Túl fogja élni az emberiséget: elképesztő dolgot építenek fel a hegy gyomrában

Ez marad utánunk: nézd meg a tízezer éves órát!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A jövőtudatos gondolkodást propagáló Long Now Alapítvány olyan projekt megvalósításán dolgozik, melyhez hasonlóra nem igazán akadt példa az emberiség történetében: egy olyan, tízezer évig működő órát szeretnének megépíteni, mely akkor is jelzi majd az idő múlását, ha a bolygó már rég elfeledte civilizációnkat.

A tervek szerint a Long Now óra történelmünk leghosszabb ideig működő szerkezete lesz, egyúttal szimbóluma annak, hogy tetteink és létünk hatásai jóval túlmutatnak percnyi életünkön. Az órát úgy tervezték meg, hogy akár bronzkori eszközökkel is működtetni lehessen, szerkezete pedig értelmezhető legyen szétszerelése nélkül is. További különlegessége, hogy hangjátékai között a tízezer év alatt sem lesz két ugyanolyan.

Már több prototípus is létezik, a monumentális órát azonban egy hegy gyomrában építik fel: nézd meg a képeket, és tudj meg többet a nagyszabású ötletről!

Még több elképesztő csoda:

A tízezer éves óra szülőatyja és tervezője Danny Hillis, aki már az 1980-as években is dolgozott az ötleten, végül azonban csak 1995-ben mutatta be a tervet. Az első, kisméretű prototípus, melyet 1999-ben üzemeltek be - a bal oldali képen -, ma a londoni Tudományos Múzeumban látható.

Fotó: en.wikipedia.org, Dosto; longnow.org

A tervek alapján a teljes méretű órát elsőként Texasban, a Sierra Diablo mélyén fogják felépíteni.

Fotó: monkeyhillmountain.blogspot.hu

A kietlen, mindentől távol eső környék ideális helyszín.

Fotó: monkeyhillmountain.blogspot.hu

A hegy gyomra ideális környezetet jelent ahhoz, hogy az óra akár tízezer évig is működhessen emberi beavatkozás nélkül, itt ugyanis nem lesz kitéve a korróziónak, a vandalizmusnak, valamint a bolygón bekövetkező, be nem látható következményekkel járó fejlődésnek.

Fotó: longnow.org

A texasi tapasztalatok alapján a tervek szerint építenek egy másik, végleges órát is, a helyszín pedig a nevadai Mount Washington-hegy mélye lesz.

Fotó: en.wikipedia.org

A hegy a Great Basin Nemzeti Park területén fekszik, mely szintén szimbolikus, időtlen, az emberénél hatalmasabb erőket képviselő táj.

Fotó: en.wikipedia.org

A helyválasztást indokolták a park területén található ősi szálkásfenyők is: a Prométheusz-fa nevű szálkásfenyő a világ legöregebb, mintegy ötezer éves élőlénye volt, mielőtt kutatási céllal kivágták volna.

Fotó: en.wikipedia.org

A képen a közeli Ely települése látható, melynek turizmusát vélhetően fellendíti az óra megépítése, a helyszínt ugyanis megnyitják majd a nyilvánosság előtt is. Már most fel lehet iratkozni a várólistára.

Fotó: en.wikipedia.org, Famartin

A turisták maguk is felhúzhatják az órát, az azonban emberi beavatkozás nélkül is működik majd a tervező szándéka szerint, energiát nyer például a hegy teteje és gyomra, valamint a nappalok és éjszakák hőmérsékleti különbségeiből is.

Fotó: longnow.org

Mintha eltörték volna a szárazföldet

Az Ausztrália nyugati felének déli partjai mentén található Bunda-sziklákat nem véletlenül nevezik a világvége szikláinak is: nézd meg a képeket!

Mintha eltörték volna a szárazföldet: nézd meg képeken a világvégesziklákat!

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük