Hatalmas lyuk tátong a hegyen: nagyon közel van hozzánk a föld alatti Grand Canyon

Nézd meg képeken a környék egyik leggyönyörűbb helyét!

Szlovéniai Škocjan-barlangrendszer
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Szlovénia csupán egy természeti világörökségi csodát tudhat a magáénak, arra azonban joggal lehet büszke, hiszen az nemcsak Európában, de az egész bolygón párját ritkítja. Az ország délnyugati részén található Škocjan-barlangrendszert - mely 1986 óta szerepel az UNESCO híres listáján - nem véletlenül becézik föld alatti Grand Canyonnak, vízesésekkel, hatalmas kamrákkal és más lenyűgöző képződményekkel teli világa elementáris erővel hat arra, aki megpillantja. Bár élőben érdemes megcsodálni, utóbbi a róla készült képekre is igaz: nézd meg őket!

A barlangrendszer Škocjan településéről kapta a nevét, melynek környezete legalább olyan festői, mint amennyire ijesztő, a kis falu ugyanis egy hatalmas szakadék fölött fekszik, amely tulajdonképpen a legmélyebb szakadéktöbör, vagyis karsztos mélyedés Európában.

A környék tökéletes példája a karsztjelenségeknek: a látványos felszíni formák a Reka-folyónak köszönhetők, mely jelentős méretekkel bíró üregrendszert alakított ki a területen a puha mészkő feloldása által. Ennek, illetve a föld alatti üregek beomlásának köszönhető az itt elterülő két hatalmas mélyedés, a 165 méter mély Velika és 120 méter mély Mala dolina is, melyeket egy természetes kőhíd választ el egymástól.

A Reka-folyó itt tűnik el a felszínről, hogy a barlangrendszer mélyén, a föld alatt folytassa útját.

Fotó: www.flickr.com, MollySVH

A Škocjan-barlangrendszer föld alatti kamrái a legnagyobbak közül valók a világon, a 308 méter hosszú, illetve legnagyobb szintkülönbségét tekintve 146 méter mély Martel-kamra például a legnagyobb egész Európában.

Fotó: www.flickr.com, TravelingOtter

A barlangrendszer archeológiai szempontból is jelentős, több ezer éves leleteket hoztak a felszínre kutatók, némelyik közülük azt bizonyítja, hogy éltek odalent emberek, illetve vallási, rituális szempontból is fontos helynek számított, mely a halálkultusszal is kapcsolatban állt. Az sem lehet véletlen továbbá, hogy egyes források szerint Dante is a barlangról mintázta a pokol kapuját.

A föld alatti világ egy része a turisták által is bejárható, köszönhetően részben a helyi lakosoknak, akik egykor kiemelkedő szerepet játszottak a rendszer feltárásában, illetve az utak kiépítésében - utóbbiak egy része kétkezi munkájuk eredménye.

Fotó: www.flickr.com, Vicente Villamón

A barlangrendszer az év minden napján látogatható, vezetett túrák indulnak a mélybe, érdemes azonban felkészülten érkezni, melegen felöltözni - odalent csupán 12 Celsius-fok van -, valamint sportos lábbelit, túracipőt, bakancsot húzni. A vezetett túrák időtartama körülbelül másfél óra.

Fotó: www.flickr.com, TravelingOtter

A helyszín Ljubljanától 76 kilométerre található, Budapesttől pedig körülbelül öt-hat óra alatt elérhető, ami ideális hétvégi úti céllá teszi - ha azonban nem szeretnél Szlovéniában éjszakázni, viszont időben felkelsz, és nem zavar a kései hazaérkezés, akár egy nap is elegendő lehet az útra.

Fotó: www.flickr.com, TravelingOtter
Képek: www.flickr.com, TravelingOtter, Vicente Villamón, MollySVH, indafoto.hu /rozim.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük