Elsüllyedt egy falu a magyar tóban: nem csupán legenda, megrázó tény!
Ennek ellenére is gyönyörű helyet jelent a Tisza-tó és környéke.
- Árbócz Lilla
- 2015.04.20.
-
- címkék
Dia

A ma ismert Tisza-tó területe korábban sem volt sivár, száraz vidék, a Tiszának köszönhetően mindig is vizes, lápos, mocsaras tájként volt jellemezhető, melyet vízmosások, kisebb állóvizek tarkítottak. Ezen a területen állt egykor Óhalász települése is, melynek lakói - akiknek már az Árpád-korban fontos szerepük volt a halászat terén - hosszú időn keresztül küzdöttek a gyakori áradásokkal, mígnem 1876-ban a jeges árvíz akkora pusztítást végzett, hogy három háza maradt csak lakható. A szatmári püspök ekkor döntött úgy, hogy elköltözteti a lakókat - új településük Lőrincfalva lett, a régi falu ma víz alatt fekvő területére pedig ma már csak nevében emlékszik az Óhalászi holtág, illetve az Óhalászi medence. A képen egy szürke gém látható a Tisza-tavon.
Dia

A Tisza-tó kialakulása az 1973-ban létrehozott Kiskörei Erőműhöz és duzzasztógáthoz köthető, melynek egyrészt árvízvédelmi szerepet szántak, másrészt az Alföld megfelelő vízellátásának biztosításához kívántak vele hozzájárulni.
Dia

A tó feltöltése az 1990-es években fejeződött be, ma pedig 27 kilométer hosszan mintegy 127 négyzetkilométernyi területet fed le, melyen 43 négyzetkilométernyi sziget is található.
Dia

Ma a Tisza-tó környékének egyik legkeresettebb látnivalója a 2012-ben megnyitott poroszlói Tisza-tavi Ökocentrum, mely többek között arról híres, hogy itt található Európa legnagyobb édesvízi akváriumrendszere. A képen az ökocentrum felszálló madárra emlékeztető központi épülete látható.
Dia

A főépület mellett szabadidőpark kapott helyet, népszerű látnivaló a Tájház, illetve a halászskanzen, a létesítmény kikötőjéből pedig GPS navigációs csónakokkal vízi túrák, illetve kishajós kirándulások indulnak a tóra. Innen indul rendszeres járat az 1500 méteres Tisza-tavi vízi sétányhoz is. A képen ennek részlete látható.
Dia

A Tisza-tó igazi vízi paradicsom, mely páratlan madárvilágnak ad otthont, több mint kétszáz madárfajnak, melyek jelentős része költésre érkezik ide. A Tiszavalki-öbölben található Tisza-tavi Madárrezervátum védett természeti kincs, elismert vízimadár-élőhely nemzetközi szinten is, nem utolsósorban pedig része az UNESCO Világörökség listáján szereplő Hortobágyi Nemzeti Parknak. A tó ezen részének bizonyos szakaszain is lehetséges a csónakos túra. A képen egy bájos dankasirály látható.
Dia

Szürke gém a Tisza-tónál - a madárfaj szinte minden vizünknél megtalálható, elsősorban azonban a Tisza-tónál és a Felső-Tisza vidékén gyakori.
Dia

A Magyarországon fokozottan védett bakcsó is gyakori látvány a Tisza-tónál.
Dia

Védett tündérfátyol virágzik a Tisza-tavon - a tó sarudi oldalán Európa viszonylatában is jelentős kiterjedésű tündérfátyol-mező található.
Dia

A Tisza-tavi naplemente önmagában is páratlan.