Új-Zéland bővelkedik páratlan természeti csodákban, melyek közül az egyik legszebb az északi szigeten található Waitomo-barlangrendszer. A fénybarlangként is emlegetett, varázslatos helyet egész évben rengeteg turista keresi fel.
A barlangok mészkőből állnak, mely az évmilliók során roppant izgalmas formákat, többek között gyönyörű sztalagmitokat és sztalaktitokat alakított ki, ám a többség mégsem ezekre kíváncsi, hanem a vizes járatok egyedi, világító állatvilágára.
A fénybarlangok csodája
A világítást apró lények, az új-zélandi világító férgek hozzák létre, melyek a szigeteken kívül sehol máshol a világon nem fordulnak elő. A különleges szépségű jelenségre kíváncsiak a Waitomo látogatóközponton keresztül vezetett túrák során csodálhatják meg a barlangokban élő kolóniákat. Nézegess képeket a lenyűgöző természeti csodáról, és tudj meg többet a misztikus, boszorkányos szépséggel ragyogó állatokról!

A Waitomo-barlangok mennyezetére felnézve mintha a galaxisok ragyognának az égen hűvös fényükkel, valójában azonban a világító férgek fényjátéka látható.

A különleges állatok latin neve Arachnocampa luminosa, ám a helyi maori nyelven titiwainak hívják őket, ami magyarra úgy fordítható, hogy víz fölé vetülő.

A világító állatok petében kezdik az életüket, majd amíg lárvaként, később imágóként fejlődnek, addig világítanak. Végül rosszul repülő szúnyogszerű állatként kelnek ki. Mivel rövid életűek, nem kalandoznak messzire, így sűrű telepeket alkotnak.

A telepeket úszógumiban lebegve vagy csónakból csodálhatják a turisták.

A lárvák eleinte öt milliméteresek, majd háromcentisre nőnek. Egy ilyen sziporkázó részen több ezer állat él.

A lárvák 6-12 hónapon keresztül fejlődnek, mialatt fényükkel vonzzák magukhoz zsákmányukat, majd ezekkel a gyöngysorszerű selyemszálakkal ejtik csapdába a molylepkéket, szúnyogokat, sőt, csigákat is.

A világító férgek fénye azt hiteti el a zsákmányukkal, hogy a szabadban vannak, és az ég felé repülnek, így gyanútlanul felfelé szállnak a ragacsos szálak közé.

A jóllakott lárvák csak halványan világítanak, ám amikor megéheznek, ismét ragyogni kezdenek.

Az állítok szervezetében egy kémiai reakció okozza a világítást, melyben egy enzim, a luciferáz, az energiamolekula, azaz az ATP és az oxigén vesznek részt.

A lárvák csapdáiba előfordul, hogy a sűrűbb telepeken a felnőtt állatok is belerepülnek, így a világító férgek gyakran kannibálokká válnak.
A világ legszínesebb tavai
Láttál már vérvörös, rágógumi-rózsaszín, citromsárga és hófehér vizű tavakat? Elképesztő, de ilyen csodák nem csak a mesében vannak.