Csúnyán lehúzhatnak: erre figyelj, ha pénzt váltasz utazás előtt!

Ne hagyd, hogy átverjenek! Néhány egyszerű praktika, hogy túljárj a csalók eszén.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Végre elérkezett a forró nyár, amikor a régóta tervezgetett üdülés során kipihenheted az egész éves fáradalmakat. Az utazás felhőtlen örömét azonban sajnos a csalók is előszeretettel használják ki. Ahhoz, hogy a nyaralás valóban stresszmentes maradhasson, nem árt előre felkészülnöd a váratlan helyzetekre.

Néhány alapvető szabály segíthet abban, hogy megelőzd az átverést, és megtartsd az alkalomra félretett pénzedet. A pénzváltók igen aljas trükkökkel próbálkoznak, de nem csak erre kell odafigyelned.

Utcán soha!

Gyakran előfordul, hogy egy turistalátványosság, egy strand vagy egy fesztivál közelében megbúvó utcai pénzváltók kihagyhatatlanul kedvezményes árfolyammal kecsegtetnek. A Magyarországi Pénzváltók Országos Egyesülete már több alkalommal is felhívta a figyelmet arra, hogy ezeket a nyilvánvalóan csalásra szakosodott váltókat messziről el kell kerülni.

Módszerük nagyon aljas: kihasználják azt, hogy a többség egyszerűen nem számol utána az összegnek, és jóval kevesebb vagy eleve érvénytelen valutát ad a mit sem sejtő turista kezébe. Talán nem is meglepő, hogy a panaszeljárás szinte minden esetben eredménytelen marad. Bár nem tehet róla, a hatóságok akár az átvert ügyfelet is megbüntethetik az illegális váltást követően.

Fontos tudnod, hogy az illegális pénzváltó nem csak egy gyanús külsejű, utcán szaladgáló alak személyében mutatkozhat a turisták előtt, hiszen ebbe a kategóriába tartozik minden, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének engedélye nélkül működő egység. A hivatalos ajánlás szerint ezért érdemes figyelni a valutavásárlás helyén kifüggesztett PSZÁF-engedélyre, és arra, hogy a váltócég jól láthatóan feltünteti-e az árfolyamokat, valamint azt, hogy mely pénzintézet megbízottjaként működik.

A bizonylatot tartsd meg!

Senki nem szereti, ha a pénztárcájában halmozódnak a nyugták, ebben az esetben mégis a bizonylat megőrzése a célravezető, ennek hiányában ugyanis esélyed sincs a reklamációra. Ha pedig a kezedben van a pénz, nem szükséges udvariaskodnod a sorban állókkal: jobb, ha még a kasszánál átszámold gyorsan. Véletlen tévedés esetén ugyanis csak így van lehetőséged azonnali korrigálást kérni az összegben.

Jól teszed, ha utánanézel a valós árfolyamnak már a tranzakció előtt. Sokan azt tanácsolják, hogy hasonlítsd össze több váltó ajánlatait, de ha erre nem szánnál plusz időt, jó szolgálatot tehetnek számodra a mobiltelefonra letölthető, offline valutaváltó alkalmazások is.

Vigyázz a tolvajokkal!

A turisták nem csak a csalók kedvelt célpontjai, a zsebtolvajok például nagyon gyakran figyelik ki a pénzváltás vagy bankjegykivétel után állókat. Kilophatják a zsebükből a tárcájukat, feltörhetik az autójukat, de sajnos az sem ritka, hogy a vállukról tépik le a táskát, majd eliszkolnak. Ebben az esetben sokkal körültekintőbbnek kell lenned, mintha otthon lennél nagyobb összeggel a zsebedben, ugyanis teljesen kiszolgáltatottá válhatsz, a hatósági intézkedésekkel járó stressz pedig akár az egész önfeledt nyaralást tönkreteheti.

Undorító átverés a telefonos módszer: 5 dolog, amire nagyon figyelj, ha utazol!

Nézegess képeket!

Elolvasom

Pénzváltó vagy bankkártya?

A bankok által kibocsátott plasztikkártya népszerűsége egyre növekszik a külföldön nyaralók körében, hiszen mind vásárlásra, mind készpénzfelvételre használható, ráadásul az előbb említett probléma is elképzelhetetlen használatával: a zsebtolvajlás áldozata akár egy perc alatt letilthatja az adott kártyát. Néhány információról azonban ennek kapcsán sem árt előzetesen tájékozódni.

Az árfolyam például bankonként és kártyatípusonként is különböző lehet, a köztudatban szereplő középárfolyam helyett pedig leggyakrabban a számodra kedvezőtlenebb devizavételárral kell kalkulálnod. A helyszín sem mindegy: az eurózónában csak egyszeri átváltásra van szükség a banki rendszerben, de ha ezen kívül használod a kártyád, előfordulhat, hogy a kétlépcsős átváltással már rosszabbul jársz.

A részletekre is figyelj!

Bár a szállásokon és az utazási irodákban gyakran elfogadják a plasztikot, országonként eltérő lehet a preferált kártyatípus. Nagyobb összegű fizetés esetén annak is feltétlenül nézz utána, hogy mekkora költési limit tartozik a számlacsomagodhoz! Emellett a lejárati dátum ellenőrzésével is sok kellemetlenséget küszöbölhetsz ki. Ha körültekintően tájékozódsz a nyaralás helyszínéről, és nagyjából előre megtervezed a költségeidet, nagyon sok idegességtől megkímélheted magad!

Ezt is szeretjük