Megnéztük Tunéziát, hihetetlen, hogy miket láttunk
Tunézia az aktív pihenésre is több lehetőséget nyújt.
Tunéziába a legtöbb turista charterjáratokkal érkezik, eltölt öt-tíz napot a parton heverészve, majd hazajön. Ez is remek program, főleg, hogy csodaszép a tenger és elképesztően finomak a tunéziai ételek, de az ország ennél sokkal többet mutat a kíváncsi turistáknak. Szervezhetők városnéző túrák, de pár napot el lehet tölteni az Atlasz-hegység lábánál, akár luxuskörülmények között is úgy, hogy még a pénztárcát sem terheli meg túlzottan az utazás.
Talán éppen a közelsége szól leginkább Tunézia mellett: elég két órát repülni, és a kiránduló máris egy teljesen más kultúrában találja magát. Tevék, lovaskocsik, pálmafák, különleges illatok és ízek, illetve nagyon kedves emberek és alacsony árak várják az utazót a Földközi-tenger túloldalán.
A tavalyi, turisták elleni terrortámadások óta nagyon megfogyatkozott a vendégek száma az országban: a félelem ugyan érthető, az ország mégis mindent megtesz az ideérkezők védelmében. Megszokott látvány a rendőr az utcán, a hotelekben komolyabbak az ellenőrzések, mint egy repülőtéren, és nem ritka a civil ruhás rendőri kíséret a kisebb turistacsoportok mellett sem.
Visszaesett a népszerűség
Az emberek érezhetően tartanak most az Afrikába utazástól, amikor előszezonban jártunk Tunéziában, mindenki azt kérdezte, jó ötlet-e ez. Utólag elmondhatjuk: jó ötlet volt, nem éreztük veszélyben magunkat, és nagyon szép élményekben volt részünk, de mindenki döntse el saját felelősségére, bevállal-e egy olcsó, izgalmas és érdekes túrát jelen világpolitikai helyzetben.
A tengerparton heverés mint pihenési forma továbbra is nagy húzóerő a Tunéziát választók körében. A homokos tengerpartok csodásak, a hotelek jól felszereltek, tiszták és olcsók: könnyen ki lehet fizetni egy négy-ötcsillagos all inclusive ellátást is, és aztán nem marad más dolgunk, mint pihenni! A hammameti vagy szúszai partok és szállodaóriások a szokásos célpontjai az árérzékeny, charterrel érkező turistáknak, Yasmine Hammametben minden a kellemes tengerparti pihenésről szól. De ne feledjük, hogy Tunézia kulturális értékei is érnek egy misét.
Tuniszi városnézés
Tuniszban 700 ezer ember él, így a világ egyik legkisebb fővárosáról beszélhetünk. A Medina, azaz óvárosi rész a legfontosabb, ezen belül is Észak-Afrika egyik legnagyobb piacán lehet a legjobbat bolyongani - alkudni pedig kötelező! Finom fűszereket, parfümöket, szép kendőket, tálakat, ékszereket vásárolhat az ember, és akár meg is ebédelhet. A mecsetek, városfalak, régi épületek hangulatos keverékét adják a mediterrán, afrikai és arab építészetnek, érdemes egy napot szánni az óváros felfedezésére.
Sidi Bou Said és a naplemente
Sidi Bou Said Tunisztól északra, Karthágó mellett, a Tuniszi-öböl partján található, autóval vagy busszal fél óra alatt elérhető a fővárosból. Hangulatos macskaköves utcákkal, fehérre meszelt házakkal és megannyi kávézóval, remek kilátással várja a turistákat. Könnyű olyan pontot találni, ahonnan rálátni a tengerre, érdemes lehet a tuniszi városnézés után, alkonyatkor kilátogatni ide, mert különleges látvány, ahogy a fehér házakat narancsszínbe borítja a lemenő nap fénye.
Monastir filmes múltja
Ha valaki Budapestről utazik charterjárattal, esélyes, hogy Monastirban landol: remek kisváros, 160 kilométerre Tunisztól. A környéken forgatták a Star Warst, leginkább ezért híres, pedig az óvárosi Ribat erőd is közismert filmes helyszín: ott a Monty Python forgatta le Brian élete című művét! Itt kevesebb a turista, mint Tuniszban, úgyhogy nem kell tömegre számítani. A X. században épült Ribat váron kívül még a nemzeti hős, Habib Burgiba monumentális síremlékét is érdemes megnézni: Burgiba volt a szabad Tunézia első miniszterelnöke, aki világias országgá tette Tunéziát, például eltörölte a többnejűséget, és szülővárosa, Monasztir fejlesztésére is sokat áldozott. 2000-ben halt meg, de síremlékét már életében felépíttette.
Ha valami egész különlegesre vágysz
Tunéziában nagyon megy a bioüdülés: több ökofarmon is jártunk, ahol akár éjszakázni is lehet, az ember helyben termelt finomságokat ehet, tökéletesen kikapcsolódhat. A helyi, telepített idegenvezetőket érdemes megkérdezni a biofarmokról, ők pontosan tudják, hova és hogyan érdemes elindulni!
Egyik kedvencünk a Ksar Ezzit, mely egy hatalmas olajfaültetvényen helyezkedik el, nincs internet, de még térerő se nagyon. Vannak viszont lovak, helyi sajtok, olajfák, és egymástól távoli, különálló házakat lehet bérelni - egy négyfős ház körülbelül 160 euró -, melyekből csodás panoráma nyílik a környező dombságra.
Kisgyerekkel utazóknak a Mornag Eco Farm is jó választás, ahol részletesen bemutatja egy helyi vezető az ország jellemző növényeit, tematikus napokat, vezetéseket tart, igaz, a jó angol- vagy franciatudás itt elengedhetetlen.
Ha valaki csak enni szeretne, illetve pár órát megpihenni egy zöldellő kertben, a Dar Zaghouane tanyát ajánljuk, ahol medence és csobogó mellett fogyaszthatja el a finomságokat, lovas kocsin utazhat, és nagy élmény lehet a gyerekeknek a baromfiudvar körüljárása. A tuniszi ételek egyik legfontosabb körete a lepénykenyér, amit mindenhol máshogy készítenek, de mindenhol ugyanolyan finom. A Dar Zaghouane-ban frissen, helyben sütött lepénykenyeret kaptunk, ánizzsal, római köménnyel fűszerezve: nincs is finomabb egy még forró kenyérnél!
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
OLVASD EL EZT IS!