozzátenni valami jót a cselszövő Elektra King szerepében a végeérhetetlen kémtörténethez.
Talán kevesen tudják, de nemcsak a kamera előtt, hanem mögötte is remek: első nagyjátékfilmje, a 2002-es Beszélj a szerelemről! pozitív kritikát kapott.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Kortalan szépségét pedig mi más ismerné el jobban, mint az, hogy Brigitte Bardot és Catherine Deneuve után őt választották a franciák nemzeti jelképe, Marianne modelljének.
Natalie Woodtól Natalie Portmanig, Charlie Chaplintól Edward Nortonig a kötetben sorakozik valamennyi nagy mozisztár, aki halhatatlan alakításaival megragadta a képzeletet, és rajongók millióira gyakorolt hatást szerte a világban. A portrékkal és filmkockákkal illusztrált, informatív kiadványt éppúgy haszonnal forgathatják a filmszakos diákok, mint a mozirajongók. Akár az elejétől a végéig olvasod, akár szemezgetsz belőle, az 501 filmsztár lapjain olyan hősökkel találkozol, akik több mint száz éve lelkesítik, izgatják és szórakoztatják a nézőket.
Kiadja a GABO.
Ára 7999 forint.
OLVASD EL EZT IS!
- kaszás attila
- nagy ervin
Minden idők 14 legszexibb magyar férfiszínésze
- al pacino
- robert de niro
Minden idők 10 legszexibb filmes szívtiprója
- javier bardem
- rudolph valentino