II. Ramszesz (i. e. 1302 körül-i. e. 1213. június 27.) az ókori Egyiptom egyik legjelentősebb uralkodója volt. Rendkívül hosszúnak számító, 66 éves uralkodása alatt számos nagyszabású építkezést folytatott. Ezzel kívánta ugyanis elérni, hogy neve sohase vesszen a feledés homályába. Bár az általa alapított új főváros, Per-Ramszesz nem maradt fenn, halotti temploma, a Ramesszeum romjai, valamint az Abu Szimbel-i két templom a mai napig lenyűgöző látványt nyújt. Nézd meg a képeket!

Bár II. Ramszesz palotájának csupán a romjai maradtak fenn, egy későbbi fáraónak, III. Ramszesznek (i. e. 1221-i. e. 1156. április 7.) köszönhetően mégis tudni lehet, hogy nézett ki. Mivel uralkodói példaképének tartotta, számos tekintetben megpróbálta utánozni: nemcsak a nevét, hanem építményeit is.
Fotó: http://4.bp.blogspot.com

II. Ramszesz Felső-Egyiptomban található egykori palotájának romja közvetlenül a Ramesszeum mellett található, 81 méterrel a tengerszint felett. Rendkívül fényűzőnek számított: a Nílus közelsége lehetővé tette a gyümölcsös- és virágoskertek létrehozását, valamint dísztó és állatkert is tartozott az uralkodó palotájához.
Fotó: http://www.megalithic.co.uk, Alex Hunger

A fáraó apja halála után kezdett új fővárost építtetni az egykori hükszósz főváros, Avarisz helyén. A Per-Ramszesz nevű hely az uralkodó halála után is sokáig lakott maradt, míg a Nílus ellátta vízzel. Egy körülbelül 150 évvel később hatalomra került fáraó, Szmendész viszont a közeli Taniszt tette helyette fővárossá.
Fotó: http://www.crystalinks.com

A Ramesszeum a fáraó monumentális halotti temploma volt Nyugat-Thébában. Építtetését nem sokkal trónra lépése után kezdte, és uralkodásának körülbelül 22. évére fejezték be. Az építmény több nevet is viselt, a Ramesszeumot egy francia egyiptológus, Jean-François Champollion adta neki 1829-ben.
Fotó: https://commons.wikimedia.org, Steve F-E-Cameron

Az Abu Szimbel-i templomok sziklából készült építmények, melyek a Nasszer-tó nyugati partján állnak. Bár az egyiptomi főisteneknek szentelték, valójában arra volt hivatott, hogy II. Ramszesz nagyságát jelképezze. Az építmények 1979 óta kapnak helyet az UNESCO kulturális világörökségek listáján.
Fotó: https://commons.wikimedia.org, Oltau

Számos templom építtetése fűződik a nevéhez, de a luxori templomot is ő bővítette. Bár III. Amonhotep uralkodása alatt kezdték el, a későbbi fáraók apró módosításai után II. Ramszesz jelentősen bővítette. Többek között a templom bejáratát is képező pülónnal, mely nem más, mint az ókori egyiptomi templomok monumentális, kettős kapuja.
Fotó: https://en.wikipedia.org, Omar Shawki

Napjainkban már nem okoz különösebb gondot egy-egy építmény rekonstrukciós képeinek elkészítése, ahogyan ez a luxori templom esetében is történt. Bár az épületek formája miatt viszonylag egyszerű az elképzelés, kihívást csupán a dekorációk jelentenek.
Fotó: http://discoveringegypt.com
Képek: http://www.megalithic.co.uk
Furcsa piramisok
Bár a piramisokról mindenkinek Egyiptom jut az eszébe, máshol szintén megtalálhatóak, akár a föld alatt is. Nézd meg a képeket!
Hatalmas piramist találtak a föld alatt: mi lehet még ott?
Nézegess képeket!
Elolvasom