A világon számos olyan szobor található, melynek egyik vagy másik részét a látogatók keze fényesre koptatta. Ezeket általában valamilyen humoros vagy pajzán hagyomány vagy éppen babona övezi. Nemcsak külföldön találkozhatsz szerencsehozó szobrokkal, hiszen Magyarország, különösen Budapest bővelkedik az ilyenekben. Nézegesd meg őket!

Kucs Béla Fekvő nő című alkotása a miskolci egyetemisták gúnyolódásának állandó céltáblája volt. Például nemcsak pajzán dalok és versek szóltak a szoborról, de sminket és ruhákat is kapott. A Kőkatának vagy Kőböskének becézett szoborhoz vizsgaidőszakban jártak ki sokat a diákok, ugyanis azt tartották, szerencsét hozni megfogni a bal mellét.

A névtelen krónikaíró emlékére állított Anonymus szobornak is megvan a maga legendája. Miközben a komor alak szépen lassan megsötétült, addig a szobor kezében lévő toll mit sem vesztett csillogásából. Ez köszönhető annak, hogy sokan a szerencse reményében járnak a Városligetbe a szoborhoz, sőt, a művészek úgy tartják, a toll az alkotói - főként írói - válságot is képes elűzni.
Fotó: indafoto.hu / Vojtko

A Korsós nő ismerős lehet az Abigél című filmből, ám csak kevesen tudják, hogy a szobrot a forgatáshoz egy V. kerületi ház belső udvarából kölcsönözték, ahova később visszakerült. A film rajongóinak azonban nem kerülte el a figyelmét a szobor, így sokan a történetnek megfelelően kívánságleveleiket a korsóba dugdossák, noha Szabó Magda elismerte, hogy a legenda saját találmánya volt.

A Kálvin tér aluljárójában található repedés és a mellette ülő cica Illés Gyula alkotása. A kompozícióból a babonás járókelők figyelmét a macska és annak is a farka kelti fel, melynek megtapogatásától szerencsét remélnek.
Fotó: indafoto.hu / Inda22

A győri csónakos szobra Paulikovics Iván alkotása, eredeti címe a Nosztalgia egy letűnt életkor után. Az evezőshöz szívesen ugranak be a gyerekek a csónakba játszani, míg mások csak addig másznak fel a talapzatra, hogy gyorsan megsimítsák a szobor fényesre tapogatott nemi szervét, mely a legendák szerint szerencsét hoz.
Fotó: indafoto.hu / fülemüle

Ugyan ma már a magyar határokon kívül fekszik, ez a Munkács városában található szobor is méltán nevezhető magyarnak, hiszen a helyiek egyik kedvenc kéményseprőjéről, Tóth Bertalanról mintázták. Berci bácsi szobrán a kéményseprő fénylő gombja hoz szerencsét, ám sokan a mellette álló macskát is megsimogatják.
Fotó: indafoto.hu / Elvira
Kísérteties magyar helyek
Ezekről a magyar erdőkről, elhagyatott vidékekről úgy tartják, hogy szellemek lakják őket. Nézd meg, mi ihlette a mondákat!
Szellemek járják a magyar erdőt: alig páran merészkednek a hátborzongató vidékre
Nézegess képeket!
Elolvasom