Varázslatos képeken a szivárványos tó erdeje: hihetetlen, de természetesen alakult ki
A jelenség emberi beavatkozás nélkül jön létre.
Amikor a körülmények megfelelőek, ezek a tavak olyanok, mint a járda menti pocsolyák olajfoltjain megtörő fények, szivárványos színekben pompáznak.
A mocsaras, ciprusok által szabdalt észak-karolinai Congaree Nemzeti Park tája néha olybá tűnik, mintha történelmi idők előtti diorámát néznénk. Amikor a körülmények megfelelőek, állóvizei néhol narancssárgán, máshol kékes, pirosas, rózsaszínes árnyalatokat öltenek.
A jelenséget természetes eredetű olajok okozzák
A ragyogó látványért a mocsárciprusok felelősek, nagy mennyiségű gyanta- és olajtermelésükkel, melyek a víz felszínén lebegve réteget alkotnak.
A natural occurring rainbow pool on water
Közzétette: Congaree National Park – 2020. március 23., hétfő
Dave Stahle, a University of Arkansas geológusa úgy véli, hogy mind a kopasz, mind a tavi ciprusok hozzájárulnak ennek a színes jelenségnek a létrejöttéhez, és mivel a ciprusok nem az egyetlen olajos fák arrafelé, valószínűleg más fák is részt vesznek a szivárványos víz létrehozásában. Szerinte más örökzöldek is okozhatnak hasonló jelenséget közel azonos ökoszisztémában.
A nemzeti park szivárványos látványossága csak bizonyos tényezők együttes jelenlétekor valósul meg. A fénynek muszáj megfelelő szögben beesnie, illetve a színek is jobban látszanak, ha a fák árnyékai szelik át a vízfelszínt.
A derengés is erősebben látszik egymást követő száraz napokon, mivel nincsenek esőcseppek, amik megtörnék a vízfelszínt, és zavarossá tennék a vizet.
Close up of a natural occurring rainbow pool in Congaree National Park
Közzétette: Congaree National Park – 2020. március 23., hétfő
A szivárványos színezet a fémionok egyenlőtlen elosztásából is adódhatnak, ami a vízrendszer hidrológiájának és a benne található üledékek, szemcsék milyenségétől függenek.
Egy viszonylag kis területen, mint a Congaree Nemzeti Park is, a színeket az határozza meg, hogy a víz és a felszíne alatt található részecskék mennyire érintkeznek oxigénnel, és mi minden lép még kapcsolatba a vízben élő baktériumokkal.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ezeket a fákat nem a lombjuk teszi különlegessé
Az Eucalyptus deglupta, vagy ismertebb nevén a szivárványeukaliptusz sok tekintetben különbözik a legismertebb fajtáktól. Nemcsak Ausztráliában és Tanzániában, hanem az északi féltekén is képes megélni, valamint hatalmasra nő, akár a hatvan métert is elérheti a magassága. Nevét azonban egészen más okból kapta.
Ezeket a fákat nem a lombjuk teszi különlegessé: a kérgüknél kell keresni a varázslatot
Nézegess képeket!
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!
- vízesés
- világjáró
Csak egy van belőle a Földön: elképesztő fotók a víz alatti vízesésről
- oroszország
- india