Kvíz: mit jövendölt a turulmadár Emesének a legenda szerint? 8 kérdés az ősmagyar pogány hitvilágról
Az ősmagyar hitvilágban számos legenda, kultikus állatok és istenségek fontos szerepet játszottak.
A népvándorlás során a magyarság számos vallással találkozott, több népcsoport hitvilága hatott rá, ám a kutatók úgy tartják, hiedelemviláguk gyökerei a természetvallásokban keresendők, azt a sámánizmusból és a tengrizmusból származó elemek határozták meg a letelepedés és a kereszténység meghonosítása előtt.
A kereszténység előtti ősmagyar vallás mitológiája, alapvetései, eszmerendszerei a természetmágiában és a többistenhitben gyökereznek. A téma kutatói között nincs mindenben konszenzus, ami nem véletlen: írásos feljegyzések híján elsősorban a régészeti leletanyagokra, a néphagyományra és más, hasonló vallásokról szóló írásokra kell támaszkodniuk, I. István korától pedig a kereszténység felvételét szorgalmazók a pogány hit minél hatékonyabb eltörlésére törekedtek, így nagyon kevés emlék maradt fenn.
Kvíz az ősmagyar hitvilágról
Az ősmagyarok hitvilága a fennálló bizonyítékok szerint valószínűleg egy hármasságon alapult, melynek középső világában éli az ember mindennapjait, a túlvilág felső oldalán a jó szellemek, az alsó harmadában a démonok, rossz szellemek uralkodnak, melyekkel a sámánok, táltosok tudják felvenni a kapcsolatot. Az istenségek neveit, a mitologikus alakokat és a legendákat nem mindenki ismeri pontosan: te eltalálnád a választ a kérdésekre?
(Borító- és ajánlókép: Getty Images, Wikipédia - László Gyula rajza.)
OLVASD EL EZT IS!
- király
- magyar történelem