Ezek az utazási kedvezmények maradnak meg jövőre: változás várható?
Sokat megszüntettek, de 43 kedvezménykategória megmaradt.
Idén július 1-jétől megszűnt a januártól már nem nyugdíjra, hanem járadékra jogosultak ingyenes utazása a közösségi közlekedésben. Április végén szavazták meg az új személyszállítási törvényt, az általa megkövetelt jogharmonizációnak eleget téve - éppen csak a július 1-jei határidő előtt - pedig megszületett a kormányhatározat, mely gondoskodik a részletekről.
Eszerint viszont a jövőben sem változik az eddig is érvényben lévő, 43 különböző kedvezménykategória.
Elmaradt megtakarítás
Az mfor.hu júliusi cikkében rámutat, hogy a tavalyi, tavaszi reformcsomagban már 2012-re 45 milliárd forintos, 2013-ra pedig további 15 milliárdos megtakarítást tervezett eredetileg a kormány. Az idei összegből 5 milliárdot hozott volna a közlekedési holding, 30 milliárdot spóroltak volna meg az adósság átvállalásán, 10 milliárdot pedig a tarifa- és kedvezményrendszer felülvizsgálatán.
Ám mivel csak részleges volt az adósságátvállalás, a 30 milliárdos megtakarításnak csupán a töredéke valósulhat meg - írja a hírportál. Ráadásul a további 10 milliárdos tarifarendszeren tervezett spórolás is elmarad, hiszen az említett kormányrendelet értelmében maradnak a korábbi közlekedési kedvezmények.
Akiknek megszűnt
Körülbelül 7,5 millió utazó jogosult valamilyen kedvezményre, közülük pedig százezres nagyságrendet érint a július 1-jétől életbe lépett változás. A korhatár előtti nyugdíjasok, valamint a rokkantnyugdíjasok azon jelentős része, akik már nem nyugdíjasként, hanem járadékosként vannak számon tartva, már nem jogosultak a kedvezményes utazásra.
Megmaradó kedvezmények
A kormányrendelet szerint viszont minden egyéb - összesen 43 kedvezménykategória - továbbra is megmarad: az életkor alapján járó utazási kedvezmények között például a jövőben is él a 65 év feletti nyugdíjasok ingyenes utazása - EU-állampolgárok esetében is - és a hat év alatti gyerekek 100%-os kedvezménye is.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A diákok továbbra is fél áron válthatnak jegyet, a lakóhely és az iskola között pedig 90%-os kedvezménnyel vehetnek bérletet. Az álláskeresők esetében a lakóhely és a támogatott képzés helye közötti útvonalon 90%-os kedvezményre jogosultak.
A költségvetési szervek dolgozói 50%-os áron utazhatnak, míg az egyházi intézmények, társadalmi szervezetek és alapítványok dolgozói évente 12 alkalommal élhetnek az 50%-os kedvezménnyel. Megmarad továbbá a fogyatékkal élők, a szociálisan rászorulók, a határon túli magyarok, valamint az óvodai és iskolai kirándulócsoportok kedvezménye is.
A budapestiek kedvenc kirándulóhelyei
A busz- és vonatjegyek áraival dacolva mégis kirándulni van kedved? Nézd meg a videót, és tudd meg, melyek a kedvenc helyek!
Még változhat
Az mfor.hu szerint az, hogy a kormány egyelőre nem nyúlt hozzá komolyan a menetdíjkedvezményekhez, akár taktika része is lehet. Korábban ugyanis a valutaalap többször bírálta a magyar közösségi közlekedést, mivel azt nem tartotta elég hatékonynak, így előfordulhat, hogy a kabinet a tárgyalások során rugalmasabban kezeli majd ezt a kérdést, és az IMF kérésére további kedvezményeket vehet majd el.
Szoktál vonaton, buszon utazni?
OLVASD EL EZT IS!
- budapest látnivalói
- utazási hírek
Ez a legnépszerűbb hely az egész országban
- falu
- világörökség