3 ok, amiért érdemes Tokajba utaznod
Ha nem jártál még hazánk világhírű borvidékén, vagy csak nem volt időd alaposan megismerni, íme, néhány remek indok, most miért érdemes.
A gulyás, a rétes és az örökérvényű gémeskút mellett talán Tokaj az, ami leghamarabb jut eszébe a világpolgárnak, ha Magyarország kerül említésre.
A barátságos, hangulatos és musttól illatozó vidék számos izgalmas látnivalót tartogat, ha úgy döntöttél, nyakadba veszed az országot, és megismered azokat a tájakat, melyek a leggazdagabb kulturális és természeti értékeket tudhatják magukénak.
Ha másért nem is, a következő három dolog miatt mindenképp érdemes mielőbb idelátogatnod!
A Világörökség része
A tokaji borvidék 1737 óta élvez védettséget, amikor is egy királyi rendelet - a világon elsőként - zárt borvidékké nyilvánította. Ez azonban kötelezettségekkel is járt: a bortermelés ezen a vidéken közel három évszázada szigorúan szabályozott törvényi keretek között zajlik.
A kultúrtáj hűen mutatja be az ebben a régióban meghonosodott bortermelés, egy borspecialitás készítésének történelmi hagyományait - hiszen ezek a speciális igények alakították ki a pincék és pincészetek formai megjelenését, mely eltér Magyarország más tájaitól. A jellegzetes szőlőbirtokok, farmok, falvak és kisvárosok mélyen fekvő, ősi borpincéiben nyomon követhető a tokaji bor termelésének minden mozzanata.
Az elmúlt ezer év alatt kialakult szőlőművelési hagyományok érintetlen, eredeti formában való továbbélése és a borvidék évezrede tartó egysége indokolta, hogy az UNESCO Világörökség Bizottsága a tokaji borvidéket 2002-ben - mint kultúrtájat - felvegye a Világörökségi Listára.
A világörökségi helyszín összesen 132,555 négyzetkilométernyi magterülete megegyezik a magyar bortörvényben meghatározott Tokaj-Hegyalja borvidékkel, az ütközőzónába pedig 27 további település közigazgatási területe tartozik.
A királyi borok hazája
Mi tanúskodhatna jobban a közel ezeréves tokaji szőlő- és borkultúra világhíréről és rangjáról, mint az a tény, hogy sehol a világon nem képzelhető el egy magára valamit is adó borkereskedés kínálata néhány palack tokaji bor nélkül - a Tokaji Aszú néven elterjedt borspecialitást az évszázadok során világszerte mindenütt megismerték. A tokaji bort méltató sorokat, vagyis a királyok bora, a borok királya szállóigét pedig magának a napkirálynak, XIV. Lajosnak tulajdonítják.
A szőlőművelés Tokajban ősidők óta jelen van, hiszen a leletek tanúsága szerint a tájon e gyümölcs őshonos növényfajta - érdekesség, hogy itt került elő a mai szőlőfajták közös ősének tekinthető miocén-kori ősszőlő - vitis tokaiensis - levelének lenyomata is, a vitis sylvestris nevű ősszőlő pedig mind a mai napig vadon él Tokaj-Hegyalján.
Fontos tudni, hogy Tokaj elsősorban csak névadója az e borvidéken iskolázott bornak, a szőlőtermelés ugyanis nemcsak e város határának dűlőiben történik. Az 1997-es bortörvényben meghatározott Tokaj-Hegyalja borvidék területe magába foglalja a legkiemelkedőbb termőhelyeket, melyek összesen kilenc település - Tokaj, Bodrogkeresztúr, Bodrogkisfalud, Mád, Mezőzombor, Rátka, Szegi, Tarcal, Tállya - közigazgatási területének részét képezik, továbbá idetartozik Sátoraljaújhelyen az Ungvári Pince, Sárospatakon a Rákóczi Pince, Hercegkúton a Kőporosi és a Gomboshegyi Pincék, valamint Tolcsván az Oremus és a Tolcsva Bormúzeum Pincék.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Sokszínű látnivalók tárháza
Ha a borbarátok nem túl szűk társaságának te is tevékeny tagja vagy, mindenképp érdemes ellátogatnod Tokajba, azonban a vidék a borospoharak és szőlősorok rengetegén túl is számos lehetőséget kínál egy kis kulturális felfrissülésre.
A Bodrog és a Tisza összefolyásánál található, vonattal és busszal is könnyedén megközelíthető városkába érve - autóval Budapesttől az M3-as autópályán, a 3-as főúton, Miskolcon keresztül pedig a 37-es úton juthatsz el ide a leggyorsabban - érdemes bebarangolnod a főteret és a főutcát, azon belül is megismerned a híres Szerelmi pincesort, a Bacchus-kutat, az Ágyúgolyós-házat, de a tiszai híd mellett található Rákóczi-Dessewffy kastélyig is érdemes elmenned.
Ha szeretnél átfogóbb elméleti betekintést nyerni a borok világába, látogasd meg a Tokaji Múzeumot és a Tokaji Borok Házát, gyakorlati ismeretekért azonban a híres Rákóczi Pince és Udvarházat érdemes egyszer felkeresned. A további pincelátogatásokat pedig érdemeld ki egy kiadós Nagykopasz-hegyi túrával.
OLVASD EL EZT IS!
- balaton
- család
3 színvonalas, de olcsó szálláshely a Balatonnál
- strand
- tópart