Varázslatos képeken a bolygó legtávolabbi városa
Tudod, melyik a világ legelszigeteltebb városa? Íme, Auckland!
Új-Zéland a világ legelszigeteltebb állama, ugyanakkor az egyik legszebb is, hiszen fiatal föld, így a természet olyan formában mutatja meg magát, mely ritkaságnak számít a bolygón. Emellett viszont az ország olyan nagyvárosokat is magáénak tudhat, mint a bolygó más államai, azzal a különbséggel, hogy ezen modern csodák a Föld legtávolabbi településeinek számítanak. Auckland közöttük is élen jár.
A város távoli elhelyezkedése mellett folyton pezsgő és vibráló lendülettel nyűgözi le az itt élőket és a turistákat egyaránt, mondhatni, Auckland az ország kulturális központja.
A legtávolabbi világváros
Aucklandet a maorik alapították a 14. század környékén, ekkoriban Tāmaki Makauraunak hívták, de elterjedt az Ākarana megnevezés is. A várost akár a kultúrák találkozásának központjaként is lehetne emlegetni, az európaiakon kívül ugyanis ázsiaiak, csendes-óceáni bevándorlók és maori őslakosok is élnek itt.
Emellett a turisták körében is nagy népszerűségnek örvend, hiszen egyedi fekvése és kedvező éghajlata mellett sokszínű kikapcsolódási lehetőségeket kínál az idelátogatóknak.
Kitűnő adottságai - mind környezeti, mind kulturális szempontból - miatt 2010-ben a Mercer Quality of Living Survey életminőség alapján a negyedik, míg a híres The Economics a világ tizedik legélhetőbb városává választotta, vagyis megkapta a megtisztelő Világváros címet.
Egy vulkánmezőre épült
Aucklandet a Csendes óceán és a Hauraki-öböl fogja közre - csodálatos tengerpartja és kikötője miatt gyakran nevezik a Vitorlák városának is. Ebből kifolyólag a klímája is óceáni, ugyanakkor elég enyhe időjárás jellemzi.
A terület egy óriási vulkanikus mező, ugyanis mintegy ötven vulkán helyezkedik el a tájon. A dombok, tavak, lagúnák, szigetek és dűlők közül - melyek a térséget tagolják - sok a vulkánkitörésekből származó láva eredménye. Habár ezeket a vulkánokat szunnyadónak nyilvánították, több mint tíz lávacsőbarlang fut az óceán irányába, az esetleges katasztrófák elkerülése érdekében.
Szimbolikus látnivaló: Rangitoto
A területen elhelyezkedő legnagyobb vulkán a Rangitoto. Óriási erejét egy hétszáz évvel ezelőtti kitörés mutatja, mely egytől egyig megsemmisítette a maori településeket a szomszédos Motutapu-szigeten. A vulkán formája, szimmetriája és elhelyezkedése az egyik legszimbolikusabb hely a környéken, ráadásul savas talaja és egészen különleges flórája miatt a madarak és a rovarok távolról kerülik a szigetet.
A vizek városa
Auckland egy földszorosnál fekszik, legkeskenyebb pontjánál - a Mangere-öböl és a Tamaki-folyó között - mindössze két kilométer széles. Az öbölben két kikötő található: a Waitemata-kikötő északra nyit, egészen pontosan a Hauraki-öböl felé, míg a Manukau-kikötőből a Tasman-tengerre lehet kihajózni. A tenger így a város életének szerves részét jelenti, ugyanakkor Auckland jelképe is.
Hatalmas épületek és népszerű látnivalók
Auckland belvárosa bármelyik nagyváros részét képezhetné hatalmas felhőkarcolóival. Építészeti stílusa a régi és az új különleges egyvelege, egyúttal pedig az üzleti élet központja. A stílusos épületek közül kiemelkedik a 328 méter magas Sky tévétorony, mely Földünk déli féltekéjének legmagasabb épülete.
Az auckland-i Művészeti Múzeum, a város állatkertje vagy a War Memorial Múzeum - ami a nevével ellentétben az ősi maorik történelmét mutatja be - egytől egyig remek kikapcsolódást ígér, a városban emellett rengeteg park található számtalan sportolási lehetőséggel, ugyanakkor szórakozóhelyekből sincs hiány.
Képek: en.wikipedia.org Auckland szócikke, Daniel Ngu, Ingolfson,Joseph Watkins, Greg O'Beirne; en.wikipedia.org Hauraki Gulf szócikke, Ingolfson
OLVASD EL EZT IS!
- afrika
- templom
Ekkorát még nem láttál
- ázsia
- india
A város, ami minden éjjel eltűnik
- sír
- világjáró